MENU

Собаки відчувають стрес людини за запахом

984 0

Собаки відчувають стрес людини за запахомСобака нюхає зразок поту та дихання людини

Власники собак нерідко помічають, що у важкі періоди вихованці поводяться незвично. Виявилося, це не гра уяви: собаки справді можуть відчувати негативні переживання оточуючих та реагувати на них.

Біологи з Університету Квінс у Белфасті (Північна Ірландія) встановили, що собаки різних порід можуть визначати стресові стани людей із точністю понад 90%. Завдяки гострому нюху чотирилапі "друзі людини" відчувають найменші відхилення в біохімічному сліді людини, пишуть вчені в журналі PLOS One, інформує UAINFO.org.

Тіла багатьох тварин, включаючи людину, постійно випускають леткі органічні речовини у довкілля. Це прояв еволюційного механізму: запахи створюють цілу систему біохімічних сигналів, за допомогою  якої тварини взаємодіють одна з одною.

Людина через досить грубий нюх сприймає лише найсильніші запахи, але тварини на кшталт собак здатні вловлювати навіть найслабші та найтонші аромати. Якщо врахувати, що люди почали одомашнювати деяких псових десятки тисяч років тому — собаки цілком могли освоїти здатність визначати за запахом психологічний стан своїх власників.

Читайте також: Як розпізнати брехню: психологи перерахували прості способи

Вчені перевірили цю гіпотезу за допомогою серії експериментів. Спочатку вони взяли зразки поту і повітря, що видихається, у 36 осіб, які перебувають у спокійному стані. Наступні зразки брали у цих людей, але вже в стані стресу, що визначалося за самооцінкою учасників та об'єктивними показниками на кшталт частоти серцевих скорочень та рівня артеріального тиску. Всі ці зразки автори роботи у випадковому порядку перемішали зі зразками інших запахів, у тому числі нелюдських.

Далі дослідники відібрали чотирьох собак різних порід і провели загалом 720 випробувань щодо розрізнення запахів. І в 93,75% випадків тварини реагували на «запахи стресу» — починали поводитися насторожено та неспокійно. Причому точність розпізнавання іноді сягала 96,88% і не опускалася нижче 90%.

Читайте також: Повернення додому: психолог розповіла про етапи адаптації до "старого – нового"

Автори дослідження дійшли висновку, що стресові стани змінюють біохімічний склад поту та дихання людини, а собаки можуть це відчувати завдяки гострому нюху. Таким чином, їх можна використовувати як чутливий детектор негативних психологічних процесів на кшталт тривоги, панічних атак та посттравматичного стресового розладу. Але поки що не зрозуміло, що саме змінюється у складі цих біологічних рідин, і на які саме речовини реагують собаки.

Нове відкриття вкладається в картину попередніх досліджень: вони показали, наприклад, що собаки чудово чують заражених коронавірусом. Точність виявлення перевищувала 97%, навіть якщо у хворих не було жодних симптомів Covid-19. Тому навряд чи є щось дивне у тому, що собаки навчилися визначати тривогу та занепокоєння своїх господарів. Тим більше, що за десятки тисяч років одомашнення собаки, на відміну від диких побратимів, отримали низку вроджених механізмів, заточених саме під людину.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини