Наша війна є справедливою: юрист пояснив, чому Україна має законне право знищити Кримський міст
Україна має все необхідне для обґрунтованого знищення чи значного пошкодження мосту
Вихідними українці мали задоволення спостерігати за першим за період війни інцидентом на Кримському мості через Керченську протоку. На наступний день після атаки президент Росії Путін поклав відповідальність за вибух і пошкодження мосту на українські спецслужби, а сам інцидент назвав терактом, вкотре показавши себе людиною, яка використовує юридичну термінологію на свій власний, далекий від реальності розсуд, пише для НВ Юрій Білоус, адвокат, що займається збором доказів воєнніх злочинів, інформує UAINFO.org.
Вже у понеділок Росія наочно продемонструвала всьому світу, яка зі сторін у цій війні використовує воєнні удари з терористичним наміром залякувати цивільне населення.
На що і як можна нападати під час війни?
Фундаментальні принципи міжнародного гуманітарного права (далі — МГП) визначають, що єдина законна мета держав під час війни полягає в ослабленні військових сил ворога.
Рівновага між міркуваннями воєнної необхідності та вимогами гуманності лежить в основі МГП і знаходить більш конкретне вираження у ряді основних принципів.
Наріжним каменем МГП є принцип проведення відмінності, за яким сторони у збройному конфлікті мають завжди розрізняти цивільне населення та комбатантів, а також цивільні об'єкти та військові об'єкти і відповідно спрямовувати свої дії лише проти військових об'єктів.
Читайте також: Данілов розповів, як Путін може зберегти Кримський міст
Якщо неможливо уникнути заподіяння випадкових збитків цивільним особам або цивільним об'єктам, то діє принцип пропорційності, відповідно до якого сторона, яка планує напад або ухвалює рішення про напад, повинна утриматися від нього або відкласти його, якщо напад викличе випадкові втрати життя серед цивільного населення, поранення цивільних осіб та завдасть випадкових збитків цивільним об'єктам або і те й інше разом, що було б надмірним щодо конкретної і прямої воєнної переваги, яку передбачається отримати в результаті нападу.
Між Україною та Росією триває повномасштабна війна і удари по мостах, залізницях, аеропортах з нашого боку можуть бути законними та цілком прийнятними.
У ході досягнення мети «послабити військові сили ворога» право воюючих сторін вибирати методи або засоби ведення війни, звісно, не є необмеженим, проте у випадку Кримського мосту у України є все необхідне для обґрунтованого знищення чи значного пошкодження мосту, який незаконно збудовано на нашій території і за допомогою якого знищують українських громадян, їхнє майно та інфраструктуру української держави.
Чому Кримський міст є військовим об'єктом?
Що таке «військовий об'єкт»
Для того щоб об'єкт кваліфікувався як військовий, він повинен відповідати двом критеріям:
1. Об'єкт робить ефективний внесок у воєнні дії противника (тобто не просто сприяє досягненню політичних цілей або підтримує здатність противника вести війну) і робить це через свій «характер» (характеристики об'єкту), розташування, призначення (у випадку мосту, наприклад, перевезення боєприпасів, військової техніки, особового складу).
Читайте також: Росія збирається "дати задню" у питанні Криму, готується секретне опитування – експерт
2. Об'єкт може кваліфікуватися як військовий тільки якщо його знищення або нейтралізація дає явну воєнну перевагу. Перевага має бути конкретною і відчутною, а не просто гіпотетичною чи ймовірною.
В силу свого функціонального призначення, розташування та використання російською армією Кримський міст як об'єкт робить ефективний внесок у воєнні дії проти нашої держави.
Тому повна або часткова його руйнація за існуючих обставин може надавати нам явну воєнну перевагу, таким чином міст може бути атаковано, пошкоджено або знищено.
Але ж Кримський міст використовується і цивільними людьми?
Так, очевидно, що Кримський міст використовується також і цивільними росіянами, тому він є так званим об'єктом подвійного призначення.
Типовими прикладами об'єктів подвійного призначення є об'єкти логістичної інфраструктури — дороги, мости, залізниці, порти та аеропорти.
Звісно, під час війни до законності атак на такі об'єкти можуть виникати питання, але в тому разі, якщо конкретний об'єкт подвійного призначення робить «ефективний внесок» у воєнні дії противника, а його знищення, пошкодження чи нейтралізація дає явну воєнну перевагу, він кваліфікується як військовий об'єкт, незалежно від його одночасного використання цивільними людьми і в цивільних цілях.
Важливо зазначити, що негативний вплив, який може мати для цивільного населення напад на об'єкт подвійного призначення (на Кримський міст), не впливає на те, чи можна його віднести до категорії військових об'єктів.
При завданні ударів по Кримському мосту Україна повинна:
— Мати достатні докази перевезення Кримським мостом військової техніки, боєприпасів та особового складу для участі у війні проти України. (З сучасною розвідкою це не повинно бути проблемою).
— Атакувати міст таким чином, щоб звести до мінімуму жертви серед мирного населення, вживати при нападі запобіжні заходи.
Ми повинні дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права в незалежності від поведінки на полі бою Росії, принцип взаємності тут не діє.
За нами і нашими діями спостерігає весь світ, наша війна є справедливою, а методи та засоби ведення війни законними.
Ну, а Кримський міст повинен бути знищеним.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки