MENU

Жерці мая прикрашали себе людськими кістками

325 0

Жерці мая прикрашали себе людськими кісткамиФрагмент прикраси, вирізаної з людської кістки

Мексиканські археологи знайшли в древньому місті мая Паленке прикрасу для носа, вирізану з великогомілкової кістки людини.

Представники мексиканського Національного інституту антропології та історії (INAH) повідомили про унікальну знахідку, зроблену під час дослідження однієї з частин палацу в Паленці. Вони витягли з землі кістяну прикрасу, на якій вирізано постать маянського бога кукурудзи та родючості, інформує UAINFO.org.

Читайте також: Майя знищили самі себе? Вчені вказали на фатальну жагу жителів знаменитої цивілізації

Паленке - це умовна назва столиці стародавнього Баакульського царства мая. Воно існувало у класичний період (IV-X століття нашої ери), а досягло розквіту наприкінці VII століття нашої ери. Причини падіння Баакуля й досі залишаються предметом наукової дискусії.

Зараз археологічна зона Паленке включає три храми та палацовий комплекс. Останній складається з кількох будівель. Усі вони трохи різної конструкції, у деяких є яскраво виражена симетрія, але не у всіх.

Археологи шукали саме ознаки цієї симетрії у будові з умовною назвою Будинок С (Casa C de El Palacio): на північній стороні цієї будівлі є сходи, за логікою, щось подібне могло бути й на південній.

Замість сходів біля основи стіни дослідники знайшли шматок підлоги, що відрізняється від навколишньої поверхні. Верхній шар розкрили та виявили під ним порожнину діаметром 26 сантиметрів та глибиною 30 сантиметрів, заповнену глинистим ґрунтом із залишками деревного вугілля.

Серед цього «горілого» ґрунту знаходилося насіння, кістки риб, черепах, дрібних ссавців, обсидіанові відщепи (швидше за все, леза ножів), кілька великих шматків деревного вугілля і, серед них, – кістяна прикраса. Порожнина була запечатана шматками ґрунту.

Читайте також: В африканській пустелі знайшли корабель із золотом. ВІДЕО

За словами археологів, вони знайшли ритуальне підношення богам, зроблене на честь закінчення будівництва Будинку С. Дослідники припустили, що це сталося у пізньокласичному періоді (600-850 роки нашої ери). Насіння, кістки та предмети склали в багаття і спалили, а те, що залишилося, закопали біля основи стіни.

Знайдена кістяна прикраса (а точніше, її фрагмент), за заявою вчених, зроблена з великогомілкової кістки людини і є елементом ритуального вбрання правителів і жерців Паленке. Ця конкретна частина кріпилася на носі. Розмір її невеликий: 6,4 сантиметра завдовжки, 5,2 сантиметра завширшки.

Подібні прикраси є на деяких рельєфах і скульптурах з Паленке, на яких зображені представники знаті. У повному вигляді це була своєрідна маска з гребенем, що проходить по осі носа і виступає над лобом власника.

Окрасу не просто вирізали з людської кістки. Її прикрасили доволі тонким орнаментом. На лівій половині виробу вигравіюване зображення людини у пташиному головному уборі та намисто з кулястих намистин. На лівій руці зображено гліф мая ak'ab', що означає темрява. А права рука подовжується і врізається в гребінь, щоб продовжитися з іншого боку виробу, де він тримає довгий тонкий предмет.

Вчені вважають, що на масці зображений К'авіїл (K'awiil) – бог кукурудзи та родючості, один із верховних богів пантеону мая. Його традиційно представляли як людину з подовженим витягнутим черепом, що символізує качан кукурудзи.

Читайте також: Це було зовсім не місто: дослідник пояснив, чим було легендарне Ельдорадо

Тонкий предмет, який він тримає в руці, – це, на думку дослідників, похоронний сувій. Такі сувої були частиною похоронної культури мая, що також відбито на рельєфах. У цьому сюжеті сувій у руці бога – свого роду портал у царство мертвих.

Можливо, людина (жрець), яка одягала на себе таку маску, ставала уособленням бога на час ритуалів – наприклад, на честь початку або закінчення будівництва. Правда, в цьому випадку не дуже зрозуміло, як фрагмент маски опинився в багатті серед інших жертовних дарів.

Тепер дослідників чекає довга робота. Вона дозволить зрозуміти процес виготовлення, визначити типи використаних інструментів та клейової суміші, якою предмет кріпився до перенісся.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини