Відбитки пальців людини виявилися не унікальними: революційне відкриття вчених
Відкриття того факту, що відбитки пальців є унікальними для кожної окремої людини, призвело до справжньої революції у криміналістиці. І вчені теж підтвердили цей факт – кожен людський організм є неповторним. Ба більше, припустили, що серед понад 100 мільярдів людей, які будь-коли жили на Землі, відбитки пальців ніколи не повторювались. При цьому вважалось, що візерунок на кожному окремому пальці не повторював жоден інший. Так що вважалося, що на кожній долоні є по 5 абсолютно різних відбитків.
Але нещодавно вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку поставили цю аксіому під сумнів. Як пише видання Science Alert, дослідження, проведене під керівництвом старшого інженера Гебріела Гуо, з показало, що пальці однієї людини можуть мати практично однакові відбитки, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.
Для своєї роботи науковці використали штучний інтелект. Вони попросили його розглянути пари відбитків. В деяких випадках вони належали одній людині, в деяких – різним. Задачею нейромережі була встановити, чи можна виявити схожість візерунків на різних пальцях однієї людини. І висновок вийшов революційним: з дуже високою долею ймовірності такі відбитки є, якщо не ідентичними, то максимально схожими між собою. При цьому у різних людей відбитки справді кардинально відрізняються між собою.
Для дослідження вчені використали загальнодоступну базу даних США, що містить близько 60 000 відбитків пальців. Вона складається з наборів – по 10 пальців для окремих осіб. Гуо та його колеги вирішили спробувати перевірити, чи зможе штучний інтелект виявити подібність відбитків, які належать одній людині. Для цього вони скористались подвійної нейронною мережею і дали машині завдання вивчити зображення не за типовим шаблоном, а розглянути кути та кривизну завитків та петель у центрі відбитка пальців.
З часом з’ясувалась, що нейромережа все краще відрізняє пари відбитків, які належать одній людини від пар, де були представлені сліди пальців різних людей. Виявилось, що на одній долоні і навіть парі долонь, якщо вони належать одній людині, цей візерунок має достатньо подібностей, щоби встановити збіг. Зокрема, однаковою виявилась орієнтація смуг у центрі відбитка для різних пальців однієї людини.
Наразі дослідники визнають, що їхнє відкриття ще не можна використовувати на практиці. Однак вони висловили впевненість, що подальше навчання нейромережі дозволить їй точно встановлювати приналежність відбитків різних пальців однієї людини на основі цієї схожості. А це може призвести до ще одного прориву у криміналістиці – суттєво збільшити точність дактилоскопії. Зокрема, можна буде переглянути судові вироки, які викликають сумніви, і реабілітувати людей, звинувачених несправедливо.
Серед можливих сфер застосування підходу також можливість використання будь-якого пальця для розблокування мобільного телефону, оснащеного сканером відбитків пальців. Але наразі потрібно провести більш глибоке навчання штучного інтелекту, щоби суттєво підвищити точність його висновків.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки