Чому вода в океані солона, а в озерах і річках - ні: відповідь здивує
Розуміння того, чому океанська вода солона, а річкова - ні, являє собою захопливу тему, яка століттями цікавила вчених.
Відповідь полягає в поєднанні геологічних і природних процесів, що формували водні системи Землі протягом мільйонів років, інформує UAINFO.org з посиланням на УНІАН та The Daily Galaxy.
У той час як річки та озера забезпечують прісну воду, океани від початку були багаті сіллю - переважно через те, як вода взаємодіє із сушею і мінералами, що містяться в ній.
Як сіль потрапляє в океан
Згідно з даними Національної океанічної служби США, сіль в океані насамперед походить із суші. Коли йде дощ, він трохи кислий через вуглекислий газ, що міститься в повітрі. Ця кислотність дозволяє дощовій воді руйнувати гірські породи і мінерали на поверхні Землі.
У результаті цього процесу вивітрювання вивільняються іони - заряджені частинки, такі як натрій і хлорид, - які несуться річками. Зрештою ці іони потрапляють в океан. Згодом накопичення цих мінералів і призводить до солоності морської води, з якою ми і знайомі.
Річки та струмки діють як провідники, транспортуючи розчинені солі з суші в море. Однак самі річки при цьому не стають солоними, бо їхні води постійно поповнюються за рахунок опадів, що підтримує низький рівень солей.
Читайте також: У Туреччині температура сягнула рекордних 50,5 °C
Чому річкова вода залишається прісною
Хоча річки беруть участь у перенесенні солей із суходолу в океан, вони самі не набувають такої ж солоності. Це пояснюється тим, що річки безперервно отримують свіжу воду від дощів і танення снігу.
Мінерали та солі потрапляють у річки внаслідок руйнування гірських порід, але завдяки постійному припливу прісної води з низьким умістом солей, вони не накопичуються в значних кількостях.
Роль випаровування в підтримці солоності океану
Ключовим фактором у збереженні солоності океану є випаровування. На відміну від річок, океани не отримують постійного припливу прісної води. Замість цього морська вода повільно випаровується - особливо в солончакових зонах і природних випарних басейнах.
Читайте також: У Греції посилюється спека: на півдні очікують до 44°C
При цьому розчинені солі залишаються, поступово накопичуючись. Без цього постійного випаровування океан міг би стати ще більш солоним, ніж він є зараз. Однак система залишається збалансованою: сіль осідає на дні океану або виноситься течіями і природними процесами осадження.
Вміст солі в морській воді
Найпоширеніші іони в морській воді - це натрій і хлорид, тобто ті самі елементи, з яких складається звичайна кухонна сіль (NaCl). Разом вони становлять понад 90% усіх розчинених у морській воді іонів.
Приблизно 3,5% маси морської води припадає на розчинені солі. Щоб уявити собі масштаб: в одному кубічному кілометрі морської води міститься близько 120 мільйонів тонн солі. Це неймовірна кількість солі, але вона розподілена по величезній площі океану, що дозволяє зберігати загальний баланс солоності.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки