MENU

Слина гусениць може врятувати світ від пластикових пакетів. ВІДЕО

1141 0

Слина гусениць може врятувати світ від пластикових пакетів

Сьогодні світ буквально задихається під горами пластику: береги рік завалені багаторічним мотлохом, а океанами плавають цілі сміттєві «острова». Існуючі методи перероблювання відходів не справляються з обсягами пластику, тому вчені постійно шукають нові способи його утилізації, у тому числі в слині гусениць молі.

Результати цього дослідження опубліковані у журналі Nature Communications, інформує UAINFO.org.

Люди виробляють близько 400 тонн пластику на рік, і, попри всі зусилля зі скорочення його використання та повторного перероблювання, величезна кількість нерозкладного сміття виявляється викинутим на смітники. Близько третини його складає поліетилен – міцний пластик, якому на повне розкладання без втручання людини потрібно від 5 до 15 років.

Читайте також: Пластик усюди. Вчені виявили небезпечні частки в повітрі на висоті майже 3 км 

Раніше фахівці проводили дослідження щодо впливу на поліетилен різних мікроорганізмів, здатних прискорити його розкладання. Однак у всіх випадках йшлося про місяці перероблювання. Але тепер вчені знайшли тварину, яка може буквально переварити пластиковий пакет всього за кілька годин.

«Пожирачем» поліетилену виявилася істота, яка у звичайних умовах звикла харчуватися воском і медом, — гусениця великої воскової молі (Galleria mellonella). Цю особливість слини гусениць відкрили випадково, коли одна з дослідниць, затята пасічниця, зібрала шкідників, що розплодилися у вулику, в поліетиленовий пакет, але через кілька годин виявила в порожньому пакеті лише безліч дірок. Вивчивши пакет у лабораторії, вчені зрозуміли, що гусениці не прогризли поліетилен, а розчинили: краї дірок були окислені, наче хтось обробив їх кислотою.

Читайте також: Вчені довели, що ми їмо пластик: чому це жахливо?

Проаналізувавши склад слини гусениць воскової молі, дослідники виявили в них два унікальні ферменти, які за кілька годин при кімнатній температурі зруйнували поліетиленові молекули на невеликі фрагменти. При цьому поліетилен виявився не просто зруйнованим, але ще й окисленим — а це перший ступінь його деградації, що не дозволяє фрагментам стати мікропластиком. При цьому слина гусениці іншого виду метеликів, айлантового шовкопряда (Samia cynthia), такого ефекту на поліетилен не справила.

Це перший випадок виявлення ферментів, здатних настільки швидко руйнувати поліетилен за кімнатної температури. Тепер вченим належить вивчити принцип дії ферментів слини та провести перші випробування їх ефективності у боротьбі із пластиковим забрудненням. Можливо, в майбутньому водні розчини таких ферментів будуть використовуватися на сміттєпереробних заводах або міських звалищах, що дозволить нарешті зменшити гори поліетилену, що ростуть, і дозволити світу зітхнути вільно.

 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини