Washington Post: "Жахливі десяті" закінчились, але двадцяті можуть бути ще гірші
Звісно, не все за останні 10 років було кошмарним, але саме в цей період свобода і верховенство закону в світі почали занепадати.
Деякі десятиліття змогли заробити собі влучні й довговічні прізвиська. У 20-му столітті, наприклад, були "ревучі 20-ті" чи "60-ті в стилі свінг". Але якщо потрібно вигадати прізвисько десятиліттю, яке щойно минуло, то це було б "жахливі десяті".
Про це пише оглядач Washington Post Макс Бут. Він підкреслює, що не всі події з 2010 року були жахливими. Зрештою, Chicago Cubs і Washington Nationals перемогли у фіналі Головної бейсбольної ліги США. А хіп-хоп м'юзикл про "батьків-засновників" країни став хітом. Тож не все так погано. Також минуле десятиліття як почалося зі смерті головного терориста планети (Осама Бін Ладена), так і закінчилося цим же (Абу Бакр аль-Багдаді). Відбувся певний прогрес у захисті прав ЛГБТ-меншин. Одностатеві шлюби були визнані в США і ще 21 країні світу. Боротьба проти сексуальної експлуатації теж добилася прогресу завдяки руху #MeToo.
Читайте також: Гренландія почала танути у сім разів швидше, ніж у 1990-ті – дослідження
З економічної точки зору, минулі 11 років теж були досить позитивними. В історії США, напевне, ще не було такого тривалого і стабільного зростання. Минуле десятиліття було хорошим для бідних людей у світі. Адже рівень екстремальної бідності скоротився на половину.
То чому ж "десяті" жахливі? Частково тому, що світ не зміг розібратися з екзистенційними загрозами. 9 з 10 найгірших лісових пожеж в історії Каліфорнії сталися якраз за минулі 10 років. На іншому боці планети Австралія страждає від найгіршої пожежі в лісах за всю свою історію. 480 мільйонів тварин включно з 8 тисячами коал загинули. Все це важлива частина кліматичних змін, які спричинили рекордні теплові удари, посухи, підвищення рівня моря й танення криги на полюсах.
Вчені застерігають, що глобальне потепління "небезпечно наблизилося" до точки неповернення. Однак, лідери країн, які найбільше забруднюють, атмосферу планети (США, Китай, Євросоюз, Індія, Росія і Японія відповідальні разом за 70% викидів парникових газів) досі не імплементували ефективної відповіді. Насправді США навіть почали відкочуватися назад, оскільки президент Дональд Трамп вивів країну з Паризької кліматичної угоди й скасовує регуляції щодо викидів.
Аналогічний провал у США стався й в питанні вирішення проблеми масових розстрілів. Хоч в загальному рівень злочинності скоротився, 6 з 10 найгірших масових вбивств в історії США сталися саме за останні десять років. Як і у випадку кліматичної кризи, проблема зброї не була вирішена через відсутність політичної волі.
Читайте також: Європарламент ухвалив резолюцію про надзвичайний кліматичний стан
Але найбільша причина, чому "десяті" були саме жахливими, в тому, що це було покоління ерозії свободи й підйому екстремізму. Минуле десятиліття почалося з "Арабської весни", яка давала надію на те, що ліберальна демократія пошириться на Близькому Сході. Але лише крихітний Туніс став демократичним. Решта регіону зіштовхнувся з "Арабською зимою", в ході якої 370 тисяч людей загинули під час війни в Сирії, понад 100 тисяч загинули в Ємені, ще тисячі - в Лівії. До кінця 2016 року приблизно 5,2 мільйона біженців з Близького Сходу приїхали в Європу. Криза з біженцями, а також наслідки фінансової кризи 2008-2009 років, призвели до підйому націоналізму й популізму.
В минулому десятилітті відбувся підйом неліберальних лідерів, таких як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (при владі з 2010 року) й партії "Право і Справедливість" у Польщі (з 2015 року). Це також десятиліття тріумфу Brexit, великих перемог правих партій в майже кожній країні Європи на тлі краху центристських ліберальних партій.
Те, що відбувається у Європі, - це частина глобальної тенденції. Праві популісти зловживають владою в США, Бразилії, Індії, на Філіппінах й в інших країнах. У Росії, Туреччині й Єгипті праві автократи знищили демократію. Ліві популісти виявилися менш успішними у більшості регіонів окрім Латинської Америки. Ево Моралес нещодавно пішов у відставку в Болівії, але Ніколас Мадуро тримається за владу попри економічний крах Венесуели. Даніель Ортега теж не відмовляється своєї посади в Нікарагуа, не зважаючи на протести. А Ендрес Мануель Лопес Обрадор тепер президент Мексики.
Читайте також: Сім сценаріїв для України: чого прагне Росія
В Китаї Си Цзиньпін точно не популіст. Він, швидше, технократ. Але його дедалі більш репресивне правління підтверджує антидемократичні тенденції у світі. Не лише свобода переживає ерозію в різних країнах. Верховенство закону підривається в усьому світі. Варто лише подивитися на вторгнення Росії в Україну, на китайську мілітаризацію Південно-Китайського моря й одностороннє запровадження мит з боку США. Міжнародна система, яка поширювала політичну свободу, мир і процвітання після 1945 року, тепер на межі смерті.
Надії на свободу не померли, на що вказують останні протести в Гонконзі й Тегерані. Але ці протести ще більш неефективні, ніж "Арабська весна". Хотілося б, щоб наступні 10 років стали були кращими. Але існує побоювання, що це буде чергове "низьке нечесне десятиліття".
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки