MENU

Банки пробачать деяким українцям кредити: кому спишуть борги

637 0

Банки пробачать деяким українцям кредити: кому спишуть борги

Українці нерідко звертаються до банківських установ по позики. Часто такі кредити не повертаються хоча, з 2018 року рівень "поганих" кредитів стабільно скорочувалася. Винятком став 2022-й, коли Росія почала повномасштабну збройну агресію проти України. Банки мають декілька шляхів, аби позбутися таких кредитів – зокрема повністю їх списати.

Та для цього мають скластися певні обставини, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.

Чому банки списують кредити?

За даними Національного банку України, станом на 1 січня 2024 року частка непрацюючих кредитів (NPL) в українських банках становила 37,4% (до війни – 27%). Загалом за рік їхній обсяг скоротився до 422,4 млрд грн (на 9,7 млрд грн). Такі позики не приносять банку користі, а лише погіршують звітність та репутацію.

Крім того, НБУ зобов'язує банки тримати резерв під кожен кредит, що видається – тобто певний обсяг грошей буде заморожений, допоки не буде повернено кредит. Саме тому банківські службовці відмовляються видавати позики клієнтам з поганою кредитною історією.

Та всі кредити ніколи не повертаються, і тому банкам легше позбутися від такої заборгованості. Для цього є декілька варіантів:

 • подати на боржника позов до суду;
 • продати борг колекторам;
 • частково або повністю списати борг.

 

Загалом українські банки реструктурували 73 млрд грн, або понад 89% "воєнних" непрацюючих кредитів. Списуються лише борги, що визнані "безнадійним", тобто:

 • вичерпано трирічний термін позовної давності;
 • позичальник не має майна, яке можна відсудити в рахунок боргу;
 • боржник навідріз відмовляється підписувати договір реструктуризації і платити банку.

 

Хоча і дуже рідко, але декому вдається укласти з банком угоду про списання кредиту. У такому випадку боржник тільки заплатить податок на прибуток 18% і 1,5% військового збору.

Коли пробачають борги?

В деяких ситуаціях стягнення боргу може виявитися для банку менш рентабельним порівняно з простим списанням. Та позики списують не всі поспіль. Серед найбільш поширених причин в Україні можна виділити:

 • настала смерть позичальника або смерть одного з позичальників, якщо кредитоспроможність базувалася на доходах обох членів сім’ї;
 • боржника визнано зниклим безвісти;
 • постійна втрата працездатності (це може статися в разі нещасного випадку або через тяжке захворювання);
 • обставини непереборної сили, що перешкоджають обслуговування позики (стихійні лиха, та непередбачені обставини, наприклад, бойові дії);
 • сума боргу замала для багаторічної судової тяганини;

 

Клієнти, що мають "безнадійні" борги та хоча б одну з перелічених обставин, можуть звернутися в банк із проханням про списання боргу. Надалі банк розгляне звернення та прийме рішення про задоволення або відмову прохання.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини