MENU

Система DOLBY ATMOS у вас вдома: ілюзія чи сучасний стандарт?

454 0

Система DOLBY ATMOS у вас вдома: ілюзія чи сучасний стандарт?

Формат DOLBY ATMOS стрімко увірвався ринку систем домашніх кінотеатрів. Тепер їм оснащені вже майже всі старші моделі AV-ресиверів, а незабаром цей формат повинен стати обов’язковою опцією і в молодших моделях.

У чому переваги новинки в порівнянні з численними форматами об’ємного звучання, що вже існують? Про це розповідає портал Home Technology Group, інформує UAINFO.org.

Про DOLBY ATMOS написано вже досить багато, і ті, хто хоче заглибитися у всі технічні тонкощі, легко знайдуть необхідну інформацію. У даному матеріалі пропонується опис стандарту та принципів його роботи у популярній формі, без зайвої «науковості». ​

Якщо коротко, то раніше при створенні саундтреків до фільмів з об’ємним звучанням, для кожної використовуваної в приміщенні акустичної системи звук записується в окремому каналі ще на стадії відомості. При цьому передбачається, що всі акустичні системи розташовуватимуться в приміщенні в певних місцях щодо слухача. Тільки за такої умови звукове поле буде відповідати тій картині, яка закладалася при монтажі саундтреку. У комерційних кінотеатрах чи спеціалізованих приватних кінотеатрах ці вимоги виконати можна, та й то не завжди. Що ж до реальних житлових приміщень, то на практиці розташувати стовпчики «як треба» майже ніколи не вдається. В результаті передбачувана звукова картина не тільки спотворюється, а й часто повністю руйнується. Замість неї залишаються лише окремі звуки, які періодично чути то з одного, то з іншого колонки.

Принцип роботи системи DOLBY ATMOS відрізняється докорінно. Звукорежисер записує певний звук у всій його повноті, не поділяючи його між каналами. Потім тривимірному просторі вказуються його координати і траєкторія переміщення. Ця інформація є окремими службовими даними, які безпосередньо на сам звуковий сигнал не впливають. Процесор «на місці» вже сам розраховує, як розподілити звук між реально наявними акустичними системами з урахуванням їхнього розташування, щоб у кожний момент часу він для слухача знаходився саме в тій точці простору, що вказана звукорежисером. Цей принцип, застосований у DOLBY ATMOS, називається “аудіо об’єктний”, на відміну від “канального”, що використовується іншими форматами.

Візьмемо банальний приклад з літаком, що пролітає, наприклад по діагоналі кімнати з боку екрану. Щоб забезпечити ефект плавного переміщення звуку в просторі, в попередніх форматах ще на студії визначалося як він послідовно наростатиме і вщухатиметься в кожній конкретній колонці. Але варто розташувати колонки в неідеальних для створення ефекту місцях, або помилитися з підбором моделі, і «літак» то з’являтиметься, то пропадатиме, то за звуком нагадуватиме винищувач, то бомбардувальник.

У системі DOLBY ATMOS з максимальною якістю буде записаний безперервний звук літака, що пролітає. А далі звукорежисер просто додасть окремі дані про координати руху літака у вашій кімнаті.

При установці домашнього кінотеатру, процесор DOLBY ATMOS за допомогою мікрофонів та тестових сигналів визначить фактичне розташування та особливості акустичних систем, що застосовуються. А далі він самостійно розподілить монолітний звук між ними так, щоб «літак» пролетів у тривимірному просторі чітко по призначеній для нього траєкторії, причому зі збереженням усіх тембральних характеристик. Навіть якщо ви використовуєте менше колонок у порівнянні з ідеальною кількістю, процесор забезпечить максимально можливий результат у цій ситуації.

По суті, процесор DOLBY ATMOS тепер у режимі реального часу робить ту роботу, яку раніше робили звукорежисери в студії, розподіляючи звук між доріжками. Але чи може він якісно впоратися із цим?

Звичайно, потужність процесорів на борту домашнього кінотеатрального обладнання значно зросла, як і значно ускладнилася закладена в них «математика». Що виходить на виході, краще оцінити самостійно. Але практично у всіх випадках порівняння із старими форматами йде на користь DOLBY ATMOS з великою перевагою.

Перше, що кидається в очі недосвідченому користувачеві, це те, що в довбання атмос присутні додаткові колонки, що розміщуються на стелі. У спрощеній версії додаткові колонки ставлять на основні і направляють вгору так, щоб звук, що випромінюється ними, відбивався від стелі в напрямку слухача. Таким чином створюється ефект віртуальної присутності стельової акустики.

А навіщо вона потрібна? У традиційних 5.1-канальних або 7.1- канальних системах всі колонки зазвичай розташовані в одній площині, а отже дійсно тривимірну картину формувати не можуть в принципі. Додавання стельової акустики задає ще один вимір і робить звукове поле дійсно тривимірним.

Читайте також: Як правильно вибрати проектор для домашнього кінотеатру

У деяких форматах багатоканального звуку також є додаткові колонки, що розташовуються на заданій висоті в певних місцях. Але на практиці у звичайній вітальні забезпечити необхідне розміщення вкрай важко, інакше вітальня перетвориться на спеціалізовану кінозалу. Тому ці формати фактично поширення не набули.

Загалом переваги DOLBY ATMOS в порівнянні з усіма іншими стандартами домашнього кінотеатру з технічного погляду очевидні. Але найголовніше, навіть непідготовлені користувачі при прослуховуванні віддають їм беззаперечну перевагу. Причому це стосується не тільки спецефектів блокбастерів, але звичайної музики, оскільки система DOLBY ATMOS здатна також відтворити вдома і акустичні характеристики концертного залу. Адже звучання, наприклад, симфонічного оркестру в Ла Скала разюче відрізняється від того, якби концерт відбувався просто в клубі. В даному випадку завдання системи не «ганяти звукові об’єкти по квартирі», а відтворювати ефекти віддзеркалення звуку, властиві конкретному концертному залу. Та й живий концерт AC/DC або Pink Floyd сприймається зовсім інакше, коли слухач перебуває «всередині події». А цей ефект досягається багато в чому завдяки якісній системі об’ємного звуку.

Професійний консультант компанії HTG зможе оцінити наявний у вас арсенал обладнання, особливості вашого приміщення, та за погодженням з вами визначити найкраще рішення для вашої системи. Звичайно, процесор, а також кілька акустичних систем доведеться докупити. Але це незрівнянно менші витрати проти повної заміною всієї техніки.

Крок 1. Насамперед, самому оцінити всі можливості та переваги нового формату. Для цього можна відвідати шоу-рум HTG, в якому реалізовано кінотеатри на базі DOLBY ATMOS та проводяться демонстрації цієї системи.

Крок 2. Спроектувати свою домашню систему – чи то створювана з нуля, чи піддається апгрейду. Фахівці нашої компанії порекомендують найкраще рішення виходячи зі всіх ваших умов та специфіки приміщення. Можливо, вам підійде одне з випробуваних і відпрацьованих рішень. Але ми готові створити практично будь-яку індивідуальну систему, аж до приватного кінотеатру топ-рівня.

Крок 3. Реалізувати систему будинку – встановити та налаштувати обладнання. І в цьому ми також зможемо допомогти вам, зробивши всі необхідні роботи на найвищому рівні якості.

Сподіваємось, що дана інформація буде вам корисна! Якщо виникли запитання або потреба в детальній консультації – дзвоніть нам!

Звертайтеся до професіоналів своєї справи.

Ми завжди готові Вам допомогти!

Home Technology Group

+38(068) 061 20 80

+38(097) 742 82 52

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Home Technology Group


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини