MENU

Що таке стимуляція овуляції та кому вона потрібна

374 0

Менструальний цикл та його пік, овуляція, дуже чутливі до зовнішніх та внутрішніх чинників впливу, тому проблеми з овуляцією нерідкі. Водночас овуляція є умовою для зачаття, її відсутність спричиняє безпліддя у жінок. У багатьох випадках стимуляція овуляції, яку ще називають індукцією овуляції, стає розв’язанням проблеми. Цей метод, досить ефективний та безпечний, широко використовує сучасна гінекологія та репродуктологія.

Що потрібно знати про стимуляцію овуляції

Приблизно в середині менструального циклу один з фолікулів у яєчниках досягає стадії цілковитої зрілості. Дозрілий фолікул лопається, з нього виходить яйцеклітина, або ооцит, яка готова до запліднення сперматозоїдом. На запліднення яйцеклітини є приблизно доба. Процес виходу яйцеклітини з фолікула та період, протягом якого вона може бути запліднена (доба) називають овуляцією. Якщо запліднення відбувається, настане вагітність, якщо ні — ооцит зруйнується, матка відкине функціональний шар ендометрію, розпочнеться менструація, а тоді новий цикл.

Якщо овуляції немає, цикл називають ановуляторним. Причиною є гормональні порушення, які можуть бути спричинені різними чинниками. За допомогою гормональних препаратів можна змусити яєчники сформувати зрілу яйцеклітину — це і є гормональна стимуляція овуляції.

Перед призначенням лікування жінка проходить обстеження, яке дає змогу лікарю підібрати оптимальну та безпечну схему стимуляції.

Кому показано стимуляцію овуляції

Стимуляцію яєчників використовують як лікування першої лінії: починають з неї, і цього буває достатньо для настання вагітності. Якщо протягом певного часу зачаття не настало, переходять до штучного запліднення.

Показання:

  • Ановуляторна безплідність.

  • Безпліддя незрозумілого генезу.

У рамках штучного запліднення стимуляцію використовують, коли результати обстеження дають підстави припускати достатню відповідь яєчників, інакше кажучи, за нормальної функції яєчників. Якщо яєчники нефункціональні, стимуляція неефективна.

Як відбувається стимуляція овуляції

Метод полягає у впливі на яєчники препаратами, аналогічними гормонам, які виробляються в організмі жінки та регулюють овуляцію. Залежно від дози гормональних препаратів, вони стимулюють вихід однієї чи кількох яйцеклітин відразу — останній варіант використовують у програмі ЕКЗ.

Є кілька протоколів стимуляції, кожен має свої показання та протипоказання, тому протокол, тобто вид, дозування та час приймання препаратів лікар підбирає індивідуально.

Стимуляція овуляції відбувається у кілька етапів:

  1. Приймання гонадотропінів, які підвищують вміст фолікулостимулювального гормону (ФСГ), який відповідальний за дозрівання фолікулів.

  2. Фолікулометрія — УЗД яєчників кожні 3–4 дні для контролю росту фолікулів.

  3. Ін'єкція ХГЛ, гормону, який індукує овуляцію, тобто запускає вихід яйцеклітини з дозрілого фолікула.

Після цього пара має здійснити статевий акт, або здійснюється штучне запліднення методом ВМІ. Якщо овуляцію стимулювали в рамках ЕКЗ, то виконують пункцію яєчників та ооцити вилучають для запліднення в лабораторних умовах.

Ризики та ефективність стимуляції овуляції

Основним ризиком є СГЯ, синдром гіперстимуляції яєчників. Він характеризується здуттям живота, дискомфортом у животі, набряклістю, загальним погіршенням самопочуття. Із застосуванням сучасних препаратів для індукції овуляції тяжкий СГЯ практично пішов у минуле. Правильно підібраний протокол дає можливість уникнути його й у легших формах.

Більшість пацієнток добре переносять стимуляцію овуляції, хоча певний дискомфорт можливий. Ефективність методу залежить від ступеня порушення дозрівання фолікулів, віку та загального стану здоров'я. У середньому гормональна стимуляція яєчників виліковує близько 70% випадків ановуляторної безплідності.

Автор: Резніченко Ірина Валеріївна – акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8

  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15

  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4

  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43

  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а

  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини