Це не поодинокі випадки: Банкова витісняє критиків і захищає прихильників, – FT
Антикорупційні рейди проти відомих українських діячів, а також кроки з просування лояльних осіб на високі посади обернулися звинуваченнями в тому, що уряд Володимира Зеленського рухається в бік авторитаризму.
Про це в четвер, 17 липня, пише Financial Times, аналізуючи, зокрема, розпочаті справи щодо керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна та колишнього міністра інфраструктури Олександра Кубракова, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
Політики, активісти та дипломати звинувачують президента України Володимира Зеленського та його найближче оточення в тому, що вони використовують надзвичайні повноваження, надані відповідно до воєнного стану, для усунення критиків, придушення лідерів громадянського суспільства та посилення контролю, констатує FT.
У коментарі виданню Шабунін вказав, що Зеленський використовує його справу, «щоб послати сигнал двом групам, які можуть становити загрозу для нього».
«Сигнал такий: якщо я можу публічно переслідувати Шабуніна — під пильною увагою ЗМІ і незважаючи на підтримку громадськості - то я можу переслідувати будь-кого з вас», — цитує FT Шабуніна.
Читайте також: "Історія підтвердила тотальний кадровий дефіцит влади": політолог про кандидатури в новий Кабмін
Він додав, що до першої групи входять журналісти та активісти, які викривають корупцію. У другій групі - військовослужбовці.
«Тому що висунуті проти мене звинувачення пов’язані з моєю військовою службою», — підкреслив антикорупційний активіст.
Не тільки союзники, а також противники Шабуніна і Кубракова, і більша частина громадянського суспільства засудили обшуки і попередили, що вони, ймовірно, є частиною кампанії адміністрації Володимира Зеленського проти критиків.
У статті також акцентується, що рейди послідували за санкціями щодо деяких політиків, зокрема колишнього президента Петра Порошенка. Раніше цього місяця Кабінет міністрів України не підтримав призначення Олександра Цивінського на посаду директора Бюро економічної безпеки. Попри те, що Цивінського обрала комісія.
У FT також звернули увагу на призначення Юлії Свириденко новим прем'єр-міністром.
Читайте також: САП відкрила провадження проти колишньої віце-премʼєрки Стефанішиної: в чому її підозрюють
«Свириденко вважається близьким союзником глави адміністрації Зеленського Андрія Єрмака», — йдеться у статті.
Активісти, незалежні ЗМІ, а також західні чиновники в Києві попереджають, що те, що починалося як захист суверенітету, може перетворитися на хрестовий похід із перебудови держави за образом і подобою правлячої еліти, підкреслює FT. Прогрес реформ, досягнутий після 2014 року, перебуває під загрозою.
Водночас переформатування уряду спонукало критиків звинуватити адміністрацію Зеленського в зосередженні влади в руках кількох людей.
«Це помста», — цитує FT виконавчого директора ЦПК Дар’ю Каленюк.
За її словами, «вони скористалися законом про мобілізацію і військовою таємницею для зведення рахунків із критиками, розраховуючи, що Захід занадто зайнятий і нічого не помітить».
Раніше посли країн Великої сімки публічно попереджали Офіс президента про вади в державному управлінні, однак цього разу дипломати в Києві зберігають мовчання, зокрема щодо обшуків у Шабуніна і Кубракова, зазначає FT.
Читайте також: Кабмін відмовився призначати Цивінського директором БЕБ
У матеріалі також наводиться думка західного дипломата в Києві про те, що випадки Шабуніна і Кубракова «не поодинокі». За його словами, «вони вписуються в загальну схему: критиків відтісняють, прихильників захищають».
«На Банковій є відчуття, що Захід, і особливо США, змістив свій фокус. Верховенство права і належне управління більше не мають такого вагомого значення», — сказав дипломат, ім'я якого не розкривається.
Прихильність України демократичним реформам багато в чому забезпечила їй західну підтримку. Однак зараз, коли увага США перемикається на внутрішні справи, а військова допомога стає дедалі більш транзакційною, деякі офіційні особи в Києві, схоже, готові перевірити межі дозволеного, резюмує FT.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки