MENU

Китай у шоці: чи змінить Пекін позицію через події в Курській області

2207 0

Китай у шоці: чи змінить Пекін позицію через події в Курській області

Китай уважно стежить за ситуацією в Курській області, закликаючи усі сторони до деескалації, заявили в МЗС КНР. Водночас у коментарі відомство не надає жодних оцінок чи висновків. Чи означає це, що Пекін може змінити свою загальну позицію щодо російсько-української війни?

Про те, що КНР пильно стежить за подіями, які розгортаються в Курській області РФ, нещодавно заявили в тамтешньому Міністерстві закордонних справ. У заяві акцентували, що китайська сторона закликає сторони дотримуватися трьох принципів: "Зона бойових дій не повинна розширюватися, не слід допускати ескалації збройного конфлікту та провокацій, які призводять до посилення вогню будь-якою стороною".

Незадовго до початку подій у Курській області у тому ж таки китайському МЗС заявляли, що китайсько-бразильський план щодо завершення війни Росії проти України отримав "позитивну реакцію" у понад 110 країн світу. Цю заяву було оприлюднено 1 серпня після поїздки спеціального представника уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуея до Бразилії, інформує UAINFO.org з посиланням на "Фокус".

Читайте також: "Він балансує": дипломат пояснив, чого хоче домогтися Лукашенко своїми заявами

"Після початку операції у Курській області, у найцікавішому становищі опинився Китай. Його "мирний план", де є пункт про "припинення війни"на лінії розмежування, тепер здається планом із розчленування самі розумієте кого, під який було зібрано 110 країн. Є підозри, що або цей "план" кудись швидко зникне, або країни, які це підтримали, кудись злиняють, хоча їхній перелік невідомий. Щоправда, Бразилії не відкрутитися — вона відкрито це підписала", — зазначає політолог Тарас Загородній.

Тим часом експерти, з якими поспілкувався Фокус, змоделювали ймовірну подальшу тактику КНР у питанні російсько-української війни.

Як Китай опинився у пастці своїх попередніх заяв

Політолог Ігор Рейтерович у розмові з Фокусом зауважує: "З огляду на події, які відбуваються в Курській області, я гадаю, Китай робитиме те, що робив раніше, а саме, озвучуючи якісь загальні "деескалаційні" заяви, банально чекатиме. Водночас, теза про те, що війну потрібно завершувати і починати перемовини на тих позиціях, які є станом на сьогодні, у Китаю збережеться — він не буде вносити якісь корективи на кшталт "без урахування Курської області" тощо. Також КНР не наполягатиме на тому, що перемовини можна буде розпочати лише тоді, коли українські війська вийдуть із Курської області".

Нині Китай, вважає політолог, опинився у пастці своїх попередніх заяв, які ґрунтувалися на тому, що бойові дії ведуться виключно на українській території.

"Оскільки зараз бойові дії перенесені на територію РФ, Китай буде змушений робити вигляд, що нічого екстраординарного не відбулося і їхній мирний план залишається чинним, але вже зважаючи на нові умови на землі, як любить говорити Путін. Здається, Китай був здивований і деякою мірою навіть шокований тим, що відбулося, оскільки Путін останні пів року дуже наполегливо — на різних майданчиках і за допомогою різних методів — переконував КНР, що ситуація повністю під контролем Росії, яка неодмінно дотисне свою версію завершення війни. А тепер виявляється, що ситуація зовсім інша, а всі запевнення Путіна розбиті на друзки", — наголошує Ігор Рейтерович.

Читайте також: Пекін затягує зашморг на шиї Росії: китайські банки блокують платежі

На переконання експерта, Китаю тепер потрібно думати про новий підхід, який враховуватиме зміну ситуації. Та паралельно з напрацюванням цього нового підходу Пекін, прогнозує експерт, витримуватиме вичікувальну позицію і "ліміт вичікування" триватиме щонайменше кілька місяців.

"Китай, гадаю, датою ставить зокрема й вибори у США. Це дійсно буде така перемінна, яка, окрім ситуації на фронті, зокрема в Курській області, дуже серйозно вплине на подальшу ситуацію і певну модифікацію позиції КНР", — резюмує Ігор Рейтерович.

Навіщо Китай демонструє дистанціювання

Своєю чергою політолог Олег Саакян у розмові з Фокусом робить такий акцент: "Не думаю, що з урахуванням подій в Курській області Китай серйозно коригуватиме свою позицію. КНР зараз, гадаю, здебільшого займатиме позицію вичікування. До речі, заява китайського МЗС про необхідність деескалації після старту Курської операції здається навмисним дистанціюванням і до певної міри навіть знущанням над Росією. Чому? Бо так Китай повторив свою позицію, яка була й до того, чим відзначив, що вона не змінилася на користь РФ під впливом Курської операції".

Продублювавши свою попередньо заявлену позицію, Китай, на думку експерта, фактично поставив знак рівності між діями Росії на Харківщині та українською операцією в Курській області, що, по-перше, дуже неприємно для РФ, а, по-друге, є сигналом для цілої низки країн, які орієнтуються на Китай, щоб вони не займали жодної виразної позиції і точно не підтримували Росію.

"Сьогодні жодна країна, навіть Північна Корея чи Малі з Ніґером, які розірвали дипломатичні стосунки з Україною на догоду РФ, не пристали на російську інтерпретацію подій і не вступилтся за неї навіть на словах", — наголосив Олег Саакян.

Що ж до позиції Китаю, то він, на думку експерта, публічно нічого виразного стосовно російсько-української війни не заявлятиме аж до завершення президентських виборів у Сполучених Штатах. Хоча на кулуарному рівні, зауважив політолог, Пекін вже тут і зараз проводитиме активну човникову дипломатію щодо узгодження свого бачення з іншими гравцями.

Читайте також: Так виглядає відчай: Путін вирішив торгувати з Китаєм за бартером

"Китай ще до закінчення виборів у США намагатиметься посилити свою позицію і нав’язати власний порядок денний для новообраного американського лідера. Власне, це саме намагаються робити й інші гравці, бо вся переговорна істерія насправді пов’язана не з реальною воєнною чи дипломатичною динамікою довкола російсько-української війни, а виключно з динамікою виборчої кампанії у Сполучених Штатах. Усі розуміють, залежно від того, які квитки вони для себе зараз візьмуть, так вони і після виборчої кампанії у Штатах і розсядуться", — наголошує експерт.

Найпривабливішим квитком Олег Саакян називає квиток посередника, який дозволяє одночасно сидіти на двох стільцях, не обираючи між ними.

Говорячи про ймовірну зміну у китайсько-російських відносинах, з урахуванням Курської операції, експерт пояснив, що Китай навряд чи буде зацікавлений в тому, щоби змушувати Росію йти на якісь поступки. "Водночас, об’єктивно Китай зацікавлений у тому, щоби зробити Росію менш норовливою. З боку РФ цьому передував візит Путіна до Північної Кореї та В’єтнаму, допомога Ірану, а також приїзд Моді до Москви. Все це дуже й дуже ревно сприймається Китаєм", — каже Саакян.

Зауваживши, що трек китайсько-російських відносин виходить далеко за межі російсько-української війни, політолог констатував наявні і майбутні "складнощі" у великому пакеті питань, якими сповнені стосунки КНР із РФ.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини