"Хочуть забрати життя після смерті": Україну накрив новий скандал з репродуктивним матеріалом військових
Чи можна забрати життя після смерті? Деякі народні депутати вважають – можна. В Україні запалав новий скандал, пов’язаний з забезпеченням права учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство чи материнство.
Питання постало після того, як вдовам загиблих українських військових стали відмовляти у можливості завагітніти, використавши їхню сперму. Як повідомила ресторатор Олеся Остафієва, відмову пояснюють тим, що держава не хоче надавати пільги дітям загиблих військовослужбовців, інформує UAINFO.org з посиланням на УНІАН.
...Віталіна народилася торік, у травні. Тоді вся країна вітала її маму Наталю Киркач-Антоненко з народженням доньки. Тато малечі Віталій Киркач-Антоненко загинув за пів року до пологів.
Під час вагітності пані Наталя написала на своїй сторінці в Facebook допис, сповнений болю й надії. І це було звернення до усіх українських жінок, чоловіки яких пішли боронити країну.
"Мій найдорожчий чоловік загинув в бою, але в мене залишилася надія мати дітей від нього. І я хочу поділитися цим досвідом, - написала жінка. - За три місяці до загибелі мого коханого чоловіка, мені пощастило від нього зачати дитинку. Але при першій же нагоді він вирішив зберегти в кріобанку можливість стати батьком і інших наших діточок… Сучасний світ нам дає змогу народити та виховати дітей наших загиблих коханих - найсміливіших і найвідважніших людей у цьому світі. Поговоріть один з одним. І якщо ви однієї думки, то сходіть в репродуктивну клініку і підготуйте всі документи на випадок найгіршого...".
Читайте також: Вдові бійця ЗСУ відмовляють у праві народити: адвокатка розповіла про скандальний закон
Не лишилась осторонь і влада – про потребу зберегти генофонд, популяризуючи репродуктивні технології, заговорили в парламенті. Результатом цього став законопроєкт №8011, згідно з яким українські воїни мали б безкоштовно зберігати свої репродуктивні клітини у кріобанках.
21 березня 2023 року Верховна Рада підтримала його у першому читанні, у листопаді – у другому, далі його підписав президент. Але…
На початку 2024 року суспільство дізналось, що, виявляється, депутати перед другим читанням внесли в документ "цікаві" зміни, які, як кажуть, не налазять на голову.
Поправка авторства народного депутата Михайла Радуцького, яка спричинила скандал, звучить так: "У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією".
Він вже відреагував на скандал заявивши, що така ситуація неправильна та несправедлива.
"У соцмережах та ЗМІ поширились повідомлення про те, що жінкам заборонили використовувати для запліднення заморожений біоматеріал їхніх загиблих чоловіків. А це стосується зокрема дружин українських загиблих воїнів – наших Героїв. Ми вважаємо таку ситуацію неправильною і несправедливою стосовно наших Героїв і памʼяті про них", - написав Радуцький.
Читайте також: В уряді пояснили скасування виплат деяким категоріям переселенців
Він висловив думку, що кожен Герой має право на продовження роду, тому не має бути формального підходу до цього питання щодо загиблих Героїв.
"Якщо сучасна медицина дозволяє це зробити, і якщо цього бажає родина, то будь-які бюрократичні перепони мають бути зняті", - зазначив він.
"Якщо родинам Героїв говорять, що існують якісь проблеми зі зберіганням біологічного матеріалу, що він може бути знищений, то до березня ми цю проблему точно приберемо. Верховна Рада без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів", - пообіцяв він.
Пізніше Радуцький додав, що через велику кількість запитань від ЗМІ, хотів би дати вичерпні відповіді щодо збереження репродуктивних клітин військових.
"Перше і головне: репродуктивні клітини українських захисників у випадку загибелі – не утилізуватимуть. Друге: прийнятий законопроект 3496-IX стосується виключно військовослужбовців, які внаслідок травми втратили можливість мати дітей, а не загиблих воїнів. Третє: внесення відповідних правок мало виключно процесуальний характер, аби уникнути суперечності закону зі ст. 248 Цивільного кодексу, яка передбачає припинення представництва за довіреності після смерті довірителя. Четверте: жодних правових підстав для утилізації зараз – немає. Закон не вступив у силу. П’яте: задля розв’язання цієї колізії до 23 березня 2024 року (дата вступу законопроекту у дію) Верховна Рада ухвалить зміни до Цивільного кодексу, які враховуватимуть інтереси сімей загиблих воїнів", - пояснив ситуацію Радуцький.
Читайте також: В Україні дозволили брати домашніх тварин в укриття: стару норму скасовано
Також до пояснень ситуації приєдналось і Міністерство охорони здоров'я (МОЗ). Там підкреслили, що "кріобанки НЕ будуть утилізувати заморожений біоматеріал загиблих військових".
"В березні набере чинності прийнятий парламентом закон, який дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників. Те що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув – законодавча колізія, яку буде усунено у найкоротші терміни. МОЗ спільно з народними депутатами вже веде відповідну роботу", - наголошується у повідомленні МОЗ.
Своєю чергою юрист Даніїл Попков зазначає, що скандальна поправка геть не стосується людей, які платять за зберігання біоматеріалу з власної кишені: ""Мають право на безоплатне" - це не означає, що автоматично їх матеріал тепер буде зберігатись безоплатно. Це говорить лиш, що ці люди можуть претендувати на безоплатне подальше зберігання (умовно, написати заяву, і тоді за це йдуть бюджетні кошти). При цьому, в п.4 ще раз повторюється: "отримують право… в порядку КМУ". Тобто, хто платив сам, зможе не платити, коли буде відповідний порядок Уряду і коли на це будуть бюджетні кошти. Або можна зберігати далі за свої. Зміни стосуються лише безоплатного зберігання, а не приватного. Гадаю, логіка тут така: поки людина жива, держава платить за зберігання, якщо загинула, то матеріал утилізується".
При цьому він підкреслює, що, оскільки деталізація цих положень має бути визначена Кабміном, це означає, що строки утилізації також будуть розроблятися Кабміном.
"А Кабмін може встановити, наприклад, що у разі загибелі матеріал зберігається два місяці, потім пропонується оплачувати родичам за власні кошти, а якщо вони відмовляються, або ігнорують – утилізація", - додав він.
За словами юриста, ніякої зради немає – закон не вводить ніяких механізмів контролю, й про диверсію щодо військових не йдеться. Він переконаний, що в березні нічого не зміниться й "ніхто нічого не утилізує". Але зазначає, що "деякі пункти закону можна було прописати краще".
Читайте також: На Львівщині депутатам міськради під час сесії вручили повістки. ВІДЕО
Тому, хоча закон і має набути чинності з 23 березня поточного року, скоріше за все, після цієї дати нічого страшного не станеться.
По-перше, зараз всі військовослужбовці, які вже беруть участь у програмах з репродуктології, або планують долучитися, роблять це за власні гроші. Тому закон їх поки взагалі не стосується.
По-друге, Кабмін лиш отримав доручення прийняти потрібні нормативні акти та запланувати в бюджеті на 2025 рік кошти для відповідних програм. Тобто ні самих програм безоплатного (тобто, за умови фінансування з держбюджету) кріоконсервації та зберігання біоматеріалу, наданого військовими, ні грошей на це – наразі не передбачено.
...Робота над змінами стартує в понеділок, 29 січня. Проте, якщо парламентарям не вдасться вилучити з прикінцевих положень скандальну норму (завжди існує ймовірність, що, задля електоральних балів, кожна фракція буде тягнути ковдру на себе), можна спробувати зібрати підписи під відповідною петицією. І паралельно варто "слідкувати за руками" - уважно спостерігати, які підзаконні акти прийматиме Кабмін.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки