Новий законопроект про місцеві вибори не тільки не вирішує проблем, а лише ускладнює існуючі - думка
Завтра в парламенті голосуватимуть новий закон про місцеві вибори. Його ухвалення присвятять, начебто, виконанню пункту коаліційної угоди щодо запровадження на місцевому рівні «відкритих списків».
Законопроект від початку не розглядався, як основний. Утім, невипадково набрав найбільшу кількість голосів і був підтриманий більшістю.
Ведуть його зараз за скороченою процедурою. Тому усвідомлювати наслідки такої поспішності українці будуть пізніше. Спочатку - після його ухвалення, а потім відчують їх вже скоро після оголошення результатів жовтневих виборів.
Що мали б забезпечити «нові правила»?
Високу конкуренцію серед політичних партій.
А тепер ще раз:
«Нові правила» мали б, в першу чергу, гарантувати високу конкуренцію серед політичних партій.
Для цього необхідно було б знизити вагу грошей, збільшити - програм та команд.
Українська політика убога через свою неадекватну дороговизну. Більшість виборчих бюджетів - реклама та джинса в медіа.
В конкуренцію вступають лише ті, хто отримав лояльність олігархів, а разом з нею - надвеликий за світовими мірками ресурс та доступ до телебачення. Інші - відпочивають у стороні або ж інкорпоруються до існуючих політичних проектів.
Політична реклама мала б бути заборонена або суттєво обмежена, доступ до медіа - вільним, формати участі - конкурентними, фінансування - тотально прозоре за жорсткими правилами, їх порушення - відповідальність.
В «нові правила» треба було б закладати стимули для розбудови партійних організацій, польової роботи з людьми, пріоритизації програм, появи соціальних ліфтів.
Законопроект навіть не наблизився до вирішення цих завдань. У разі ухвалення, вибори, як і раніше, потребуватимуть мільярдних ресурсів і багатих спонсорів.
Він не лише не вирішив і вже не вирішить глобальних проблем української виборчої системи, а ще й ускладнить існуючі. Завтра в парламенті планують проголосувати збільшення прохідного бар'єру з 3% до 5%. А для того, щоб такі збанкрутілі політичні проекти, як УДАР та Народний фронт не залишилися за бортом місцевих рад, в коаліції передбачать можливість створення блоків.
Жоден з політичних проектів і їх лідерів не нестиме відповідальність за свою попередню діяльність. Їх недолуга політика, корупційні скандали, в більшості, залишаться в минулому разом з колись дороговартісними, але тепер вже дискредитованими брендами.
І все по новій. Нові назви, нові прапори та нові обіцянки. Так, наче, й не було нічого раніше.
Необхідність ухвалення законопроекту виправдовують «відкритими списками» та уходом від мажоритарки. Вчора зустрів радісного представника Солідарності. Був нестримно щасливий, що буде «повна мажоритарка». Ніяких відкритих списків немає. Лише імітація.
В парламентській коаліції є здорові люди. Сподіваюсь, що вони усвідомлюють свою особливу роль там. Від них очікують на зміни. І якщо завтра не вдається їх наблизити, то принаймні не треба дозволяти їх віддаляти.
Хай живе конкуренція!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки