MENU

Новий тип війни: чому Зеленський змінив Залужного на Сирського та як це дозволить зупинити Росію

1676 0

Новий тип війни: чому Зеленський змінив Залужного на Сирського та як це дозволить зупинити Росію

Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного звільнено. Таке рішення 8 лютого ухвалив президент Володимир Зеленський. Новим головнокомандувачем президент призначив командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського, який керував обороною Києва в перший місяць війни, а потім організував успішний контрнаступ у Харківській області восени 2022 року. Зеленський повідомив, що Сирський найближчими днями представить команду для "перезавантаження" Збройних сил, пише OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Що означає заміна головнокомандувача ЗСУ та чого чекати у війні проти Росії найближчим часом? 

Термінові зміни

Те, що обговорювалося останні дні, таки трапилося. Президент вирішив зробити досить серйозний крок як для країни, яка повномасштабно воює вже третій рік і буде воювати далі. За його словами, це крок на оновлення ситуації, яка зайшла в певний глухий кут як у подальшій стратегії ведення війни, так і безпосередньо на фронті. Наскільки правильним є саме такий розвиток подій, покаже лише час.

Чутки про те, що президент збирається змінити головнокомандувача, почали активно ширитися ще з 29 січня. Побоювання викликало те, що все це відбувається в небезпечний для України момент війни, на тлі посилення наступу Росії та проблем у Сполучених Штатах щодо надання допомоги Україні.

Так чи інакше, але все ж і Зеленський, і Залужний були одностайні в оцінці нинішньої ситуації – завдання 2022 року відрізняються від завдань 2024 року. Треба активно змінитись та адаптуватись до нових реалій, щоб перемогти. Саме тому й ухвалено рішення про необхідність зміни підходів та стратегії, яка, звісно, потребує нових людей.

Звільнення Харківської області та Херсона принесли велику ейфорію та очікування, які розтанули після не надто вдалого контрнаступу минулого року, який мав на меті пробити російські лінії в бік Азовського моря та звільнити більшу територію.

Після закінчення активної фази контрнаступу генерал Залужний опублікував есе у західній пресі, в якому наголосив, що ситуація на фронті зайшла в глухий кут. Це суперечило твердженням Зеленського про те, що прогрес на фронті можливий за зміни підходу ведення війни. Ще одне проблемне питання, яке розділяло президента та головкома, – мобілізація, точніше методи та підходи. Звісно, у РФ значно більший військовий ресурс, ніж в України. Нібито Залужний вважав, що для перемоги потрібно мобілізувати не менш ніж 500 тисяч воїнів. Як відомо, Зеленський відмовився від призову такої кількості людей.

Ще одна причина звільнення Залужного, яку озвучують уже американські ЗМІ, – недовіра Зеленського до головкома частково базувалась на підозрах, що генерал має політичні амбіції. У своєму черговому зверненні президент зачепив це питання, спростував той факт, що такий крок базувався на політичних мотивах.

Звісно, поки не зрозуміло, як призначення Сирського допоможе покращити ситуацію, яка стає все більш небезпечною для України на полі бою. Росія відновила стратегічну ініціативу, посиливши атаки на лінії фронту. Україна стикається з нестачею боєприпасів, а пакет допомоги від США в розмірі 60 мільярдів доларів, запропонований президентом Байденом, застопорився в Конгресі.

Хто такий Сирський

Новий головнокомандувач Збройних сил України має звання генерал-полковника. З 2019 року командувач Сухопутних військ ЗСУ. Окрім бойового, має дипломатичний досвід – саме Сирський у командному центрі Збройних сил відповідав за співпрацю з НАТО.

Вважається прихильником децентралізованого командування. Веде детальне планування (за принципами армій НАТО), а також використовує елементи обману та раптовості.

Насамперед генерал відомий битвою за Київ. Коли Зеленський намагався применшити небезпеку атаки на столицю, саме Сирський енергійно готувався до оборони. Наступом під Харковом у липні 2022 року також керував Сирський. Унаслідок операції російські війська вдалося відсунути від міста на відстань, що перевищує дальність артилерійського вогню. У вересні війська під його командуванням зайняли Балаклію. Також Сирський керував обороною Бахмута з осені 2022-го до весни 2023 року.

Реакція партнерів

Якщо говорити коротко, то вона стримана. На тлі розмов про зміну керівництва ЗСУ лідери Європейського Союзу все ж схвалили допомогу Україні на суму понад 50 мільярдів доларів.

"Ми чітко дали зрозуміти, що просто не збираємося вплутуватися в це конкретне рішення. Ми повідомили про це безпосередньо українському президенту" – так прокоментував ситуацію радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що це безумовно рішення України. Він зазначив, що нинішні зміни не змінять відносин України з країнами-партнерами та НАТО. Підтримка України продовжиться.

Показовим було й те, що після того, як 29 січня новина про можливе звільнення Залужного вийшла на поверхню, вже через день до Києва завітала заступниця державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд. Звичайно, її візит навряд був випадковим. Як зазначає The Times, Нуланд була незадоволена планами Зеленського відправити у відставку головкома ЗСУ. Вона запропонувала, щоб президент України та головком згладили розбіжності, але рішення Зеленського так і залишилося незмінним.

Чи чекати покращення у діалозі із Заходом?

Адміністрація президента Джо Байдена дедалі активніше останнім часом вимагала від України конкретного та реального військового плану дій проти Росії. Не в останню чергу цього потребувала внутрішня ситуація у Штатах, адже один із головних докорів Трампа та республіканців до Байдена якраз і стосувався того, що вони не знали чіткого плану дій України на найближчу перспективу.

Окрім цього, Сирському доведеться будувати особисті стосунки з військовими керівниками США та НАТО. За інформацією західної преси, у Залужного це виходило не завжди. Він мав репутацію сміливої ​​людини, яка не боїться висловлювати свою думку, що призводило до суперечок із його західними колегами, включно з генералом Марком Міллі, колишнім головою Об’єднаного комітету начальників штабів. Хоча загалом вони мали тісні стосунки й у певні періоди спілкувалися кілька разів на тиждень. У нього також виникла напруженість у стосунках з Вашингтоном після того, як Залужний і військові керівники США розійшлися в думках щодо того, як провести контрнаступ.

Зі свого боку Сирський вважається більш доступним для командування США. Він налагодив стосунки з генералом Крістофером Каволі, який, будучи головою Європейського командування США, керував більшою частиною зусиль Пентагону з підготовки та оснащення української армії.

Чого очікувати найближчим часом?

Після оголошення свого рішення президент вже зазначив найближчі пріоритети: представити реалістичний, детальний план дій на 2024 рік, з урахуванням реальної ситуації на полі бою зараз і перспектив. Зеленський також заявив, що країні потрібні "працюючі системи ротації" та новий підхід до мобілізації та набору кадрів.

За словами президента, в плані нового головкома він хоче побачити також такі зміни: ефективна західна зброя має бути в кожній бойовій бригаді, особливо на передовій. Має відбутися справедливий перерозподіл такої зброї на користь саме першої лінії фронту. Окрім того, повинні бути вирішені проблеми з логістикою. Наголосив на тому, що кожен генерал має знати фронт особисто. В армії також треба відбудувати систему ротацій. Вона має бути ефективною. Зеленський також підкреслив, що нову команду головком Сирський представить найближчими днями.

Перехід до війни нового типу

Росія має більше сил і зброї, ніж Україна, і щоб українцям виграти на полі бою, треба або мобілізувати принаймні стільки людей, скільки планує Росія, або змінити підхід до ведення війни.

На сьогодні Україна вже веде не одну, а дві гарячі війни проти Росії. Перша, звичайна кривава сухопутна війна вздовж лінії фронту, яка зайшла в глухий кут. Але друга – удари безпілотниками та ракетами, диверсійні рейди вглиб ворожої території. Саме такий підхід може виявитися кардинально більш ефективною стратегією для удару по Росії там, де їй боляче.

Україна робить усвідомлений крок до нового типу війни – інноваційного і технологічного. Йдеться про системне застосування ударних БПЛА. Для цього вже створено й новий рід сил ЗСУ – Сили безпілотних систем.

Перший етап нового підходу до війни Сили оборони України зосередили на знищенні можливостей Росії експортувати нафту та СПГ. Адже російська вуглеводнева інфраструктура є економічним джерелом життя путінської військової машини.

Завдяки дронам та далекобійним ракетам Україна може зробити цю війну "занадто дорогою і болючою для Путіна, щоб її продовжувати". А надалі це може стати методом стримування, аби окупанти кілька разів подумали перед тим, як починати нову війну. Застосування Україною дронів на початку цього року, коли під ударами виявилися декілька стратегічних російських нафтопереробних заводів, дійсно стало проблемою для наших ворогів. Це показує, що ми маємо можливість впливати на найглибший їхній тил.

Ворог може скористатися ситуацією

"Навіть якщо людина була у середині процесу планування військових операцій разом із Залужним та іншими керівниками, для адаптації на новій посаді потрібен час. Тому ситуація на фронті не зміниться найближчим часом" – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив військовий експерт Олексій Гетьман.

"Також є інформація, що буде звільнено ще й інших керівників та генералів. Потрібно вирішити спочатку кадрові питання. Саме тому особливих змін на лінії фронту одразу ми не побачимо. Що можна точно сказати, так це те, що жорсткі бої будуть тривати й надалі, а ворог може скористатися нинішньою ситуацією через заміну головкома та розпочати активні дії на фронті. Деякі ознаки цього вже є", – зазначив Олексій Гетьман.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини