Чому з віком росте живіт? – дослідження
З віком на талії з’являються зайві сантиметри, і ця проблема не є суто косметичною. Жир на животі прискорює старіння та уповільнює обмін речовин, підвищуючи ризик розвитку діабету, проблем із серцем та інших хронічних захворювань. Однак, як саме через вік живіт стає більшим, залишається незрозумілим.
Про це у Фейсбуці пише лікар-гастроентеролог Олег Швець, інформує UAINFO.org.
"Результати нещодавніх досліджень демонструють, що старіння зумовлює надмірну інтенсивність роботи стовбурових клітин, що асоційовано із продукцією більшої кількості жиру в області талії.
Доклінічні дослідження City of Hope, однієї з найбільших і найсучасніших організацій з дослідження та лікування раку в США та провідного дослідницького центру з вивчення діабету та інших небезпечних для життя захворювань, виявили винуватця вікового збільшення жиру на животі. Результати дослідження були опубліковані у квітні 2025 року в журналі Science.
З віком люди часто втрачають м'язи та набирають жирові відкладення — навіть якщо їхня маса тіла залишається незмінною. Науковці виявили, що старіння викликає появу стовбурових клітин нового типу та посилює масове виробництво жирових клітин в організмі, особливо навколо живота.
Дослідники провели серію експериментів на мишах, які згодом були підтверджені на людських клітинах. Вони зосередилися на білій жировій тканині (БЖТ), відповідальній за вікове збільшення ваги. Хоча відомо, що жирові клітини з віком збільшуються в розмірах, вчені підозрювали, що БЖТ також розширюється внаслідок утворення нових жирових клітин, а це означає, що вона може мати необмежений потенціал для зростання.
Щоб перевірити свою гіпотезу, дослідники зосередилися на клітинах-попередниках адипоцитів (APC), групі стовбурових клітин у БЖТ, які перетворюються на жирові клітини.
Читайте також: Вчені назвали найшкідливіші для серця продукти
Спочатку вони пересадили ці клітини від молодих і старих мишей іншій групі молодих мишей. Клітини від старих тварин швидко згенерували велику кількість жирових клітин. Однак, коли науковці пересадили стовбурові клітини від молодих мишей старим, вони не виробляли багато нових жирових клітин. Результати підтвердили, що старі клітини здатні самостійно виробляти нові жирові клітини, незалежно від віку їхнього господаря.
У той час як здатність більшості дорослих стовбурових клітин до росту зменшується з віком, з клітинами у БЖТ відбувається протилежне — старіння розблоковує їх здатність розвиватися і поширюватися. Це перший доказ того, що животи збільшуються з віком завдяки високому виробленню нових жирових клітин в клітинах-попередниках адипоцитів.
Старіння також трансформує ці клітини в новий тип стовбурових клітин, які називаються преадипоцитами, специфічними для певного віку (CP-As). Виникаючи в середньому віці, вони активно виробляють нові жирові клітини, що пояснює, чому старі миші набирають більше ваги. Сигнальний шлях під назвою рецептор інгібіторного фактора лейкемії (LIFR), як виявилося, грає визначальну роль у розмноженні цих клітин та їх перетворенню на жирові клітини.
Читайте також: Як хронічне запалення змінює наш мозок, настрій, метаболізм та вік, – Оксана Скиталінська
Використовуючи секвенування одноклітинної РНК на зразках тканин людей різного віку, науковці продовжили дослідження клітин-попередників адипоцитів в лабораторії. Вони виявили подібні клітини CP-As, кількість яких була більша в тканинах людей середнього віку. Їхнє відкриття також доводить, що ці клітини в організмі людини мають високу здатність створювати нові жирові клітини.
Розуміння ролі клітин CP-As у метаболічних порушеннях і того, як вони з'являються під час старіння, може призвести до віднайдення нових медичних рішень, які зменшать жир на животі та сприятимуть здоров'ю і довголіттю. Майбутні дослідження будуть зосереджені на вивченні цих клітин та розробці нових стратегій, які усувають або блокують ці клітини, щоб запобігти віковому збільшенню жирової маси", - завершує лікар.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки