MENU

На штучних островах неоліту в Середні віки бенкетували правителі та жили ченці

1045 0

На штучних островах неоліту в Середні віки бенкетували правителі та жили ченціРеконструкція краногу в Ірландії

Деякі наші сучасники, обтяжені багатством, намагаються продемонструвати свою успішність оточуючим, купуючи океанські острови. Виявляється, чимось подібним займалися еліти Ірландії та Шотландії ще тисячу років тому. Щоправда, масштаби були скромнішими.

У журналі Antiquity опубліковано роботу, автори якої проаналізували зразки ДНК, зібрані в ближніх (до десяти метрів) відкладах навколо штучних островів у Шотландії та Ірландії. Ці острови вчені називають краногами, їх будували на озерах, болотах, у гирлах річок чи мілководних рифах у затоках, інформує UAINFO.org.

Найдавніші краноги з'явилися приблизно за чотири тисячі років до нашої ери, в епоху неоліту. За сьогоднішніми уявленнями ці невеликі — до 30 метрів у діаметрі — острови люди будували, щоб захиститися від прибульців, тобто мігрантів із континентальної Європи. Обнесений частоколом штучний острів, від якого йшла лише одна неширока дорога до суші, досить зручний для оборони об'єкт.

Час минав, але краноги залишалися заселеними: люди жили на старих островах і споруджували нові до XVI століття. Здавалося б, Середні віки — час замків, яких у Шотландії та Ірландії чимало і які краще справляються із захисною функцією. Але краноги все ж таки чимось приваблювали людей.

Читайте також: У Темні віки англійських знатних дам-християнок закопували прямо з ліжками

Заболочені місця набагато складніше вивчати, ніж ті, що перебувають на суші, тому археологія краногів — нове починання. Автори роботи досліджували один об'єкт у Шотландії (використовувався приблизно з 500 року до нашої ери до десятого року нашої ери) та два в Ірландії (650-1300 роки нашої ери).

Вони взяли зразки та провели аналіз ДНК осадових порід — новий метод, що дозволяє вченим ідентифікувати всі рослини та тварини, які колись перебували на тій чи іншій ділянці нині заболоченої землі.

Як показав аналіз, люди вирощували на штучних островах злакові рослини, що взагалі-то не було новиною. Але він також виявив присутність на краногах нетипових рослин, таких як орляк. Це вид папороті, який, на думку авторів, був завезений на острови для використання як підстилка або покрівельний матеріал.

Аналіз ДНК болотних відкладень також показав, що на островах тримали худобу — одомашнених корів, овець, свиней та кіз.

Об'єднавши отримані результати з попередніми дослідженнями пилку та кісток тварин, вчені визначили низку видів діяльності стародавніх мешканців таких місць: наприклад, утримання тварин, забій худоби, бенкети та церемонії.

Читайте також: Тисячолітня держава. В Уельсі представили докази існування міфічного затонулого королівства

Вони прийшли до висновку, що якщо на самому початку штучні острови несли саме захисну функцію, то пізніше (приблизно з VIII століття до нашої ери й до початку I століття нашої ери) на них почали влаштовувати фермерські господарства. Ряд артефактів, знайдених попередніми археологічними експедиціями, говорить про те, що приблизно в той же період краноги, розташовані на річках, використовували як свого роду торгові майданчики — адже вздовж річок йшли шляхи торгівлі.

Вчені вважають, що у середньовічній Шотландії краноги можна розглядати як водяні будиночки чи палаци. Сьогоднішні багатії для демонстрації свого статусу купують будинок на набережній або острів в океані, а еліти Шотландії та Ірландії на той час будували (або реконструювали старий) штучний острів на найближчому мальовничому озері. Судячи з аналізу ДНК відкладень, там влаштовували свята та закочували бенкети.

З іншого боку, деякі ірландські краноги використовувалися церквою, особливо у період раннього Середньовіччя (V-XI століття нашої ери). В Ірландії тоді було поширено так звану модель аскетичного чернецтва, коли центральний монастир був оточений скитами у віддалених місцях, насамперед — на островах. У Шотландії така практика не була поширена — можливо, тому, що християнізація торкнулася тих місць значно пізніше, ніж Ірландії (яка стала християнською ще в Античності та залишалася такою надалі), — вже до кінця Темних віків.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини