MENU

Вчені створили "протималярійних" комарів

581 0

Вчені створили "протималярійних" комарів

Близько половини всього населення Землі живе у місцях, де водяться малярійні комарі, і щороку мільйони людей хворіють, а тисячі гинуть через малярію. Щоб створити ще один спосіб боротьби із цією руйнівною хворобою, вчені підкоригували гени малярійного комара, щоб він сам став загибеллю для збудника малярії.

Результати роботи вчених опубліковані у журналі Science Advances, інформує UAINFO.org

Лише у 2021 році на малярію захворіло понад 241 мільйон людей, що призвело до 627 тисяч смертей, в основному дітей віком до п'яти років у країнах Африки на південь від Сахари. При цьому з 2015 року прогрес у боротьбі з малярією зупинився: малярійні комарі та паразити, що переносяться ними, стають стійкими до інсектицидів і ліків, а фінансування розробки нових різко знизилося.

Малярія передається від людини до людини через укуси комара: збудник захворювання, малярійний плазмодій, повинен розвинутися в кишечнику комара і проникнути в його слинні залози, щоб комаха стала небезпечною для людини. При цьому лише один із десяти комарів проживає настільки довго, щоб плазмодій встиг дістатися його слинних залоз, — і у своїй новій роботі команда дослідників спробувала ще більше знизити їхню кількість.

Читайте також: Вчені виділили з деревної кори антибіотик, який пригнічує ріст стійких до ліків бактерій

Відкоригувавши геном малярійного комара Anopheles gambiae (цей вид переважно переносить малярію в Африці), дослідники досягли того, щоб його кишечник почав виробляти спеціальні сполуки - антимікробні пептиди. Ці речовини, спочатку виділені з африканських бджіл та гладких шпорцевих жаб, порушують розвиток малярійного плазмодія, уповільнюючи його на кілька днів.

Крім впливу на паразита, пептиди скоротили термін життя самого комара, отже у природних умовах, де більшість тварин гине до природної смерті, це має призвести до різкого скорочення небезпечних для людини комах. Іншими словами, модифіковані комарі так чи інакше помруть раніше, ніж малярійний плазмодій зможе досягти їх слинних залоз, а разом із ними загине паразит.

Звичайно, створення трансгенних комарів — далеко не головне: науковці мають масштабні випробування, покликані довести ефективність і безпеку нової технології боротьби з малярією.

Читайте також: "Людство веде постійну війну з мікробами. Зараз перемагають вони", — інфекціоніст

Перші кроки вже зроблено: оскільки модифіковані комарі, швидше за все, не зможуть поширити свої гени природно через конкуренцію з немодифікованими побратимами, дослідники збираються використовувати генний драйв, щоб підвищити ймовірність спадкування «протималярійних» генів.

Якщо технологія виправдає себе, протягом найближчих двох-трьох років вчені збираються провести польові випробування, зокрема, спільно з колегами з африканських країн, наприклад Танзанії. Вчені планують протестувати нових комарів в умовах, найбільш наближених до природних, та оцінити їхню ефективність проти місцевих штамів плазмодіїв.

На жаль, досвід минулих років довів, що боротьба з малярією набагато складніша, ніж може здатися на перший погляд. Доведеться використовувати комплексний підхід — нові ліки, нові вакцини та нових малярійних комарів, — щоб одного разу люди майбутнього нарешті змогли покінчити з цією небезпечною хворобою.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини