Таргани-мутанти розлюбили солодке та змінили свої шлюбні звички. ВІДЕО
Людство не один десяток років знищує тарганів, використовуючи їхню любов до солодкого. В результаті нещодавно у цих комах виникла мутація, що робить їх байдужими до глюкози. Саме це несподіваним чином вплинуло на сексуальне життя комах, порушивши нормальне парування. Але таргани, замість того щоб вимирати, змінили свої шлюбні звички.
Нове дослідження чудово ілюструє, на який трюк – і не один – здатна еволюція, коли йдеться про статевий відбір, інформує UAINFO.org.
Тарганів не любить ніхто чи майже ніхто. Насправді можна впевнено сказати, що майже кожна людина відчуває до них огиду чи страх. До того ж вони розносять небезпечні хвороби — тому не дивно, що люди вперто знищують тарганів (зокрема рудого таргана Blattella germanica) у своїх будинках, використовуючи для цього всі доступні засоби.
Читайте також: Вбивця ракових клітин. Австралійські вчені виявили новий ефект бджолиної отрути
Один з головних прийомів дезінсекції – використання солодких приманок у різних отрутах і пастках. У результаті за останні десятиліття через свою тягу до солодкого полягли незліченні полчища тарганів. Однак нещодавно еволюція цих комах винайшла обхідний шлях: у них все частіше відзначають байдужість до глюкози, пов'язану зі специфічною мутацією. В умовах постійного винищування таргани, що не люблять солодке, мають більше шансів вижити та залишити потомство. Здавалося б, це перемога тарганового роду, але насправді комахи зустріли нові несподівані труднощі – при паруванні.
Читайте також: Європою поширюється новий вид комарів, які переносять дуже серйозні захворювання
Зазвичай у процесі залицянь самець «частує» самку, що сподобалася, солодкими виділеннями, які створює особлива тергальна залоза, що знаходиться під крилами. Секрет цієї залози багатий на білки, жири й, зрозуміло, цукри, у тому числі мальтозу — під дією тарганової слини вона швидко перетворюється на глюкозу.
Солодкий секрет приваблює самку, вона забирається на спину самцю і починає частуватись. Самець тим часом не дрімає і встромляє в партнерку статевий орган, що має форму гачка. Після цього комахи розвертаються одна до одної задом і проводять у такому вигляді, підтримуючи контакт, близько півтори години.
Саме тут у шкідників й виникає заковика: адже таргани з новою мутацією (і самки в тому числі) не цікавляться солодким. Для них це також означає втрату інтересу до сексу.
Зрозуміло, раз таргани «нового покоління» виживають і навіть стають дедалі більшими, еволюція винайшла якийсь трюк. Саме він й описаний у новій статті, опублікованій у журналі Proceedings of the Royal Society B. З неї випливає, що таргани справді не обмежилися мутацією «відмови від солодкого». Інші зміни в їхньому геномі змусили тергальну залозу самців синтезувати інший цукор — мальтотріозу.
Читайте також: Біологи з’ясували, чому королеви мурах живуть набагато довше за робітників
Для переробки цього з'єднання слині комах потрібно більше часу, проте така принада успішно працює. Щобільше, самки тарганів, що мають вибір, віддають перевагу саме їй. До того ж самці-мутанти виявилися більш швидкими: якщо звичайним потрібно в середньому 3,3 секунди, щоб почати спарювання (після того як самка почне пробувати їх солодкий секрет), то тарганам «нового покоління» достатньо всього 2,1 секунди.
Нова стаття має велике практичне значення, адже вона може допомогти людям успішніше боротися з комахами-шкідниками, що мутували.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки