Молочна суміш та алергія: що важливо знати?
Близько 8 % дітей схильні до виникнення алергії, серед них близько 30 % — немовлята до року. Чому у малюків з’являється алергічна реакція та що робити?
Помилка імунної системи
Харчова алергія — це реакція імунної системи людини на продукт (зазвичай білки). Деякі компоненти їжі не сприймаються організмом, і він виробляє до них антитіла, захищаючи себе.
Чому алергія у маленьких дітей зустрічається частіше?
Це пов’язано з тим, що травний тракт малюка ще не встиг налагодити свою роботу, щоб повноцінно засвоювати нові компоненти їжі. Та й загалом імунна система й організм ще не дозріли. Фізіологічна незрілість шлунково-кишкового тракту виражається в низькому вмісті пепсину, недостатній активності панкреатичних ферментів і низькому виробленні глікопротеїнів.
Як починається алергічна реакція?
Ви чули слово «сенсибілізація»? На перший погляд, складний термін якраз означає процес, коли імунна система визначає продукт як алерген. І наступного разу, коли людина з’їсть такий самий або схожий за складом продукт, виникне алергічна реакція. Вона буває різною і може виражатися як у сверблячому висипі, так і в утрудненні дихання. Важливо зазначити, що реакція почнеться навіть за мінімального об’єму продукту, що надійшов.
Про особливості алергії на суміш
Найчастіше з проблемою харчової алергії у дитини стикаються батьки малюків, які перебувають на змішаному або виключно штучному вигодовуванні. Більш того марка виробника продукту не завжди має значення. Прояв непереносності молочних сумішей, які не є лікувальними, пояснюється тим, що більшість із них виготовляють на основі коров’ячого молока. Білки коров’ячого молока є найпоширенішим алергеном для дітей першого року життя.
Для профілактики та лікування алергії до білків коров’ячого молока потрібні суміші з розщепленим білком — гідролізатом. Детальніше це питання ми розглянемо нижче, а ознайомитися з продуктами можна на https://eva.ua/ua/12536-12664-12671/suhie-molochnye-smesi/.
Що може викликати алергічну реакцію на суміш?
Підвищена сприйнятливість організму малюка до вмісту білків (білкових компонентів) зумовлює запуск імунних реакцій. Ці процеси викликають появу алергічних симптомів. Початку алергії на суміш у немовлят сприяють:
• спадкова схильність: якщо у батьків, рідних братів і сестер є алергія, малюк потрапляє до групи ризику;
• раннє переведення на штучне вигодовування;
• неправильний підбір суміші;
• часті необґрунтовані переходи з однієї марки суміші на іншу.
Попри те, що механізми розвитку алергії та псевдоалергії різні, вони мають однакові симптоми. Однак прогноз захворювання та підходи до лікування можуть суттєво відрізнятися. Тому у разі виникнення в дитини ознак алергії на суміш необхідно пройти обстеження.
Як проявляється алергія на суміш?
Симптоми є різноманітними, й часто людині без медичної освіти вкрай складно розібратися в них. У новонароджених алергія на суміш може протікати досить важко. Ось кілька варіантів алергії.
Висипи на шкірі. Почервонілі ділянки з сухістю та лущенням, яскраво-рожевий плямистий або плямисто-папульозний (схожий на прищі) висип, елементи якого можуть зливатися та зазвичай сверблять, завдаючи занепокоєння немовляті. За тяжкого перебігу висип може поширюватися на великі ділянки тіла, з’являються мокнуття та скоринки, дитина стає неспокійною, вередує, погано спить і худне.
Порушення роботи шлунково-кишкового тракту. До них належать різні прояви: від здуття живота й кольок до діареї, або навпаки закрепу, частих зригувань і блювоти.
Що робити в разі алергії на суміш?
У разі виникнення в дитини симптомів алергії слід обов’язково звернутися до педіатра, оскільки необхідне обстеження та уточнення діагнозу. Конкретні заходи також має призначити лікар. Зазвичай боротьба з алергією йде за такими напрямами.
Корекція харчування. У разі встановленого діагнозу алергії на білок коров’ячого молока дитину переводять на харчування лікувальними сумішами на основі гідролізату білка. Якщо велику молекулу білка коров’ячого молока розбити на частини, вона втрачає свої алергенні властивості. Користь білка у цьому випадку зберігається. Що більше розщеплені молекули, то менш вони алергенні. Цей процес називається гідролізом, а отримані суміші — гідролізатами.
Правильний догляд. Для догляду за шкірою малюка використовуйте спеціальні лікувально-косметичні продукти з гіпоалергенної серії.
Медикаментозне лікування. Проводиться строго за призначенням лікаря. Лікарські препарати не усувають причину алергії, а лише полегшують її симптоми.
Отже, тепер ви трохи більше знаєте про алергію, зокрема й про реакцію на сухі молочні суміші. Для вибору продукту варто проконсультуватися з лікарем. Він допоможе розібратися в можливих реакціях на харчування та підібрати суміш для штучного вигодовування малюка.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки