MENU

Зґвалтування через коротку спідницю і підбори? Українці обурилися через підручник "Основи здоров’я" для 8-го класу

1473 0

Зґвалтування через коротку спідницю і підбори? Українці обурилися через підручник "Основи здоров’я" для 8-го класу

У 2023-му році в українських школах дітей продовжують вчити тому, що винною у зґвалтуванні нібито може бути й сама жертва, а не лише ґвалтівник. Зокрема, цю ідею просувають у підручниках "Основи здоровʼя" для 8-го класу.

Йдеться про видання авторства І. Д. Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко. У ньому розповідається про те, що "віктимні" речі, жести та поведінка – короткі спідниці, яскравий макіяж, високі підбори й декольте, а також флірт, неоднозначні погляди і спілкування з малознайомими людьми нібито збільшують ризик стати жертвою сексуальних злочинів.

У такий спосіб підручник просуває позицію віктимблеймінгу – звинувачення жертви (англ. victim blaming), коли на неї перекладається повна або часткова відповідальність за вчинений щодо неї злочин. Про це редакції OBOZREVATEL розповіла українка, чия донька навчається у 8-му класі за цим підручником, інформує UAINFO.org.

За її словами, дівчинка поскаржилася на інформацію, яку вчителька викладала на уроці. Вона стосувалася того, що дівчатам не бажано робити макіяж, фарбувати волосся, натомість потрібно відрощувати й не стригти його, бо ж "ви дівчата", а ще не одягати сукні та короткі спідниці тощо.

"Аргументувала все це тим, що так дівчата провокують хлопців на насилля. Донька все це з обуренням розповіла мені. Перша реакція була, що у вчительки проблеми з адекватністю. Я хотіла підійняти це питання у шкільному чаті, але не встигла ще написати повідомлення, як донька принесла підручник і показала параграф, який вони зараз проходять. Тоді я зрозуміла, що проблема вийшла за межі питання компетенції вчительки і вже носить масовий характер. Якби це був/ла вчитель/ка не з радянською освітою, то хочеться вірити, що ця людина пішла би проти системи та шкільної програми і викладала тему зовсім інакше. Ще вражає розуміння того факту, що з 2016 року ці підручники досі не вилучили зі шкіл і шкільної програми. Так, нові зараз друкують без цієї інформації, але ж і старі залишили. Велике питання до Міносвіти щодо цього", – зазначила мама 13-річної школярки.

Вона навела кілька прикладів із підручника. Зокрема, у параграфі №18 "Протидія сексуальному насиллю" (розділ "Віктимна поведінка") школярам, за її словами, викладають застарілі стереотипи з висвітлення цього питання, з якими сучасне суспільство намагається активно боротися. Як маму восьмикласниці її обурило, що подібне продовжують вкладати дітям у голову в школі, та ще й у такому тендітному віці – 13-14 років, коли відбувається пік підліткової кризи.

"Для мене це виглядає дико, тому що, по-перше, відбувається максимальна дискримінація. Адже насилля може відбуватися не тільки щодо дівчат. Але радує, що самі діти у класі доньки розуміють, що ця інформація є неадекватною. По-друге, окрім засудження флірту, макіяжу й подорожей автостопом, дітям не пояснюють, що таке культура згоди, відсутня хоч мінімальна сексуальна освіта з базовими поняттями "прийнятно/неприйнятно". Невже освітяни не розуміють, що вони вкладають в голову дітей? Це ж відверта радянщина в усіх її яскравих проявах, "що жертва завжди сама винна" та "б'є– значить любить". Я категорично проти, щоб моїй дитині викладали таку інформацію люди, які так чи інакше мають для неї авторитет, бо ж це вчитель, він не може вчити поганому. Але бачимо, що ще як може", – поділилася думкою жінка

Вона додала, що школярі все ж розуміють: яскравий вигляд не є причиною для виправдання насильства. Водночас їх таксамо розчаровує той факт, що їм нав'язують протилежну думку в школі.

За словами мами школярки, отримати підтримку від інших батьків їй, на жаль, не вдалося. Бо не всі розуміють, у чому саме полягає проблема.

"Такі реалії. Скаржитися керівництву школи не бачу сенсу, тому що розумію, що підручники друкували не в конкретному навчальному закладі, а під егідою міністерства та розповсюдили по всіх школах країни. В цьому випадку керівництво школи має стати підтримкою та допомогти підняти питання на вищому рівні. Тому наступним кроком особисто для мене стане написання відкритого листа до МОН із вимогою вилучити підручник, який шкодить дітям. Інформацію про петицію поки не бачила, якщо така з'явиться, то підтримаю й максимально розповсюджу соцмережами. Але думаю, що вдасться знайти порозуміння з МОН і без петиції. Хочеться в це вірити", – підсумувала українка

На підручник, за яким досі вчаться українські діти, також звернула увагу письменниця та блогерка Катерина Баррел (Катя Бльостка). На своїй сторінці у Facebook вона опублікувала фото з цього підручника "Основи здоровʼя" та ще одного з цього ж предмета, але видавництва "Ранок". Обидва активно просувають ідею віктимної поведінки, навчаючи школярів тому, що жертва нібито може спровокувати на злочин своїми діями або зовнішнім виглядом.

Водночас у коментарях зазначали, що тему "Віктимна поведінка" в українських школах не вивчають вже близько пʼяти років, замість неї розглядаючи лише кримінальну відповідальність за злочини сексуального характеру. Однак тоді залишається питання до підручників, адже з них цей параграф не прибрали, розділ про віктимну поведінку продовжують друкувати навіть у нових виданнях.

У звʼязку з цим в декого з батьків зʼявляються думки про те, що, можливо, варто було б відмовитися від предмету "Основи здоровʼя", якщо в деяких аспектах від є більш шкідливим для дітей, ніж корисним.

Також у коментарях лунали думки про те, що необхідно створити петицію із вимогою прибрати зі шкіл підручники, в яких пишуть про те, що жертва нібито частково винна у скоєних проти неї злочинах.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Обозреватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини