MENU

Чи можна бути біохакером в Україні? – Оксана Скиталінська 

109 0

Чи можна бути біохакером в Україні? – Оксана Скиталінська 

"Останнім часом тема біохакінгу в багатьох на слуху і навіть "на очах", бо відомий підприємець, інвестор і біохакер із Кремнієвої Долини Браян Джонсон (Bryan Johnson) зняв про себе фільм (Don't Die: The Man Who Wants to Live Forever), де він жменями їсть таблетки, опромінюється інфрачервоними променями, переливає плазму, занурюється у ванну з крижаною водою, робить ін'єкції гормону росту і багато іншого", - про це у Фейсбуці пише лікар-дієтолог Оксана Скиталінська, інформує UAINFO.org.

"Сотні (чи вже тисячі?) блогерів промивають кісточки Браяну, розбираючи його "протокол", але Браяна це не зупиняє і це чудово, бо він -- суперцінний екземпляр для науки.

Зрештою, він це і не заперечує: "життя – це експеримент, а моє тіло – головний об’єкт дослідження.”

Браян не хоче помирати і заснував бізнеспроект Blueprint, який, за його словами, спрямований на сповільнення процесів старіння за допомогою системного біохакінгу, та рух "Не вмирай!", де тисячі послідовників хочуть бути, як Браян.

У багатьох виникає асоціація, що біохакінг – це щось із життя мільйонерів, які мешкають у сонячній Каліфорнії, із мікроскопічною точністю вимірюють кожен свій гормон, носять на собі 20 різних ґаджетів і витрачають на це мільйони доларів.

Але що робити, коли ми живемо в Україні, де є зимова сірість, і хронічний стрес?

Чи можливо в таких умовах займатися біохакінгом, а не лише банальним ЗСЖ?

Читайте також: Як не зустріти Альцгеймера в 50? – Оксана Скиталінська 

ЗСЖ VS. БІОХАКІНГ: У ЧОМУ РІЗНИЦЯ?

Перед тим, як писати про тонкощі біохакінгу, уточнімо, що це таке і в чому різниця між ним і ЗСЖ?:

ЗСЖ (здоровий спосіб життя) – це комплекс дій, які допомагають зберегти та зміцнити здоров’я: збалансоване харчування, достатній сон, регулярні фізичні навантаження, відсутність шкідливих звичок і вміння керувати стресом. Іншими словами, це «база», що дає змогу організму працювати на повну без зайвих ризиків.

 Біохакінг – це більш «просунутий» підхід до здоров’я, який передбачає детальні вимірювання (аналізи крові, трекінг сну, моніторинг глюкози), експерименти (персоналізовані дієти, добавки, режими тренувань, холодові процедури) і використання технологій задля максимальної персоналізації та оптимізації фізичного і розумового стану.

Суть біохакінгу у тому, щоб розуміти свій організм і допомагати йому функціонувати максимально ефективно.

 Так, навіть в Україні, де погода далека від каліфорнійської, а стрес іноді зашкалює, можна бути біохакером з невеликим бюджетом, і досягати очевидних результатів.

ВРАХУВАННЯ УКРАЇНСЬКИХ РЕАЛІЙ

Стрес

Хронічний стрес підвищує рівень кортизолу, знижує імунітет, сприяє депресії, порушенням метаболізму та загальному вигоранню.

Як долати?

- Додавайте в щоденну рутину практики майндфулнес (це фокусування на теперішньому моменті, жити "вже і зараз") -- це дихальні вправи, елементи йоги і найпростіші методи на кшталт прогулянок на природі, які, і це вже доведено наукою, приводять до норми наші циркадні ритми і багато фізіологічних функцій, з ними повʼязаних.

- Перевіряйте рівень вітамінів D, B12, магнію, бо вони часто «згоряють» при стресі.

 - Психологічно підтримуйте себе: розмовляйте з близькими, не відкидайте ідею консультації психотерапевта.

Читайте також: Дієтолог розповіла, чи справді так важливо снідати

Клімат

У Каліфорнії «вічне літо», свіжі фрукти і овочі весь рік, а також більший запас вітаміну D від сонця.

Як долати?

- Заміряйте рівень вітаміну D і приймайте додатково. Улітку – «ловіть» сонце (але обережно), а взимку – використовуйте доступні технології (лампи для світлотерапії, що імітують яскраве денне світло , аби підтримувати нормальні циркадні ритми), їжте більше «жирної» риби (оселедець, скумбрія).

- Їжте українські сезонні продукти: влітку й восени ми маємо величезну кількість ягід, фруктів та овочів – полуниці, чорниці, смородина, яблука, баклажани, помідори тощо.

Узимку – зелений чай (універсальний адаптоген), коренеплоди (капуста, цибуля, часник, буряк, морква, картопля), квашена капуста як джерело вітаміну С, зернові, бобові та заморожені овочі і , особливо -- ягоди.

Українські «суперфуди» заслуговують на окрему увагу:

- Горіхи та насіння: Волоські горіхи та насіння льону – джерело рослинних омега-3 жирних кислот та антиоксидантів.

- Ягоди: Смородина, чорниця, обліпиха – вітаміни і фітонутрієнти, що зменшують запальні процеси.

- Зернові та бобові: Гречка, пшоно, горох, квасоля – багаті на клітковину, мікроелементи та повільні вуглеводи, які забезпечують тривалу енергію.

- Зелень: Петрушка, кріп, мікрозелень – джерела вітамінів K, С та біологічно активних речовин.

Слідкуйте за рівнем глюкози в крові.

Реакція на вуглеводневу їжу у всіх людей різна, тому відслідкувати можна, вимірюючи показники глюкози через годину та дві після їжі.

Це можна зробити звичайним глюкометром (середня ціна від 600-1200+ грн) або поставити сенсори-глюкометри, які кріпляться до шкіри на передпліччі, для безперервного моніторингу (моделей FreeStyle Libre, Dexcom) (стартовий набір, розрахований на 2 тижні, разом із глюкометром 8500 і вище)

Сон

Недосипання знижує когнітивні функції, негативно впливає на імунітет і обмін речовин, розбалансовує роботу гормонів.

Тому, якщо хочете відчутно покращити своє здоров'я, в першу чергу налагодьте якісний сон, він має тривати 7–8-9 годин.

Для цього:

- Плануйте «побачення з подушкою», як важливу зустріч дня: відмовтеся від ідеї перевіряти новини о 00:00 і ввімкніть «режим польоту» не лише на телефоні, а й у власних думках.

- Влаштуйте собі «темну і прохолодну кімнату»: щільні штори, відсутність яскравого світла і температура 18-19 градусів – Ваші найкращі друзі у боротьбі за міцний сон.

- Не лягайте «голодними та злими», але й не наїдайтеся перед сном «як останній раз у житті»: обидва варіанти роблять мозок надміру активним, і він починає грати в «а давай-но не поспимо».

Ці пункти не потребують космічних затрат. Вони безкоштовні, як і «перезавантаження комп’ютера, щоб він перестав глючити». Різниця в тому, що «комп’ютер» тут – це Ви.

Фізична активність

Має бути персоналізованою.

З віком ми всі втрачаємо мʼязи, а мʼязи -- наш капітал здоровʼя.

- Почати треба із помірних кардіонавантажень, які знижують ризик серцево-судинних хвороб, і підвищують рівень «гормонів щастя»  та силових вправ, які стримують втрату мʼязів (старечу саркопенію).

- Рекомендація: 150–300 хвилин аеробних тренувань на тиждень + 2 силові сесії (мінімум).

Силові вправи необхідні для збереження мʼязів. Необов’язково ходити у дорогі спортзали – можна бігати, ходити швидким кроком, робити вдома вправи з вагою власного тіла, гантелями.

 ГАДЖЕТИ І АНАЛІЗИ не завжди коштують мільйон

- Навіть звичайні фітнес-браслети дозволяють відстежувати сон і фізичну активність. А базові аналізи на вітаміни та мікроелементи можна зробити за відносно помірну ціну.

- Це може бути «smart-годинник» чи «браслет», де видно динаміку пульсу, сну, кроків, рівнів стресу. Іноді це мотивує не гірше, ніж поради від фешенебельного тренера.

МОТИВАЦІЯ: ЧОМУ ВАРТО СПРОБУВАТИ?

Енергія і витривалість: Поліпшивши свій сон і харчування, Ви помітите, що маєте більше сил навіть у складних умовах.

- Стресостійкість: Регулярна фізична активність та практики управління стресом допоможуть краще реагувати на тривожні події, зберігати розумову ясність та мати менший ризик розвитку багатьох хвороб (онко, серцево-судинних, аутоімунних, нейродегенеративних та ін).

- Зв’язок із «рідним» довкіллям: Використання сезонних продуктів і споживання місцевих дарів природи – це не лише економія, а й підтримка українського виробника.

- Фінансова доступність: Спати, робити зарядку, медитувати й обирати українські продукти – усе це реально без «зайвих мільйонів».

Освіта та дослідження:

- Читайте наукові роботи з нейробіології та медицини. Це допоможе зрозуміти, які методи працюють та які ризики можуть бути пов’язані з експериментами.

Так, бути біохакером в Україні цілком можливо, навіть якщо Ви не власник величезних статків.

Головні інструменти біохакінгу – Ваші звички, а не Ваш гаманець. Маючи базові знання та бажання покращити свій спосіб життя, можна досягти відчутних результатів: зменшити рівень стресу, покращити здоров’я та збільшити життєву енергію, попри всі виклики довкола.

Так, біохакінг в Україні цілком реальний.

І хоч ми живемо в стресі і у нас не каліфорнійський клімат, але ми здатні впроваджувати здорові звички та невеликі експерименти, щоб тримати себе у формі й жити довше.

Нехай Браян Джонсон розвиває свої високотехнологічні методи десь на іншому континенті — у нас теж є всі шанси «захакати» власний організм і покращити здоров’я на науковій основі.

Про протокол Браяна Джонсона буде окремо.

 Наприклад, я, моніторю глюкозу, підбираю продукти з низьким і середнім ГІ, моє харчування протизапальне; відвідую сауну (тепло + холод), відразу після пробудження пʼю теплу воду і виходжу надвір, бігаю, роблю силові з вагою власного тіла; сплю 9 годин, моніторю показники, використовую інфрачервону лампу, вживаю курсами добавки, деякі ліки для покращення мозкового кровообігу, контролюю склад кісткової тканини (денсітометрія), відсоток мʼязової і жирової; курси гіпоксітерапії, вимірювання VO2 max.

Додам, що те, що підходить мені, багатьом не підійде", - завершила лікар-дієтолог.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини