Британія і США почали війну через вбивство свині, а Калігула зробив коня сенатором: топ-10 історичних фактів, що вражають
Світова історія багата не тільки цікавими і важливими для людства фактами, а й здавалося б абсурдними і смішними подіями. Зокрема, у ХIХ столітті свиня стала причиною війни, а в Середньовіччі для вирішення сімейних конфліктів між чоловіком та дружиною влаштовували бої.
Про подібні факти не пишуть в історичних підручниках, але їхнє пізнання допоможе розширити знання про світову історію. OBOZ.UA зробив добірку топ-10 вражаючих історичних фактів, інформує UAINFO.org.
Свиняча війна між США та Великобританією
У 1859 році відбулося протистояння між Сполученими Штатами та Сполученим Королівством на британсько-американському кордоні на островах Сан-Хуан, між островом Ванкувер (сучасна Канада) та штатом Вашингтон. Незважаючи на те, що цей конфлікт називають війною, втрат з обох боків не було, за винятком свині.
Суперечка щодо кордону між США та Британією була врегульована шляхом прийняття Орегонського договору 15 червня 1846 року. Але через 13 років стрілянина по свині призвела до нового конфлікту.
Американський фермер Лайман Катлар, який переїхав до Сан-Хуана, виявив свиню, яка рила коріння в його саду. Після кількох випадків він вирішив застрелити тварину. Але пізніше з'ясувалося, що свиня належала ірландцю Чарльзу Гріффіну. Фермер запропонував йому компенсацію в 10 доларів, але Гріффін був незадоволений цією пропозицією і вимагав 100 доларів.
Цей конфлікт переріс у міжнародне протистояння і британська влада навіть погрожувала заарештувати Катлара. У свою чергу, американські поселенці запросили військовий захист.
Коли новини про кризу дійшли до Вашингтона та Лондона, офіційні особи обох країн були шоковані та вжили заходів, щоб заспокоїти потенційно вибуховий міжнародний інцидент. У ході переговорів обидві сторони погодилися продовжувати спільну військову окупацію острова до досягнення остаточного врегулювання, скоротивши свою присутність до символічної чисельності трохи більше 100 осіб. Тільки в 1872 році британці вивели свою Королівську морську піхоту з британського табору, американці пішли за ними в липні 1874 року. Пам'ять про Свинячу війну вшановують у Національному історичному парку острова Сан-Хуан.
Кінь-сенатор у Стародавньому Римі
Римський імператор Калігула, який правив з 37 по 41 рік н.е., вирізнявся надзвичайним марнотратством, що призвело до катастрофічного погіршення фінансового стану імперії. Сучасні історики пишуть, що Калігула відрізнявся непоганими інтелектуальними здібностями, але водночас був хитрим, підступним, жорстоким та жадібним.
Одним з найбільш відомих фактів, пов'язаних з правлінням Калігули, вважаються розповіді Світлонія та Діона Касія про бажання імператора зробити консулом свого улюбленого коня Інцитата. У той самий час частина істориків сумніваються, що це відбувалося насправді і пов'язують "політичну кар'єру" коня з численними вигадками самого Калігули.
У 2014 році Девід Вудс у спеціальній статті проаналізував інформацію про імператорського коня і дійшов висновку, що інформація була вирвана з контексту, що виникла з імператорського жарту, побудованого на типовій для римської культури грі слів.
Середньовічні сімейні бої між чоловіком та дружиною
Якщо історію з давньоримським конем-політиком підтвердити проблематично, то в середньовічних боях між подружжям історики не сумніваються.
На жаль, у всі часи людства домашнє насильство було і залишається серйозною проблемою. Однак у суворе Середньовіччя вигадали вельми оригінальний спосіб вирішувати суперечки між подружжям.
Замість заборони насильства та покарання за нього сімейні поєдинки вирішили узаконити.
Німецький майстер фехтування Ханс Тальхоффер у 1467 році написав посібник з фехтування під назвою Fechtbuch. Частина його оповідань була присвячена організації та проведенню судових боїв між подружжям.
У разі прояву сімейного насильства суд вирішував ще більше підняти градус конфлікту та вирішити суперечку поєдинком. Так, чоловік, який сидів до пояса в земляній ямі, був озброєний палицею. Його дружині видавали мішок із каменем вагою 1,5-2 кг.
Варто зазначити, що під час бою було дозволено будь-які прийоми, у тому числі удари по голові, удушення, засовування жінці палиці між ніг та викручування статевого органу чоловікові. Наприкінці бою переможця визначав суддя.
Гроші не пахнуть
За своє багатовікове існування Римська імперія встигла відзначитись не тільки безліччю корисних винаходів, якими досі користуються в сучасному світі, але й абсурдними речами. Наприклад, римляни раптом вирішили знайти у сечі "корисні" властивості. Оскільки вона містить багато аміаку, що має відбілюючі властивості, її застосовували як засіб для прання і навіть для чищення зубів.
У римських пральнях працювали спеціально навчені люди, які занурювали ношений одяг у чани з сечею, а потім топтали її ногами. Після цього одяг полоскали у воді з попелом чи глиною.
Римляни, які дорожили білосніжною усмішкою, навіть полоскали сечею рота, щоб зробити зуби білішими. Такий "корисний" ефект досягався завдяки високому вмісту аміаку у сечі.
Крім того, людську сечу задіяли в дубленні шкіри, лікуванні овець шляхом заливання сечі у їхні горлянки і, за свідченням римського історика Колумелли, використовували як добрива для вирощування гранатів.
Варто зазначити, що дефіцит сечі в римському господарстві змусив імператора Веспасіана оподаткувати громадські вбиральні. Його син Тіт Флавій навіть подумав, що його батько збожеволів, на що імператор відповів фразою, що стала знаменитою навіть у наш час – "Гроші не пахнуть!".
Найкоротша війна в історії людства
У 1896 році між Англією та Занзібаром сталася найкоротша війна в історії людства. Протистояння тривало лише 38 хвилин і закінчилося перемогою англійців.
Війна розпочалася 27 серпня о 9:00 ранку та тривала до 9:38. За цей час лише один англійський військовий зазнав поранення, а загиблих не було зовсім. Проте Занзібар втратив 500 людей убитими та пораненими.
26 серпня 1896 року Британія висунула ультиматум, що закінчувався 27 серпня о 9:00 ранку, згідно з яким Занзібар має скласти зброю та спустити прапор.
Умов ультиматуму не було прийнято і рівно о 9:00 27 серпня британські кораблі відкрили вогонь по султанському палацу. Обстріл тривав 38 хвилин, всього загинуло близько 500 людей із занзибарського боку, з британського ж було легко поранено одного молодшого офіцера. Цей конфлікт увійшов в історію як найкоротша війна.
Священні кішки у Стародавньому Єгипті
У Стародавньому Єгипті кішки вважалися символом родючості та сонця, а також священними тваринами. З кішками єгипетської міфології асоціювалася велика кількість божеств. Крім того, до нашого часу збереглися факти муміфікації котів.
Коли в когось у Стародавньому Єгипті вмирала кішка, всі члени сімейства збривали свої брови на знак жалоби. У низці папірусів і остраконів, що дійшли до наших днів, кішки представлені в сатиричних образах.
Культ кішок було офіційно заборонено, потрапивши під дію ряду едиктів Римського імператора Феодосія I Великого, спрямованих на боротьбу з язичництвом. Таким чином, інтерес до кішок у Єгипті став поступово згасати, і хоча вони залишилися як домашні тварини, вони більше не були об'єктами поклоніння.
Альберт Ейнштейн міг стати президентом Ізраїлю
У 1948 році Ізраїль отримав незалежність від Великобританії, а вже через чотири роки знаменитий фізик-теоретик та громадський діяч Альберт Ейнштейн міг обійняти посаду президента цієї країни. Вчений був активним захисником єврейського народу, тому тодішній прем'єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон запропонував йому балотуватися в президенти.
Ейнштейн був зворушений пропозицією, і написав листа, в якому сказано: "Я глибоко зворушений пропозицією держави Ізраїль, але з жалем повинен його відхилити".
Вчений пояснив, що у нього немає досвіду державної діяльності, тому вирішив продовжити свій життєвий шлях як фізик.
Героїн для дітей
У наш час героїн вважається одним із найнебезпечніших наркотичних засобів. Але всього близько 100 років тому його використовували як ліки для дорослих та дітей.
З 1898 до 1910 року цим наркотиком намагалися лікувати кашель. Також речовина продавалася як заспокійливий засіб. Цьому сприяло те, що героїн викликає відносно спокійну ейфорію з мінімальними відхиленнями у поведінці та інтелекті за умови нетривалого використання.
На щастя, невдовзі вчені з'ясували, що героїн перетворюється на морфін у печінці, тому його "лікарські" властивості було скасовано. Нині жодна фармацевтична фірма світу не виробляє і продає героїн як лікарський засіб.
Єдине із семи чудес світу
Піраміда Хеопса є єдиним із Семи чудес світу, яке збереглося до наших днів. Її вік оцінюється приблизно у 4500 років.
Одну з найголовніших туристичних визначних пам'яток світу будували приблизно 20 років, а у найскладніших роботах брали участь близько 100 тис. осіб. Розмір основи піраміди досягає 230 метрів. Спочатку її висота становила 146 метрів, але зараз піраміда зменшилась до 138 метрів.
Вчені досі не можуть визначити точний склад розчину, який використовували єгиптяни для скріплення величезних блоків піраміди. У той же час відомо, що спочатку піраміда Хеопса була облицьована білим вапняком. Таке облицювання відбивало сонячне проміння і було видно з великої відстані.
Можливо, цей вапняк зберігся б і до наших днів, але в 12 столітті арабські завойовники розграбували та спалили Каїр, після чого місцеві жителі розібрали облицювання піраміди для будівництва житла.
Існує версія, що піраміда Хеопса є календарем, а також точним компасом, а любителі конспірології намагаються заявити про якесь інопланетне втручання при будівництві піраміди.
Арабські цифри вигадали в Індії
Незважаючи на те, що традиційний набір із десяти символів від 0 до 9 називається арабськими цифрами, їх насправді вигадали в Індії. Назва "арабські цифри" утворилася історично через те, що до Європи десяткова позиційна система числення потрапила через арабські країни.
Спочатку ці цифри використовувалися в арабських країнах Азії та Африки. Однак винайшли їх в Індії у далекому V столітті. Перший запис, що дійшов до наших днів, у десятковій позиційній системі відноситься до 595 року н. е. Окремого знаку для нуля спочатку в Індії не було, натомість залишали порожнє місце. Символ нуля остаточно оформився лише IX столітті.
Реалізована за допомогою арабських цифр десяткова позиційна система числення поступово витіснила римські цифри та інші непозиційні системи нумерації завдяки безлічі безперечних переваг.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки