MENU

Майя знищили самі себе? Вчені вказали на фатальну жагу жителів знаменитої цивілізації

1966 0

Майя знищили самі себе? Вчені вказали на фатальну жагу жителів знаменитої цивілізації

Цивілізація майя, яка була однією з найрозвиненіших у стародавньому світі, ймовірно стала жертвою жаги ртуті, яку сприймали за божественний метал. Чисельні археологічна дослідження підтверджують, що ртуть була широко поширеною серед майя і навіть використовувалася як фарба.

Про це йдеться у статті в науковому виданні Frontiers in Environmental Science, інформує UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.

Ртуть – рідкий сріблястий матеріал, який навіть зараз може зачаровувати своїм виглядом попри наші знання про його токсичність. В древні часи ртуть настільки захоплювала людей, що її називали quicksilver, що в перекладі з архаїчної мови означало "живе срібло". Зараз ми знаємо, що тривалий вплив ртуті може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, але древні мая навіть не підозрювали, наскільки небезпечним є їхнє захоплення.

Цивілізація майя проіснувала майже 1 500 років на території сучасного півострова Юкатан і країн Гватемали та Белізу. Це була дуже розвинена цивілізація, що вирізнялася унікальним мистецтвом, вражаючою архітектурою, витонченою писемністю та складною релігією. Уже в 10 столітті майя зазнали різкого занепаду через громадянські війни, перенаселення, посуху та погіршення стану довкілля, а надалі іспанські конкістадори знищили залишки суспільства.

Але сучасні археологи знайшли докази того, що тріщиною у цій цивілізації могла стати жага ртуті, а також сульфіду ртуті, відомого як кіновар. Саме кіновар є дуже поширеною серед археологічних знахідок. Археологи розкопали численні артефакти, виготовлені з неї, і докази того, що мая широко використовували фарби на основі кіноварі.

Читайте також: На Полтавщині виявили скіфське золото, якому 2600 років. ФОТО

Хоча чиста ртуть – більш рідкісна знахідка серед спадщини майя, в одному з підводних об'єктів в Гватемалі вчені виявили посудину, що містила близько 500 кубічних сантиметрів ртуті.

Ртуть була настільки поширеною серед майя, що велика кількість токсичного елементу серйозно забруднила багато пам'яток. Так, з десяти місць, які були досліджені на наявність ртуті, у шести – її рівень перевищував поріг токсичної дії.

Як зазначає Big Think, 2020 року команда з Університету Цинциннаті виявила токсичний рівень ртуті у двох водосховищах у центрі стародавнього міста Тікаль, де проживали від 45 до 62 тисяч мешканців. Вони припустили, що ртуть потрапила у воду коли дощі змили з будівель фарбу на основі кіноварі.

Тривалий вплив ртуті, як відомо, може спричинити м'язову слабкість, порушення координації, висипи на шкірі та проблеми з пам'яттю, мовленням, слухом і зором. Цей елемент також пригнічує певні ферменти, необхідні для належної неврологічної функції.

Читайте також: Удар по патріархату: в Іспанії знайшли поховання, яке перевертає наше уявлення про мідний вік

Докази наявності ртуті також було виявлено в останках скелетів майя. При цьому, як зазначають дослідники, вона накопичувалася, коли померлі були ще живими. Один з останніх правителів Тікаля міг страждати від хвороби обміну речовин саме внаслідок хронічного отруєння ртуттю.

При цьому вчені не знають, як майя добували таку кількість елементарної ртуті. Відомо, що видобуток кіноварі здійснювався поблизу різних поселень, але не було знайдено жодних археологічних ознак того, що майя виробляли елементарну ртуть шляхом виплавки кіноварі. Щобільше, цивілізація майя була розташована далеко від відомих, чистих джерел цього елемента. Цілком можливо, що і кіновар, і ртуть надходили тими ж торговими шляхами, якими майя отримували нефрит та обсидіан.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини