MENU

Олена Ягнич розповіла про нові правила фіксації правопорушень на ринку капіталу

403 0

Олена Ягнич розповіла про нові правила фіксації правопорушень на ринку капіталу

З набуттям чинності Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках (№3585-Х), з 27 квітня 2024 року підходи регулятора учасників ринку капіталів та організованих товарних ринків до нагляду почали поступово змінюватися.

Так, 21.05.2024 Комісія прийняла Рішення № 627 яким затвердила Порядок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану.

Ми звернулися до Олени Ягнич - директора департаменту правозастосування НКЦПФР за коментарями.

- Пані Олена, що змінює цей Порядок, що нового для учасників ринку?

- Фіксація кожного факту вчинення порушення профільного законодавства здійснюється уповноваженим на супроводження і розпочинається з дня винесення таким уповноваженим постанови про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства. Уповноважений виносить постанову про початок проведення розгляду справи та призначає дату розгляду справи про правопорушення.

- Що може бути підставою для проведення розгляду справи?

- Якщо структурний підрозділ Комісії виявив ознаки порушення вимог профільного законодавства і надав докази їх наявності. Тоді  уповноважений спочатку складає проект акту про вчинення порушення профільного законодавства і разом з постановою про початок фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства, надсилає такий проект особі, щодо якої планується скласти акт про вчинення порушення для надання коментарів, пропозицій, пояснень та/або заперечень.

- Тобто, учасник ринку спочатку отримує проект акту?

- Так, саме проект акту до якого може надати свої коментарі, заперечення або пропозиції. Але, я би особливу увагу звернула на важливе нововведення: разом з проектом акту про правопорушення уповноважений може направити проект угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення. 

- Дійсно, важливе нововведення. А якщо профучасник хоче надати пропозиції в тому числі до запропонованого проекту угоди про врегулювання наслідків? Це є можливим?

- Так, цілком можливо і до проекту угоди також.

- Що відбувається далі?

- Якщо учасник ринку надав коментарі, заперечення, пояснення,  пропозиції і в тому числі до проекту угоди про врегулювання або якщо він запропонував зміни тексту проекту такої угоди, уповноважений здійснює їх розгляд. Далі, за результатами розгляду або уповноважений вживає додаткових дій щодо перевірки інформації шляхом надання додаткових запитів, або вносить зміни до тексту проекту акту про правопорушення. Може внести зміни до запропонованого тексту проекту угоди про врегулювання, якщо учасник ринку надав обґрунтовані і зрозумілі пропозиції.  

За потреби, змінений проект акта та/або змінений проект угоди уповноважений направляє особі, щодо якої складено такий проект і знов таки очікує коментарі, пропозиції, пояснення та/або заперечення, зазначивши строки їх надання.   

- Так, і якщо сторони все ж таки дійшли згоди по проекту угоди, що тоді?

- Якщо сторони дійшли згоди по тексту проекту угоди про врегулювання, то уповноважений подає таку угоду по врегулюванню наслідків вчинення порушення до Колегії уповноважених на розгляд справ, а процедура складання акта зупиняється.

- А якщо сторони не знайшли порозуміння?

- В разі відсутності пропозицій або недосягнення згоди щодо тексту угоди про врегулювання, уповноважений оформлює та направляє акт про правопорушення разом з матеріалами, на підставі яких здійснювалася підготовка такого акта.

Коментарі, пропозиції, пояснення, а також заперечення, якщо вони надані особою, щодо якої складено такий акт, уповноважений також подає до Колегії уповноважених на розгляд справ та виносить постанову про завершення фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства.

- Чи може бути, що в ході розгляду справи факти порушення учасником ринку профільного законодавства не підтвердилися? 

- Може. У Порядку наведено, що у разі не підтвердження або спростування факту порушення профільного законодавства акт про правопорушення не підписується, а дослідження такого факту завершується.

- Як це оформлюється?

- Всі рішення, які у процесі фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства приймає уповноважений, оформлюються виключно постановами.

- Учасник ринку присутній на розгляді його справи?

- Безумовно. Справа про правопорушення розглядається уповноваженим на розгляд справ в присутності уповноваженого на супроводження та особи, щодо якої складено акт про правопорушення або з якою укладено угоду про врегулювання. Справа може розглядатися і в присутності уповноваженого представника такої особи. Але хочу звернути увагу: якщо учасник ринку або її уповноважений представник були  повідомлені про місце, дату та час розгляду справи, проте, без поважних причин не з’явилися, то розгляд відбудеться і за їх відсутності. Що правда, у такому разі, уповноважений на розгляд справ має  впевнитись в своєчасному повідомленні порушника. І одразу скажу, що учасник ринку має право клопотати про перенесення дати розгляду справи. За достатністю вмотивованих підстав і за умови, що клопотання про перенесення дати надійшло не пізніше ніж за 3 робочі дні до визначеної дати розгляду справи, уповноважений може прийняти рішення про перенесення дати розгляду справи.   

- Чи можна в разі незгоди оскаржити рішення Комісії в суді?

- Рішення Комісії можуть бути оскаржені до суду,  проте, факт звернення до суду не зупиняє розгляд справи.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Анна СПІВАК для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини