Потопи, зливи та спека: вчені розповіли, що відбувається з погодою в Україні, і чого нам чекати
Спека, зливи, грози, повені – цього літа погода в Україні не перестає випробовувати нас на міцність. Деякі країни Європи, такі як Італія, буквально знемагають від спеки в 40-48 градусів. Щоправда, українські фахівці кажуть, що цього року у нас літо не найспекотніше. Оскільки дні з високими температурами швидко змінюються прохолоднішими.
Проте світові прогнози обіцяють нам спекотне майбутнє. Як пише Оbozrevatel, вчені повідомляють, що повернулося таке явище, як Ель-Ніньо, про яке не було чути три роки. Й вже наступного літа може бути аномально спекотним навіть у нас, інформує UAINFO.org.
Європа знемагає від спеки
Вчені б'ють на сполох: після трьох років панування Ла-Ніньо тепер на зміну йому прийшло таке явище, як Ель-Ніньо. А це означає, що води Тихого океану стануть теплішими та зможуть вплинути на потепління на багатьох частинах суші.
Читайте також: Рай для туристів перетворився на пекло: тисячі людей утікають із острова Родос. ВІДЕО
У червні в Європі вже були побиті температурні рекорди, так само відбувається і в липні. А однією із найспекотніших країн у Європі стала Італія. Наприкінці цього тижня у Сардинії та на Сицилії термометри покажуть 48 градусів.
Спека стоїть на півдні Франції, Іспанії, Португалії, Греції. У Парижі, наприклад, стовпчики термометрів днями показували 37 градусів. Так само було й у Чехії – до +38.
Ель-Ніньо поки що "молодий"
За словами завідувачки відділення кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів Інституту гідрометеорології Віри Мартазінової, Ель-Ніньо може вплинути на погоду в Україні, але трохи пізніше.
"Річ у тім, що явище Ель-Ніньо – це вихід теплих вод на поверхню Тихого океану. Ла-Ніньо, Ель-Ніньо можуть тривати до трьох років, потім змінюють один одного. Так ось, Ель-Ніньо поки ще "молоде". Й накрити воно нас може на третій рік свого існування, наприклад", – каже Мартазінова.
Теплі води Тихого океану, що зараз піднялися з глибин, призводять до підвищення температури над своєю територією. Теплі повітряні потоки циклонами та антициклонами розносяться навколо та впливають на погоду там, куди зможуть дотягнутися в цей момент. Наприклад, ми спостерігаємо дію цих потоків у Південній Європі, Америці, Азії.
Згодом територія дії Ель-Ніньо розширюватиметься і може досягти України. Також Мартазінова зазначає, що Ель-Ніньо викликає нестійкість атмосферних процесів.
Читайте також: "Цербер" розійшовся: спека у Європі вийде на абсолютно новий рівень
"Це хвильові процеси. Тому в одному місці може бути спека, як в Італії, в Європі, а в нас зовсім інший клімат. Треба сказати, що цей клімат почався у нас набагато раніше, ще з зими. Згадайте, яким у нас був квітень. На відміну від попередніх років, коли в квітні була посуха, цього року було багато вологи. А травень – навпаки, ці два місяці помінялися місцями, і в цьому плані нинішня погода для нас неординарна. Ми все літо відчуватимемо то прохолоду, то спеку. З грозами, особливо у липні. Перепади погоди можуть бути різкими: то тепло, то холод, похмуро", – зазначає фахівець.
Зливи стали звичними в Україні
Проте українські синоптики кажуть, що цього року хоч були високі температури влітку, але аномальним його назвати не можна.
"Спека не тривала, короткими періодами. День-два спекотно, потім температура знижується. Максимальні показники не досягають абсолютних значень, які фіксувалися за всю історію спостережень. Враховуючи глобальне потепління, у нас ще нормальне літо, могло бути й гіршим. Ось у 2010 році майже 20 днів стояла спека +30 градусів і вище, доходило до +35, а на півдні до +40", – каже заступниця начальника відділу метеопрогнозів Укргідрометцентру Наталія Голеня.
Фахівець зазначає, що максимальні показники для України +42 градуси – на сході та 40-41 – на півдні. А цього літа фіксували найвищу температуру + 39,6 градуса у Миколаєві.
Звісно, спекотна погода може змінюватися зливами, як це й було у нас у червні – на початку липня, і навіть повенями в окремих регіонах. Нещодавно заливало Івано-Франківську область, рятувальникам довелося на човнах евакуювати мешканців Надвірнянського, Косівського, Коломийського районів Прикарпаття.
Читайте також: Вчені з'ясували, що породило теплову хвилю "Цербер", яка вбиває людей
Сильні зливи пройшли наприкінці червня – початку липня у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Дніпрі, Вінниці. Так, що, наприклад, кияни змушені були добиратися додому буквально вплав.
"Зараз кожного літа спостерігаються сильні дощі та зливи. Спочатку температура підвищується до +30 і +35 на півдні. Потім з Атлантики приходить більш прохолодна повітряна маса, відбувається більш інтенсивна конвекція, тобто утворення дощових хмар. Починається гроза, йдуть зливи, місцями град, шквали. У деяких регіонах трапляється локальне підвищення рівня води. Івано-Франківська область якраз є селенебезпечним регіоном, тому там трапляються повені", – зазначає Голеня.
За прогнозами, спекотна погода очікується 25-27 липня. Стовпчики термометрів піднімуться до 30-35 градусів, на півдні – до 37. Потім знову спека спаде, за кілька днів знову повернеться. Й таких хвиль до кінця серпня може бути ще кілька.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки