Крокодилам зробили щеплення від лихоманки Західного Нілу
Крокодили — люті хижаки, проте на вірусні інфекції страждають і вони. А оскільки так звана лихоманка Західного Нілу ушкоджує їх дорогі шкури, вчені створили та випробували вакцину від неї для цих рептилій.
Лихоманка Західного Нілу – небезпечна інфекція, що зустрічається в країнах з теплим та помірним кліматом. Її збудник – вірус Західного Нілу з групи флавівірусів. Його переносять комарі та кліщі, а страждають від нього люди та різні тварини — коні, птахи й навіть рептилії, включаючи крокодилів. Причому у цих водних хижаків зараження вірусом Західного Нілу може також відбуватися фекально-оральним шляхом.
Незважаючи на значні розміри — понад п'ять метрів — і найхижіший спосіб життя, гребінчасті крокодили також страждають від вірусу лихоманки Західного Нілу. Він вражає їхню нервову систему і навіть може викликати менінгоенцефаліт, тобто запалення оболонок і тканин головного мозку.
Читайте також: Вчені зробили невтішні прогнози щодо льодовиків у Гімалаях
Однак для людей, які розводять крокодилів на фермах заради їхньої дорогої шкіри, важливіше інше. Вірус викликає у рептилій виразки та пошкоджує їх шкіру, через що та сильно втрачає в ціні. Крім цього, такі «домашні» крокодили можуть заразити людину та інших тварин. Тому вчені й вирішили захистити крокодилів від вірусу Західного Нілу, інформує UAINFO.org.
Вони створили так звану химерну вакцину, основою якої став флавівірус комах, який не заражає хребетних, куди ввели деякі гени вірусу лихоманки Західного Нілу. Встановлено, що вірус-химера не становить небезпеки для крокодилів. Щобільше, через сильну схожість з вірусами комах він просто не пристосований до розмноження в клітинах хребетних.
Вчені довели ефективність своєї вакцини в дослідах на дитинчатах крокодилів, які нещодавно вийшли з яєць. Крокодилят прищеплювали двома дозами препарату, після чого заражали активним вірусом лихоманки Західного Нілу. У 85% тварин виявили антитіла до вірусу, проте самі вірусні частки в крові були відсутні. Це означає, що зараження справді сталося, але не викликало серйозного захворювання.
Читайте також: Вчені розкрили секрет собачого довголіття
До того ж жодна рептилія не мала виразок на тілі, чого, власне, і намагалися добитися автори вакцини. При цьому у групі контролю ушкодження шкіри помітили у 22 відсотків крокодилів.
Виходить, нова химерна вакцина добре спрацювала і здатна запобігти лихоманці Західного Нілу у крокодилів, а можливо – запобігти також зараженню працівників ферм і тварин, що живуть по сусідству.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки