MENU

Через кілька десятиліть чоловіки можуть втратити здатність до нормального зачаття дітей

1165 0

Через кілька десятиліть чоловіки можуть втратити здатність до нормального зачаття дітей

Концентрація сперматозоїдів у спермі чоловіків знизилася вдвічі за останніх понад 40 років. І ця тенденція зберігається. Вчені закликали терміново вжити заходів, щоб уникнути подальшого погіршення чоловічого репродуктивного здоров'я.

Колектив учених з Ізраїлю, Данії, Бразилії, Іспанії та США провів метааналіз, який дозволив актуалізувати їхні попередні дані щодо зниження концентрації сперматозоїдів у спермі чоловіків. З'ясувалося, що середній показник упав на 51,6% за 45 років. Про це розповідається у статті, опублікованій у журналі Human Reproduction Update, інформує UAINFO.org.

У 2017-му в тому ж виданні вийшла робота цієї групи дослідників, в якій вони представили результати аналізу всіх публікацій англійською мовою за 1981-2013 роки, які містили інформацію про кількість сперматозоїдів у чоловіків у Північній Америці, Європі, Австралії та Новій Зеландії. Висновки виявилися тривожними. Однак тоді через брак даних вченим не вдалося простежити аналогічні тенденції для мешканців Південної та Центральної Америки, Азії та Африки.

У 2020 році вони вирішили заповнити цю прогалину і проаналізували результати ще кількох десятків наукових праць, в результаті отримавши 223 дослідження, які надали 288 оцінок зразків сперми, котрі взяли в 1973-2018 роках у 57168 осіб з 53 країн на шести континентах.

Читайте також: У хлопчиків-підлітків знайдений гормон, який може передбачити низку вікових проблем

Учасників розподілили на дві групи: у першу потрапили молоді чоловіки, які не знали, чи вони фертильні; в другу — ті, що вже стали батьками, та партнери жінок, що завагітніли, зокрема за допомогою ЕКЗ, але незалежно від результату вагітності. Чоловіків із підтвердженим безпліддям або низькою фертильністю (нездатністю без медичної допомоги зачати та/або народити здорову дитину) з вибірки виключили.

Згідно з результатами метааналізу, концентрації сперматозоїдів помітно знижувалися — мінус 0,87 мільйона на мілілітр щорічно, зі 101,2 мільйона на мілілітр у 1973 році до 49,0 мільйона на мілілітр у 2018-му. Серед чоловіків із першої групи, які проживали на всіх вивчених континентах, цей показник опустився на 51,6% за 45 років. Причому зниження було особливо помітним у даних після початку XXI століття: процес прискорився вдвічі — з 1,16% після 1972-го до 2,64% після 2000-го щорічно.

Загалом тенденції були аналогічні й для загальної кількості сперматозоїдів. Їхнє різке зниження виявили у скоригованій метарегресійній моделі для всіх чоловіків – мінус 2,06 мільйона за рік.

За словами дослідників, хоча обидва вивчені параметри – загальна кількість сперматозоїдів та їх концентрація в спермі – не можна вважати достовірним показником здатності зачати дитину, вони тісно пов'язані. І отримані дані говорять про серйозну проблему у громадській охороні здоров'я.

Читайте також: Суперкомп'ютер вирахував дату кінця світу: коли загине людство

«Зв'язок між концентраціями сперматозоїдів та часом до зачаття нелінійний. Після порога 40-50 мільйонів на мілілітр вищі концентрації необов'язково означають підвищену ймовірність зачаття. З іншого боку, нижче за цей поріг шанси швидко падають. На популяційному рівні зниження концентрації сперматозоїдів зі 104 до 49 мільйонів на мілілітр, про які ми говоримо в нашій роботі, має на увазі суттєве збільшення частки чоловіків із відстроченим часом зачаття», — пояснили вчені.

Таким чином, якщо концентрації сперматозоїдів продовжать опускатися нинішніми темпами, у найближчі десятиліття вони впадуть нижче за поріг 40 мільйонів на мілілітр. Тоді, на думку Хагай Левіна з Єврейського університету в Єрусалимі, першого автора нового дослідження, криза може досягти переломного моменту, а наслідки стануть незворотними.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини