MENU

AP: Зустріч G20 може закінчитися ще більшим розколом у ставленні до війни Росії проти України

1672 0

AP: Зустріч G20 може закінчитися ще більшим розколом у ставленні до війни Росії проти України

Під час зустрічі в Індонезії цього тижня міністри закордонних справ найбільших країн світу будуть шукати способи розібратися з російською війною проти України, а також з її наслідками для глобальної енергетики і продовольчої безпеки. Але замість єдності ці переговори можуть загострити вже існуючий розкол у ставленні до російсько-українського конфлікту.

Про це пише AP, нагадуючи, що цього тижня Держсекретар Ентоні Блінкен, глава МЗС РФ Сєргєй Лавров і міністр закордонних справ Китаю Ван Ї візьмуть участь в зустрічі G20, яка пройде на індонезійському курорті Балі, щоб підготувати саміт лідерів групи в тому ж місці в листопаді, повідомляє ZN.UA,  інформує UAINFO.org.

Це буде перший випадок з січня, коли Блінкен і Лавров будуть в одній кімнаті, не кажучи вже про одне і те ж місто. Немає жодних ознак того, що дипломати проведуть окрему зустріч. Але навіть без розмови тет-а-тет з Лавровим Блінкен може зіштовхнутися зі складними дискусіями.

Держдепартамент оголосив у вівторок, що Блінкен проведе окремі переговори з Ваном Ї. І це відбудеться в часи, коли й без того надзвичайно напружені американсько-китайські відносини погіршуються через дружні зв’язки Пекіна з Москвою. І на відміну від нещодавніх зустрічей на високому рівні з союзниками х НАТО й іншими партнерами-однодумцями, цього разу Блінкен опиниться серед дипломатів з країн, які насторожено ставляться до американського підходу до України і стривожені тим, як цей підхід впливає на них.

Читайте також: Китайське керівництво придумало принизливе прізвисько для Путіна – ЗМІ

Американські чиновники кажуть, що крім китайського міністра закордонних справ Блінкен також проведе двосторонні переговори з представниками країн, які не підтримали позицію Заходу щодо російського вторгнення в Україну. Зокрема, це стосується Індії, яка збільшила закупку російської нафти в той час, коли США і Європа намагаються задушити потік грошей в Москву.

Анонсуючи зустріч Блінкена з Ваном Ї на Балі, Держдепартамент нічого не сказав про можливу розмову з Лавровим, якого США уникала після початку російського вторгнення в Україну в лютому. У американському відомстві сказали, що не буде ніякої формальної зустрічі Блінкена з Лавровим. За словами американських чиновників, російському міністру бракувало серйозності до, підчас і після початку вторгнення.

«Ми б хотіли, щоб росіяни серйозно підходили до дипломатії. Але поки ми цього не побачили. Ми б хотіли, щоб Росія дала нам причини для зустрічі на двосторонній основі, з міністром закордонних справ Лавровим, але єдине, що ми побачили досі з боку Москви - це більше жорстокості і агресії проти України і її народу», - сказав прес-секретар Держдепартаменту Нед Прайс.

Адміністрація Байдена наполягає, що «ведення справ в звичному режимі» з Москвою неможливе, поки триває війна. Але ані Прайс, ані інші чиновники США не виключають можливості контакту Блінкена з Лавровим на Балі, який би став першим з часів їхньої січневої зустрічі в Женеві. Прайс відмовився обговорювати те, що він назвав «хореографією» G20.

Як і майже всі останні міжнародні зібрання, тінь війни в Україні буде нависати над зустріччю на Балі. Але на відміну від самітів G7 і НАТО, G20 буде мати інший характер. Китай, а також багато інших учасників включно з Індією, ПАР і Бразилією, відмовилися підтримувати американський і європейський протест проти російського вторгнення. Дехто відверто відкидав західні заклики приєднатися до осуду війни, яку США і союзники вважають зухвалою атакою проти заснованого на правилах міжнародного порядку, який існував з кінця Другої світової війни. Через це G20 буде важко досягти консенсусу щодо зусиль, необхідних для пом’якшення наслідків російської війни проти України на продовольчу безпеку й енергетику, зокрема тому, що Китай і Росія будуть присутні. Однак, за словами американських чиновників, США все одно будуть намагатися досягти порозуміння.

Вашингтон хоче, щоб G20 підтримав ініціативу ООН, націлену розблокувати більш ніж 20 мільйонів тонн українського зерна для експорту на Близький Схід, в Африку і Азію.

Читайте також: Лавров звинуватив Францію в порушенні дипломатичної етики через розмову Макрона і Путіна

«Ми б хотіли, щоб група G20 притягнула Росію до відповідальності й наполягала на тому, що вона підтримує цю ініціативу», - сказав помічник Держсекретаря з питань економіки і бізнесу Рамін Толоуї.

Попри те, що низка країн включно з господарем зустрічі G20 Індонезією закликають Росію ослабити блокаду Чорного моря, щоб випустити українське зерно на глобальний ринок, вони все ще бояться налаштувати проти себе Москву і її друзів у Пекіні. І ця розбіжність потенційно може зробити підготовчу зустріч G20 проблемною. Тим більше, що досі тривають сумніви, чи приїде на саміт лідерів у листопаді Владімір Путін чи ні. У США дали чітко зрозуміти, що Путіну не варто брати участь в саміті. Натомість вони закликали Індонезію запросити президента України Володимира Зеленського, якщо російський автократ буде брати участь у зібранні.

Тим часом, США і Китай окремо розійшлися в поглядах на низку проблем: від торгівлі і прав людини до питання Тайваню і суперечок в Південно-Китайському морі. Зустріч Блінкена з Ваном Ї була анонсована після того, як китайський торгівельний представник у Вашингтоні під час телефонної розмови з міністром фінансів США Джанет Єллен висловив занепокоєння американськими митами на китайський імпорт. Обидві сторони жодним чином не натякають на те, що прогрес в цьому питанні був досягнутий. А американські чиновники сумніваються, що в короткостроковій перспективі вдасться досягти прориву. У США кажуть, що під час зустрічі з Ваном Ї американський Держсекретар буде говорити про збереження ліній комунікації відкритими, а також про створення «рамок» для двох найбільших економік світу у вирішенні дедалі складніших і потенційно небезпечних проблем.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

ZN.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини