Відновлення купівельної активності та підвищений попит на промокоди: експерти Deshevshe назвали особливості онлайн-шопінгу у 2023 році
Електронна комерція зростає безпрецедентними темпами в усьому світі. Люди різного віку, від дітей до літніх людей, із задоволенням здійснюють покупки онлайн у численних інтернет-магазинах. Безліч веб-сайтів та додатків, орієнтованих на прихильників онлайн-шопінгу, допомагають легко знайти товар та купити його негайно. Як результат підвищення попиту, власники електронної комерції все більше використовують найрізноманітніші способи, щоб зберегти своє місце на ринку.
Онлайн-покупки займають не більше 10% в структурі продаж
Все більше людей відкривають для себе онлайн-шопінг. За даними аналітиків, у 2023 році кількість запитів на безкоштовні промокоди Deshevshe зросла майже втричі, що свідчить про зацікавленість українців в онлайн-замовленнях. Разом з тим, цей сегмент ще не скоро зможе на рівних конкурувати, а тим більше замінити традиційні формати продаж.
В Україні, попри війну, купівельна активність у 2023 році набагато краща, ніж у 2022 році. Кількість продаж інтернет-магазинів та маркетплейсів зросла майже на 20%. Найпопулярніші категорії товарів, які українці купують онлайн у 2023 році:
-
Товари для дому. Аналітики Deshevshe зазначають, що найчастіше у першому півріччі шукали для Maudau промокод, купони Eva.ua тощо.
-
Одяг та взуття.
-
Товари для краси та здоров’я.
-
Електроніка та побутова техніка.
-
Онлайн-бронювання квитків, житла.
В розрізі саме інтернет-замовлень, найбільша їх частка зроблена через смартфон. Приблизно 80% користувачів віддають перевагу застосунку перед мобільною версією сайту. Середня тривалість сеансу в шопінг-додатках зросла за останній рік з 9,1 до 11,3 хвилини. Онлайн-шопінг входить в трійку найпопулярніших активностей українців в інтернеті за кількістю витраченого часу. Найбільшою категорією інтернет-торгівлі є маркетплейси, які охоплюють 95% користувачів.
Ключові тренди онлайн-покупок у 2023 році
Користувачі дедалі частіше й охочіше витрачають гроші онлайн, але зростають і їхні вимоги до рівня сервісу. Поведінка споживачів змінюється та у зв'язку з економічною турбулентністю.
Глобально аналітики виокремлюють три головні тренди у 2023 році:
-
максимум персоналізації — покупці більше уваги звертають на персональні пропозиції;
-
спрощення процесу покупок — інтернет-магазини все частіше запускають мобільні застосунки, присутні у соціальних мережах;
-
підвищення лояльності — промокоди, програми лояльності тощо.
Майбутні показники онлайн-торгівлі залежатимуть від купівельної спроможності населення, а також різноманітності маркетингових інструментів, якими продавці будуть приваблювати покупців.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки