MENU

Олещук: Санкції проти Росії можуть працювати. Питання, які і як

219 0

Підозрюю, що ще не так давно санкції розглядалися на Заході як реальний і дуже важливий фактор стримування. Фактор, який має виступати ключовим запобіжником від найбільш неприємних шляхів розгортання геополітичних процесів.

Тому, власне, коли російські агресори захопили Крим і розпочали війну на Донбасі, то санкції були такими слабкими. Про що, власне, тоді і говорили. Санкції треба було тримати як "засіб стримування". Щоб "якщо щось", то вже тоді "показати".

Таку думку висловив політолог Петро Олещук, інформує UAINFO.org.

Постійна обіцянка "справжніх санкцій" вважалася інструментом, який, звісно, поступається ядерній зброї, але теж є чимось серйозним.

Мала місце і міфологізація санкцій як чогось, що розвалило СРСР і забезпечило перемогу у "Холодній війні" цивілізованому світу. Зараз ми розуміємо, що вирішальну роль тоді зіграли не санкції, а загальна нежиттєздатність радянської економічної моделі, яка б рано чи пізно "навернулася" б. З санкціями, чи без них. Але все ж у санкції вірили.

Нагода застосувати їх у всій повноті виникла після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Власне, як засіб запобігання такому вторгненню Захід і називав легендарні "смертоносні санкції".

І санкції нарешті були. Нарешті, наче, серйозні. І вони, наче, навіть діють і справляють негативний вплив на російську економіку. Одна проблема - вони не впливають на бажання росіян продовжувати війну.

Звісно, на це вплинуло багато факторів.

По-перше, ці самі "найбільш рішучі" та "смертельні" санкції все одно виявилися непослідовними та половинчастими. Таких слів як "ембарго на нафту" або на скраплений газ так на Заході і не вивчили.

По-друге, світ за кілька десятиліть змінився. І на додачу до Заходу є, приміром, Китай, який на російських агресорів жодних санкцій накладати не збирається. Більше того - нарощує постачання російських ресурсів, які суттєво дешевшають. Китаю байдуже на будь-який геноцид, який чинить російський агресор. У геноциді вони самі непогано розбираються. І вони можуть платити росіянам гроші. Не те, щоб дуже великі, але цілком достатні, аби фінансувати війну. І витрачати на цю війну ресурси достатні, для її продовження і нарощування ескалації.

По-третє, Захід постійно думає, як би так ввести санкції, аби не зачіпати себе і свої інтереси, а так не буває. Якщо використовуєш санкції як засіб стримування - стримування має бути реальним, а не умовним. Інакше і стримування не буде. А якщо не буде стримування, то треба шукати інших засобів стримування. І тут, за всього бажання, нічого кращого за стару добру гонку озброєнь ти уже не вигадаєш. Можна намагатися вигадати, але не вигадаєш.

Тож, зрештою, доведеться повертатися до старих добрих озброєнь, армій, військових баз - це стримування. Не санкції.

Що ж до санкцій, то вони, звісно, нехай залишаються, але якщо відверто, то т.зв. "західні санкції" самі по собі нічого вирішити не можуть. Тим більше, якщо вороги заходу - такі самі капіталісти, у яких дуже багато грошей. А якщо у тебе дуже багато грошей - то санкції перетворюються на додаткові витрати та більш високу ціну. Але якщо ти готовий її платити?

Як показала практика, більш ефективні санкції зараз впроваджує Україна.

Цієї ночі СБУ спільно з ССО та Силами безпілотних систем ЗСУ відпрацювали дронами ще один НПЗ - Словʼянський. Уже можна говорити про успішний результат - зафіксовано велику пожежу в районі атмосферних колон, які й були основною ціллю.

Це продовження реалізації стратегії на підрив економічного потенціалу рф і зменшення потоку нафтових доларів, які ворог направляє на війну. Загалом, дрони наших спецслужб за останній час успішно атакували вже 12 нафтопереробних заводів на росії.

Позаминула ніч була не менш продуктивною. нічна атака на російські НПЗ була результативною. Ударні дрони СБУ відпрацювали ще по трьох нафтопереробних заводах «Роснєфті» в Самарській області. Мова йде про Новокуйбишевський, Куйбишевський та Сизранський НПЗ. Сумарно ці заводи переробляють на рік близько 25 млн тонн нафти, а це — майже 10% всієї нафтопереробки рф.

А якщо згадати про спецоперацію ГУР та СБУ минулого місяця щодо атаки на Новоліпецький меткомбінат, який теж є не останнім російським підприємством? Картина стає ще більш цікавою.

Українські санкції точно швидші та ефективніші. Вони, можливо, не так вишукано оформлені документально, але точно будуть приносити все більше і більше користі з точки зору обмеження для держави-агресора можливостей для продовження війни.

Показово, що ці "санкції" Україна накладає сама. Поки "партнери" все думають, дати нам ракети на 300 км, чи краще не давати, українські дрони летят на 900 км., знищуючи надважливі об'єкти.

Так що санкції можуть працювати. Питання які. І як.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Петро ОЛЕШУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини