Депутатка Європарламенту від Латвії працює на ФСБ Росії щонайменше з 2005 року – розслідування
Тетяна Жданок у Страсбурзі у 2018 році (Фото:Intergroup for Traditional Minorities, National Communities and Languages / Facebook)
ФСБ країни-агресора Росії завербувала депутатку Європарламенту від Латвії Тетяну Жданок, сказано в розслідуванні The Insider, опублікованому в понеділок, 29 січня, передає NV, інформує UAINFO.org.
Як пишуть розслідувачі, невідомо, коли саме російські спецслужби завербували Жданок (народилася в Ризі 1950 року, депутатка Європарламенту з 2004 року), але 2005 року вона вже листувалася зі своїм куратором із ФСБ. Про це свідчить зламане листування депутатки. У 2005-му куратором Жданок був співробітник управління ФСБ у Санкт-Петербурзі Дмитро Гладей — вона, зокрема, відправляла йому на погодження проєкти своїх пресрелізів та ідей. Служба внутрішньої безпеки Естонії того ж року опублікувала звіт, у якому назвала Європейський російський альянс, куди входить Жданок, прикриттям ФСБ.
The Insider із посиланням на листування Жданок повідомляє, що вона регулярно бачилася з Гладеєм у Європі та Москві, але мета і характер їхніх розмов у листах не зазначені.
Жданок була організаторкою громадських слухань у Європарламенті з приводу ставлення влади Естонії до протестів у Таллінні після перенесення пам’ятника радянському солдату. Вона доповідала Гладею, що слухання висвітлювали в Росії, Естонії та Латвії почасти завдяки її «стажисту» Івану Єнгашеву, який писав про процес для російськомовних газет у Латвії.
Зусиллями Жданок у Латвії з’явилася радіопередача Час русской школы, в якій депутатка попереджала росіян на території країни про «можливі проблеми, пов’язані з відправленням дітей з російських сімей у латиські [мовні] школи». Вона також готувала виставку в Європарламенті під назвою Русские Латвии, метою якої було представити росіян «корінним населенням» країни.
У квітні 2010 року Жданок надіслала Гладею проєкт плану з просування святкування російського дня перемоги в Латвії. Вона просила 6 тисяч доларів додаткового фінансування, зокрема для закупівлі георгіївських стрічок.
У коментарі журналістам Жданок заявила, що познайомилася з Гладеєм «на початку 1970-х років на турбазі на Північному Кавказі, де вони вчилися кататися на лижах». Вона стверджує, що не знала про те, що він співробітник ФСБ.
У розслідуванні сказано, що Жданок працювала з Гладеєм до 2013 року. Далі він віртуально познайомив її з таким собі Сергієм Красіним, якому депутатка почала надсилати свої звіти. The Insider з’ясував, що Красін — це співробітник УФСБ у Санкт-Петербурзі Сергій Бельтюков.
Також, за інформацією журналістів, Жданок використовувала своє крісло в Європарламенті, щоб допомагати співробітникам ФСБ потрапляти на територію Євросоюзу. У 2014 році вона звернулася до посольства Бельгії в Москві за шенгенською візою для Артема Куреєва, який мав відвідати Європарламент. Куреєв спочатку видавав себе за «експерта Центру досліджень економічного та соціокультурного розвитку країн СНД і Центральної Європи», потім — за «головного редактора ІА Африканська ініціатива». Насправді, як пише The Insider, Куреєв — співробітник П’ятої служби ФСБ.
Шеф-редактор The Insider Роман Доброхотов написав у X (колишній Twitter), що діяльність Жданок оплачував переважно Брюссель, а не Москва.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки