MENU

Велесова ніч: як святкують український Гелловін, звичаї і обряди містичної дати

1326 0

Велесова ніч: як святкують український Гелловін, звичаї і обряди містичної дати

Свято Гелловіну вважається одним з найпопулярніших у світі і поступається у цьому хіба Різдву – його святкують практично всюди у світі, перейнявши здебільшого кельтські традиції. Однак в Україні існує вельми схоже за значенням та обрядовістю торжество – Велесова ніч.

OBOZ.UA розповідає, коли і на честь чого воно святкується. А також про основні традиції та обряди Велесової ночі, інформує UAINFO.org.

Що таке Велесова ніч

У слов’янській міфології Велес вважався покровителем багатства, зокрема худоби – насамперед корів, а також відповідав за торгівлю, музику, мистецтво, поезію. Він був володарем підземного, потойбічного світу, тому після приходу на землі Русі християнства його почали ототожнювати з Сатаною. Зокрема за те, що він міг мати подобу змія.

Більш точних даних як про Велеса, так і про його культ, не збереглось. Так само, як і конкретних відомостей про те, коли і які свята йому присвячували. Тому неоязичники заснували на вшанування могутнього бога Велесову ніч, яка припадає на перехід 31 жовтня у 1 листопада.

За своїм значенням вона дуже схоже на Гелловін. Це ніч, коли у момент настання холодного і темного сезону межа між світом живих і світом мертвих стає проникною і духи опиняються серед людей. Сни цієї ночі вважаються віщими, ворожіння – точними, а прохання до духів предків – найбільш ефективними.

Що потрібно робити у Велесову ніч

Перед святкуванням потрібно ретельно прибрати в оселі та помитись самому – Велесову ніч годиться зустрічати в чистоті. Для відлякування злих сил вікна та двері потрібно прикрасити горобиною, а під порогом розсипати сіль.

Безпосередньо під час святкування потрібно забезпечити якомога більше світла, щоби вберегти себе від приходу небажаних духів, а разом з тим показати душам померлих рідних шлях додому. Для цього в оселі запалюють свічки. Деякі вставляють всередину гарбуза із вирізьбленим на ньому страшним обличчям – до речі, цю традицію фіксують в Україні фольклористи, отже для нас вона не є запозиченою. Також годиться у найвищій точці села розпалити велике багаття.

Увечері вся родина має сісти за щедро накритий стіл. При цьому за ним мають залишатись вільні місця, а на самому столі стояти додаткові тарілки та прибори – це місце для душ померлих, які мають повечеряти з рідними у Велесову ніч. Для них готували також надлишок страв. Померлих під час трапези можна згадувати лише у позитивному контексті. Коли вечеря завершиться, з ними потрібно попрощатись словами: "Прощайте, Діди, йдіть, з собою (біду, хворобу, тощо) заберіть, нас довго ждіть…".

Ворожіння у Велесову ніч

Оскільки це свято вважається містичним, чимало його обрядів крутиться довкола ворожінь та спілкування з духами. Так у Велесову ніч можна отримати пораду від померлого родича. Для цього перед сном потрібно уявити людину, чиєї думки ви хотіли би спитати, і описати їй свою проблему. Вважається, що після цього вона має прийти уві сні і дати відповідь. Але і просто побачити когось із померлих рідних уві сні вважається хорошою прикметою.

Загадувати бажання цієї ночі можна на яблуко – один із символів свята. Перед сном візьміть плід і прошепотіть йому, чого бажаєте. Потім покладіть під подушку, а вранці з’їжте.

Чого не можна робити у Велесову ніч

На вечерю в жодному разі не можна подавати страви з яловичини чи телятини. Корова є символічною твариною Велеса, отже її м’яса не може бути на столі.

Не можна також виходити вночі з дому. Так можна зустріти неприязного духа і накликати на себе неприємності.

З цієї ж причини у свято не заводять нових знайомств. Вважається, що такий знайомий принесе в життя тільки проблеми та біди. Тому святкування не виходять за межі тісного родинного кола.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини