Вчені розробили "розумну іржу" для очищення води. ВІДЕО
Німецькі хіміки модифікували структуру наноскопічних частинок іржі таким чином, що їх можна використовувати для очищення води від гербіциду гліфосату, гормону естрогену та інших потенційно небезпечних хімікатів, а також мікрочастинок пластику та крапель олії.
Про це повідомила пресслужба Американського хімічного товариства (ACS), інформує UAINFO.org.
"Наша "розумна іржа" відрізняється низькою вартістю виробництва, вона не токсична і її легко переробляти. Ми показали, що її можна використовувати для очищення середовищ від великої кількості забруднювачів, що говорить про перспективність застосування цієї технології для значного покращення якості очищення води", - заявив професор Ерлангенського університету Маркус Халік.
Читайте також: Мікропластик знайшли вже й у серці людини
"Розумна іржа" є наночастинками з оксиду заліза, вкритими шаром з фосфористої кислоти та приєднаних до неї молекул, які взаємодіють з певними типами забруднювачів. Самі наночастинки при цьому можна притягувати за допомогою магніту, що полегшує їхнє вилучення з води.
Проведені розрахунки та експерименти показали, що створені структури здатні видобувати з води як досить великі наночастинки пластику, волокна текстилю і краплі вуглеводнів, так і окремі молекули забруднювачів, таких як пестицид гліфосат, і гормони, схожі по структурі на естроген.
Читайте також: Екологічно та не шкодить здоров'ю: в якому посуді найбезпечніше зберігати готову їжу та сирі продукти
Останнє, за словами дослідників, дозволить значно покращити якість очищення питної води. Молекули пестицидів і гормонів зазвичай присутні у навколишньому середовищі в дуже малих концентраціях, які все ж таки здатні негативно впливати на обмін речовин людей і тварин. Але такі невеликі кількості молекул дуже складно вловити та видалити за допомогою вже наявних методів очищення води.
Як припускають вчені, іншим потенційним плюсом "розумної іржі" є те, що її можна буде багаторазово використовувати для очищення великих об'ємів води завдяки "кишенькам" на поверхні наночастинок, всередину яких можуть потрапляти молекули забруднювачів. Хіміки планують перевірити цю ідею найближчим часом у дослідах з очищення зразків води від похідних естрогену.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки