ЄС даремно продовжує сподіватись на здоровий глузд Путіна
Австрійська преса повідомляє про запланований на 24 червня ц.р. візит Путіна до Австрії. Його прийматимуть Федеральний президент Х.Фішер та Федеральний канцлер В.Фейманн. Керівника Росії зустрічатимуть з військовими почестями.
Знаю австрійську дипломатію не з підручників, бо бачив та аналізував її практичні дії, працюючи послом України в цій країні. Так, Австрія завжди вела перед у посередницьких переговорах, намагалася (інколи й успішно) знаходити компроміс. Але завжди це робилося методами "тихої дипломатії", без фанфар і барабанів.
Погано уявляю собі, як за умов відкритої агресії Кремля, коли ним порушено всі можливі норми міжнародного права, у Відні, цьому історичному центрі не лише європейської, а тепер уже і світової дипломатії, віддаватимуть честь керівникові держави, який сплюндрував це саме міжнародне право.
Особливої пікантності ситуації додає інформація про те, що доцільність проведення візиту обговорювалася на відповідних рівнях в ЄС.
Що це означає?
На мою думку, дві речі.
Перша: в ЄС сподіваються, що Путін привезе з собою сигнали "розрядки" не лише щодо України, але і Заходу в цілому. На підтвердження цієї тези наголошують, що заплановано також його зустрічі з теперішнім Головою ОБСЄ, Президентом Швейцарії Д.Буркхальтером.
Що сказати? Наївні люди. Знову хочуть повернутися до улюбленої теми "затягування" Росії у західну демократію. Але ж читайте Лаврова! Кілька днів тому він чітко заявив: не треба нам ваших гнилих цінностей, у нас – свої. І це ж він не особисту думку висловлює.
Тому напрошується інший висновок: за закамуфльованими під деескалацію розмовами знову, як і після нападу Росії на Грузію, хочуть швидко знайти красивий вихід, щоб продавати агресору, ну, наприклад, найновішу військову техніку, як це має намір робити Франція. Байдуже, що своїми ж руками посилюють його – ґешефт попереду всього, навіть здорового глузду та власної (!) безпеки. Що ж, хай історія навчить їх ще раз.
Друга: в ЄС досі не мають стратегії щодо Росії. За таких обставин відповідь завжди буде не прорахованою наперед, а ситуативною. Що робити? Може потрібно говорити з Путіним? Може, й потрібно. Але як?
Тільки тією мовою, яку він розуміє: мовою сили та ультиматумів. ЄС і НАТО, якби мали таку стратегію, на це спроможні, а от делікатна та дипломатична Австрія, на жаль чи на щастя, - ні.
Тоді запитання: а хто виграє від такого візиту і в чому взагалі його сенс? Будьте певні, російська пропаганда використає його "на всі сто", розповідаючи про "прорив дипломатичної блокади", про "business as usual", про те, що тема Криму взагалі не обговорювалася і т.інш. А ЄС залишиться тішити себе "слабким світлом в кінці тунелю".
Відверто кажучи, я би порадив дипломатії ЄС скидати зайву вагу та швидше рухатися. Інакше можна проспати все...
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки