MENU

Христос Воскрес! Великдень-2023 в Україні: традиції головного церковного свята та привітання

832 0

Христос Воскрес! Великдень-2023 в Україні: усі традиції головного церковного свята

Великдень – найбільше християнське свято, головний день року. В Україні його святкують з дотриманням великої кількості традицій. Існують також певні заборони.

Про те, як правильно відсвяткувати Великдень, і що означають ті чи інші святкові традиції, інформує UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.

Великдень виник шляхом поєднання язичницьких традицій святкування рівнодення, які досить органічно сполучились із символізмом свята воскресіння Ісуса Христа. Обидва символізують собою перемогу життя над смертю, оновлення і надію.

Крашанки та паски символізують собою перемогу життя. Яйце шанують, тому що воно є взірцем того, як з неживого предмету може з’явитись живе пташеня. Паски ж прикрашають фігурками квітів та птахів, а ще у тісто додають багато яєць, щоб воно мало жовтий колір – колір сонця. Якщо тісто на паску добре піднялось, а сама вона як слід пропеклась, це вважається хорошою прикметою на весь наступний рік.

Окрім крашанок – пофарбованих в один колір яєць, в Україні також створюють до свята писанки. Це яйця, розмальовані архаїчними, ще язичницькими орнаментами із зашифрованим у них символізмом. Писанки вважаються сильними оберегами.

Святкування Великодня

До свята потрібно освятити кошик з продуктами. У ньому обов’язково має бути паска та фарбовані яйця. Також до нього можна покласти сир та масло, ковбасу та шинку, хрін, сіль тощо. Цією їжею потім родина повинна розговітись, завершивши Великий піст.

Першою стравою, яку потрібно з’їсти під час великодньої трапези, має бути яйце – символ життя. При цьому всі, хто сидить за столом, можуть зіграти у гру – по черзі стукатись своїми крашанками. Чия вціліє останньою, тому має таланити весь рік.

Накритий святковими стравами стіл тримають напоготові увесь день – у Великдень заведено ходити одне до одного в гості. До того ж існує повір’я, що той, хто скуштує 12 і більше різних пасок, матиме удачу і здоров’я аж до наступного Великодня.

Також усі сусіди збираються у святковий день на спільні гуляння. Годиться співати, танцювати та розважатись разом. Сумувати чи бути самотнім у Великдень не має ніхто.

Заборони Великодня

У свято існує чи не найстрогіша заборона на будь-яку працю. Великдень має бути весь присвячений радості та відпочинку. Якщо якусь хатню роботу не вдалось зробити до свята, доведеться відкласти її на кілька днів.

У цей день не рекомендують також відвідувати цвинтар. Поминальні дні починаються після Великодня. Тоді похід на могили померлих родичів є навіть обов’язковим.

Не годиться на свято сваритись, лаятись чи сварити дітей. Особливо погано проявляти негативні емоції за святковим столом.

Освячені у храмі продукти викидати не можна. Ними краще пригостити когось, а ще ліпше віддати тим, хто перебуває у нужді.

Привітання Митрополита Київського і всієї України Епіфанія

Патріарх ПЦУ Епіфаній привітав українців зі світлим святом – Великоднем. У своєму посланні він заявив, що "ще ніч триває, але день наблизився!" Текст звернення до українців опубліковано на сайті ПЦУ.

Епіфаній підкреслив, що знову звучать радісні та життєствердні слова, які є продовженням ангельської звістки.

 "Чого шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, Він воскрес" (Лк. 24: 5–6). Три дні тому з плачем, болем у душі та страшною скорботою вони супроводжували поховання розіп’ятого на хресті та померлого Господа Ісуса Христа. Вони бачили великий камінь, привалений до дверей гробниці. Поспішали жінки-мироносиці рано-вранці у перший після суботи день власне для того, щоб виконати свій обов’язок перед померлим – намастити, за звичаєм юдейським, пахощами тіло спочилого на віки. Але камінь вони знаходять відваленим, гробницю – порожньою, замість сторожі людської їх зустрічають ангели небесні, замість скорботи їхні серця наповнюються радістю та надією", – йдеться у повідомленні.

"З року в рік ми з особливою урочистістю прославляємо цю подію для того, щоб надихнутися цими радістю й надією. Символічно, що, за церковним звичаєм, богослужіння з нагоди Пасхи розпочинаються в час, коли навколо панує ще нічна темрява, а завершуються тоді, коли вже сходить сонце. Передує нашій нинішній урочистості Великий піст, який розпочинається ще в дні зимового сну природи, а завершується тоді, коли вона оживає весняним оновленням, символом чого для нас стають віття Вербної неділі, з якими ми святкуємо Вхід Господній до Єрусалима. Все це нагадує нам про перехід від темряви до світла, від смерті – до життя, від плачу та скорботи – до радості, від тимчасового існування в світі цьому – до вічного блаженного життя у віці майбутньому", – відзначив святий отець.

Він наголосив, що Воскресіння Христове – це поворотний момент усієї людської історії, що почнеться з гріхопадіння прабатьків Адама та Єви. Саме тоді смерть увійшла в наше життя, але прагнення перемоги над нею, її подолання супроводжувало людство.

"Невідворотність смерті була фактом, відомим для усіх, але так само всі відчували її протиприродність, неправильність. Адже Бог створив людину не для смерті, що завершить кілька десятиліть існування в турботах і скорботі, але для життя вічного. Отже, сам факт смертності глибоко суперечить нашій природі, і ми, коли стикаємося з нею, це особливо відчуваємо. Сум, плач, біль розлуки, горе втрати – все це ознаки протиприродності смерті для людини", – наголосив священик.

За словами Епіфанія, саме тому здавна людство шукало та продовжує шукати способи подолання смерті.

"Жертвоприношення ідолам та магічні ритуали, особливі поховальні обряди, намагання всіляко зберегти тіло чи, навпаки, якнайшвидше розвіяти прах його залишків, встановлення пам’ятних знаків і будівництво споруд, які існуватимуть упродовж століть, нагадуючи про будівничих, – усе це мало на меті дати відчуття вічності та надію на неї тоді, коли смерть прийшла і забрала нову жертву", – сказано у посланні.

За його словами, жодні обряди та заклинання, жодні людські зусилля не здатні повернути мертвого до життя. Тому що для цього потрібна сила і влада божественна, властива лише Богові.

"Щоб подолати смерть, Син Божий втілюється, єднає у Своїй Божественній Особі дві природи, істинний Бог стає також істинною Людиною, аби не одного чи декількох і лише на певний час врятувати від смерті, але щоб зруйнувати саму її основу, позбавити її тиранічного панування над усім людством і відкрити двері для життя вічного для всіх. Нині з такою урочистістю й піднесенням ми відзначаємо не лише воскресіння Христове як історичну подію повернення до життя Спасителя, Якого злоба людська розіп’яла на хресті, а ми святкуємо самої смерті умертвлення, ми прославляємо руйнування воріт пекла та знищення вічних кайданів. Христос воскресає не просто як людина, що була мертвою і чудесно повернулася до життя, подібно до Лазаря Чотириденного, а Він воскресає як родоначальник оновленого людства – безсмертного і вічного. Людства, над яким смерть не має влади, людства, яке не зв’язане кайданами пекельними і яке не приречене до вічного страждання в темряві зла", – заявив священник.

Предстоятель ПЦУ наголосив, що ніби новий світанок, воскресіння Ісуса Христа дає нам надію.

"Ще ніч триває, але день наблизився. Ще навколишня природа зв’язана сном, але вже пробуджується вона, являючи радість оновленого життя. Ще горе та страждання наповнюють наше буття, і смерть кожного дня забирає від нас нові жертви, але воскресіння Христове дає нам упевненість у тому, що розлука з померлими – явище тимчасове, і настане час, коли ті, хто в гробах, оживуть для вічності. Усвідомлення цього, віра в перемогу життя допомагають нам боротися за правду і добро навіть тоді, коли боротьба ця надзвичайно важка і може здаватися безнадійною. Жінки-мироносиці втратили улюбленого Учителя, розіп’ятого на хресті та покладеного до гробу, але не втратили любові та надії, тому й почули радісну звістку про воскресіння і сподобилися стати першими його проповідниками", – заявили священики.

А ще він додав, що сила зла тимчасова, а перемога правди та добра – вічні.

"В цьому нас переконує та утверджує воскресіння Христове, тому серед горя й страждань, серед болю та втрат ми нині святкуємо. Ми плачемо за нашими полеглими новітніми героями, за нашими звитяжними захисниками, які віддали життя на полі бою за свободу й незалежність України, за нас із вами та за майбутнє наступних поколінь українського народу, але плач наш заспокоюється впевненістю у воскресінні, коли наші герої за виняткову жертовну любов отримають нев’янучий вінець слави", – заявив Епіфаній.

Особливі поздоровлення він передав захисникам України, які наближають нашу перемогу.

"Нехай Господь допомагає вам у боротьбі за правду та благословить перемогою! Вітаємо Президента України та всіх, хто у столиці й на місцях служить українському народу. Нехай ваша праця має успіх та принесе добрі плоди Вітаємо всіх вас, дорогі брати і сестри, та бажаю, щоб світло віри й надії в наших душах завжди підживлювалося від того духовного світла, яке побачили й відчули жінки-мироносиці в порожньому гробі, де ангели сповістили для них і для всього світу та на всі часи: Христос воскрес!"- резюмував патріарх.

Привітання Президента України Володимира Зеленського

Президент України Володимир Зеленський привітав українців зі святом Великодня. Він символічно зазначив, що попереду нас чекає чи не найважча з вершин, однак ми подолаємо її, і разом зустрінемо свій світанок.

Володимир Зеленський запевнив, що державний прапор України неодмінно підійметься на всій нашій Богом даній землі, на всіх тимчасово окупованих "чортами" територіях (щоб подивитися відео, доскрольте до кнця новини).

"Ми відзначаємо сьогодні свято Великодня з непохитною вірою в нашу перемогу", – наголосив президент.

"Вранці 24 лютого сонце так і не зійшло, світанок так і не настав. Вранці 24 лютого почалася темна ніч і водночас почалося наше пробудження, наша боротьба. Темрява не змогла затьмарити на дух, прагнення волі, любов до ріної землі та готовність її захищати", – переконаний Зеленський.

"Ми не лише чекаємо і просимо, а здобуваємо і творимо свою Перемогу самі. 417 днів – ми вже пройшли чималий шлях. Попереду у нас чи не найважча з вершин. Ми подолаємо її. І разом зустрінемо свій світанок, коли над усією нашою країною зійде сонце. Це синьо-жовтий прапор", – зазначив він.

"Сонце засяє на півдні, сонце засяє на сході, сонце засяє в Криму. Жовтогаряче сонце в мирному синьому небі, і це – світло справедливості", – додав лідер держави.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини