MENU

Скорочення попиту і не тільки: економіст назвав причини сповільнення темпів росту споживчих цін

348 0

Скорочення попиту і не тільки: економіст назвав причини сповільнення темпів росту споживчих цін

Подальші перспективи інфляції визначатимуться різними факторами.

На сповільнення інфляції у січні 2024 року вплинули ряд факторів, зокрема скорочення сукупного попиту – на 25% відносно довоєнного рівня. Про це розповів доктор економічних наук, ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин, інформує UAINFO.org.

За його словами, водночас на зниження попиту впливали війна, виїзд біженців за кордон (понад 6 млн осіб), мобілізація чоловіків, високий рівень безробіття (близько 20% робочої сили), а також жорстка монетарна політика НБУ, що обмежувала приріст кредитування в економіці.

Читайте також: Відкотилися до 2002 року. Експерт оцінила рівень бідності за час війни

Також на зниження рівня інфляції вплинуло перенасичення внутрішнього ринку аграрною продукцією за рекордного врожаю. Внаслідок блокування торговельних шляхів експорт агропродукції впав на 7% у річному вимірі. У січні відносно попереднього місяця знизилися ціни майже на 60% харчових продуктів, за якими ведеться щоденне спостереження. Зокрема, на свинину, птицю, яйця курячі, цукор, соняшникову олію, гречані та вівсяні крупи, пшоно, борошно, макаронні вироби, батон.

До того ж, за словами академіка, вагомим стримуючим фактором інфляції є стабільність обмінного курсу, який вже 1,5 року зберігається на рівні 37-38 грн за 1 долар США, що сприяє стабілізації цін на імпортні товари. Однак подальша стабілізація валютної позиції залежить від достатності та ритмічності надходження зовнішньої допомоги.

Також експерт додає, що стримуючим фактором росту інфляції є збереження урядом часткового мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів. Однак, даний фактор слід розглядати як відтермінування приросту цін, оскільки майбутня ринкова корекція тарифів буде неминучою.

Читайте також: Економічні очікування українців погіршилися: чого побоюються у 2024 році

З іншого боку, потенційно значні інфляційні ризики зберігаються з боку фіскального дефіциту, рівень якого досяг 27% ВВП за 2023 рік.

Данилишин підкреслив, що подальші перспективи інфляції визначатимуться різними факторами. Низький споживчий попит стримуватиме розкручування інфляційної спіралі. Водночас підвищення тарифів на електроенергію, відновлення податків на автомобільне паливо, значний фіскальний дефіцит, потенційно ризики девальвації гривні залишаються вагомими проінфляційними чинниками.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини