"Льодовик Судного дня" руйнується і може затопити південь України: скільки часу матиме людство на порятунок
Антарктичний льодовик Твейтса, прозваний "льодовиком Судного дня", ймовірно, зруйнується значно раніше, ніж вважали вчені. Причиною цьому стане різка втрата значної частини льоду. Підводний робот, що вивчав льодовик, виявив, що за останні кілька століть льодовик пережив періоди швидкого відступу, які можуть знову початися через зміни клімату.
За словами вчених, вже зараз стало зрозуміло, що льодовик тримається буквально на волосинці. OBOZREVATEL розповідає, чому руйнація "льодовика Судного дня" небезпечна для людства і чи загрожуватиме підйом рівня моря Україні, інформує UAINFO.org.
Що таке "льодовик Судного дня"?
Льодовик Твейтса – це величезний шмат льоду, за розмірами порівнянний з усією Великобританією, який повільно тане в океані біля берегів Західної Антарктиди. Площа басейну льодовика становить 192 000 км 2, що майже третина всієї площі України (602 000 км 2).
Льодовик отримав своє зловісне прізвисько через лякаючі наслідки його повної ліквідації, яка може підвищити рівень світового океану на 0,9-3 метри, як вважають дослідники. Зазначається, що через зміну клімату величезна замерзла маса відступає вдвічі швидше, ніж 30 років тому, і щорічно втрачає близько 50 мільярдів тонн (45 мільярдів метричних тонн) льоду, згідно з даними Міжнародної співпраці щодо льодовика Твейтса.
Льодовик простягається далеко під поверхнею океану і утримується на місці зазубринами на морському дні, які уповільнюють його сповзання у воду. Ділянки морського дна, які чіпляються за нижню частину льодовика, відомі як "точки опори" та відіграють ключову роль у тому, як швидко льодовик може відступити.
У новому дослідженні міжнародна група вчених використала підводного робота для складання карти однієї з точок опори Твейтса у минулому. Отримані дані показали, що в якийсь момент протягом останніх двох століть крижана маса льодовика відступала більш ніж удвічі швидше, ніж зараз. Це означає, що крім постійної втрати маси, про яку вчені вже знали, існують також більш рідкісні та страшні імпульси дуже швидкого розпаду.
Читайте також: Літо 2022-го року було найспекотнішим за всю історію спостережень
Дослідники кажуть, що нові дані – це як "кришталева куля", що показує, що може статися з льодовиком у майбутньому.
"Сьогодні Твейтс дійсно тримається на волосині. У майбутньому нам слід очікувати великих змін у незначних часових проміжках", – сказав у своїй заяві співавтор дослідження, морський геофізик із Британської антарктичної служби Роберт Лартер.
Під час проведеного підводного дослідження вчені дізналися, що льодовик Твейтса відчував "імпульси дуже швидкого відступу" ще до того, як наслідки зміни клімату збільшили поточну швидкість втрати льоду. Це показує, що руйнування льодовика може значно прискоритись, якщо він відірветься від своєї поточної точки і закріпиться на наступній точці.
Попередні дослідження з використанням роботизованих підводних апаратів показали, що напрочуд тепла вода під льодовиком може розтоплювати нижню частину крижаної маси, що може швидко підштовхнути льодовик до цієї критичної точки.
Як швидко розтане льодовик Твейтса?
При раптовому руйнуванні льодовика в океан раптово хлине дивовижна кількість нової води, і важко не уявити, що вода підніметься вся відразу, як при зануренні великого кубика льоду в повну склянку.
Можливо, катастрофічне затоплення може статися відразу, але наявні дані нового дослідження вказують на те, що навіть сценарій "судного дня" розрахований щонайменше на шість місяців. За цей період владі доведеться в досить терміновому порядку вирішувати питання відселення людей, які живуть у прибережних районах, а також тих, хто мешкає на невеликих острівцях в океані – вони, швидше за все, будуть повністю затоплені.
Читайте також: Зміни клімату можуть знищити людську цивілізацію – вчені
Для України руйнація льодовика також спричинить проблеми. На півдні України серйозно постраждають майже всі міста, що знаходяться поблизу берегової лінії. Зокрема, йдеться і про Одесу, Херсон, Бердянськ, Маріуполь та інші. Берегова лінія тимчасово окупованого Криму також зрушить углиб півострова.
Чи може людство щось змінити?
Фактично вчені зазначають, що рятувати льодовик вже пізно. Але ситуація з Твейтсом – хороша причина, щоб виробити серйозніше ставлення до кліматичних змін. Також не варто забувати, що "льодовик Судного дня" не єдиний в Антарктиці, а це означає, що слідом за ним можуть зруйнуватися й інші його "побратими", якщо не зупинити глобальне потепління.
Аналітики вважають, що наслідки ефективної кліматичної політики могли б бути помітними вже за 30 років. Таким чином, "льодовик Судного дня" не прирікає людей на смерть, але стимулює людство до того, щоб забезпечити краще майбутнє для своїх дітей.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки