Знущання з полонених і відкрита підтримка війни. Медуза випустила розслідування про "діяльність" Російського Червоного Хреста на ТОТ України
Російське видання Медуза випустила розслідування про Російський Червоний Хрест (Фото:Портал Російського Червоного Хреста)
Після початку повномасштабного вторгнення представники Російського Червоного Хреста (РЧХ) відвідували окуповані території, де знущалися з полонених українських бійців, відкрито підтримували війну проти України, а також приймали українських біженців разом із російськими військовими.
Про це йдеться у розслідуванні російського видання Meduza, опублікованого в рамках міжнародного журналістського проєкту Kremlin Leaks, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Як пише видання, з витоку внутрішніх документів адміністрації президента РФ випливає, що держава виділила Російському Червоному Хресту кошти для роботи на «нових територіях»: на окупованих територіях Донецької, Луганської Запорізької та Херсонської областей.
На відміну від Міжнародного комітету Червоного Хреста, національні товариства Червоного Хреста не мають мандата для роботи в зонах збройних конфліктів, проте РЧХ почав проявляти інтерес до роботи з жителями окупованих територій України вже в перші місяці відкритої війни. Наприклад, представники РЧК надавали гуманітарну допомогу в зруйнованому місті Маріуполь, яке було окуповане Росією.
Як йдеться у розслідуванні, український військовослужбовець Орест Грицюк, який був у російському полоні, розповів про порушення, вчинені ймовірними представниками Російського Червоного Хреста в колонії в Горлівці. Він розповів про епізод у їдальні, де потрібно було їсти швидко і дуже гарячу їжу.
«Часу на їжу [в колонії] дають дуже мало, і я себе сам ненавидів за те, як я їм. Я людина інтелігентна, у мене дві вищі освіти… А там ми були змушені їсти дуже швидко, причому дуже гарячу їжу. Усе летить на всі боки. І ось ці двоє в цивільному ходять між столами, а один із них примовляє: «Ох, як добре їдять, як свині, українські свині. Ну їжте, їжте, Росія любить і піклується про вас. Приїдете додому — потім щоб не пиз**ли», — цитує видання спогади колишнього полоненого.
Крім того, ймовірний представник РЧХ «замовляв пісні» і знімав на телефон військовополонених, які маршували, підходив до них, щось кричав на вухо і трусив кулаком над головою.
«Камеру він скеровував на себе і демонстрував жест перемоги, прямо насолоджувався, для нього це був спектакль», — каже Грицюк
Як зазначає колишній військовополонений, у двох «правозахисників» був повний карт-бланш на дії.
«Щоб ходити по їдальні, перебувати на плацу, замовляти пісні, а плац — це святая святих, на нього просто так зайти не можна. Якщо ти не військовий, ти плац повинен обходити. А вони там себе почували комфортно, по кайфу», — згадує Грицюк
Самим полоненим присутність сторонніх так і не пояснили.
Представник українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Юрій Таранюк, повідомив Meduza про реакцію Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) на інтерв'ю Ореста Грицюка. За його словами, МКЧХ стверджує, що їхні співробітники не відвідували колонію в Горлівці та не поводилися, як описав Грицюк. Офіційний представник МКЧХ в Україні, Ашиль Деспре, підтвердив, що організація «розбиралася» в ситуації та не виявила своїх співробітників на місці. Представники МКЧХ стверджують, що на окупованих територіях України немає співробітників Російського Червоного Хреста. Проте Таранюк стверджує, що українській владі відомі й інші випадки порушень з боку Російського Червоного Хреста, зокрема на окупованих територіях.
Як зазначають журналісти видання, на своєму сайті РЧХ збирає пожертви на підтримку сімей мобілізованих і військовослужбовців росіян. Працює РЧХ і з українцями, які після початку повномасштабного вторгнення опинилися в Росії. Наприклад, як писала видання Верстка, як гуманітарну допомогу українцям привозять «кружки з Путіним і буквою Z». А за словами російського правозахисника, знайомого з діяльністю організації, який поспілкувався з журналістами на умовах анонімності, часто співробітники РЧХ приймали українських біженців в одному приміщенні з «учасниками СВО»: ветерани бойових дій отримують в організації, зокрема, психологічну допомогу, наприклад, у разі ПТСР.
«Верстка» зазначала, що співробітники РЧХ нерідко хамлять українцям, які втекли від війни, і відмовляються їм допомагати.
Керівником Російьского Червоного Хреста є Павло Савчук. Попри те, що він утримується від публічних висловлювань щодо війни, протягом першого року конфлікту нагородив керівництво оборонного заводу Авангард, який виробляє ракети для ЗРК С300 та С-400 грамотою за перемогу в конкурсі найкращих практик у розвитку донорства крові. У лютому 2024 року він також уклав угоду про співпрацю з державним фондом Захисники Вітчизни, який став об'єктом санкцій з боку ЄС.
Як пише Meduza, фахівець з міжнародного кримінального права з Копенгагенського університету, Гліб Богуш, підкреслює, що МКЧХ має обмежені можливості в ситуаціях, коли національні організації порушують міжнародне право. Він також зазначає, що різкі заяви МКЧХ можуть спричинити повну заборону організації в Росії, що вони чудово усвідомлюють.
Український Координаційний штаб продовжує взаємодіяти з МКЧХ, але має обмежені можливості. Наприклад, після обстрілу колонії в Оленівці, де перебували українські військовополонені окупанти так і не дозволили представникам штабу відвідати це місце.
На РЧХ в Україні вже рік накладені санкції, які забороняють організації працювати в країні принаймні до 2033 року. Також запроваджено санкції щодо Савчука за «поширення пропагандистських наративів Кремля з метою виправдання дій Росії щодо підриву територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України».
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки