Принципом прозорих професійних конкурсів нехтують на користь звичного «ручного режиму» – Тузов
Дивні речі відбуваються зі призначеннями ключових керівників державних підприємств. Які не співпадають із полум'яними деклараціями призначати на посади на підставі прозорої процедури і винятково за результатами відкритих конкурсів. Вся країна стежила за конкурсом на посаду голови Антикорупційного бюро. Здавалось, відхилитись від цієї норми буде неможливо. Але ніколи не кажи «ніколи». Звісно, конкурси ніхто не відміняв. Але й проводити їх не поспішають, використовуючи цей час для призначення керівників у «ручному режимі».
Наприклад, пояснення міністра інфраструктури Андрія Пивоварського мотивів призначення виконувача обов'язків гендиректора «Укрзалізниці», напевно, має сподобатись всім, хто критикує владу у Фейсбуці. Велетенську державну монополію, фактично, країну в країні, очолив Олександр Завгородній. Міністрові сподобалось, що пан Завгородній організував у Фейсбуці співтовариство, яке жорстко критикувало діяльність міністра. «Ми зустрілись і вирішили спрямувати всю цю енергію у конструктивне русло» – пояснив міністр інфраструктури під час представлення нового керівника колективові «Укрзалізниці».
Неймовірна відкритість і демократичність в системі транспортного гіганта! Охочі зайняти високі посади мають тепер не резюме строчити та готуватись до професійної експертизи їхнього рівня кваліфікації та ділових якостей, а почати масово шпетити міністрів у Фейсбуці. Хоча далеко не кожен, хто критикує, здатен керувати гігантською монополією. Особисто я сподіваюсь, що в Завгороднього були й інші досягнення на посаді керівника управління Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті в Запорізькій області, яку він займав із листопада 2012 року.
Зараз чиновники розповідають, що конкурс на посаду генерального директора «Укрзалізниці» буде оголошено за півтора місяці. Ключові слова: «буде оголошено». Враховуючи неспішні процедури, можна з упевненістю сказати, що свого керівника, обраного в результаті конкурсу, в «Укрзалізниці» побачать не скоро. Важко навіть прогнозувати, коли.
І тут постає питання: а чому сам конкурс досі не оголошено? Адже ще 15 травня Дніпропетровський апеляційний адмінсуд розблокував його проведення, скасувавши попереднє рішення про заборону (на вимогу топ-менеджера авіакомпанії «Аеро-Світ» Кирила Звонарьова, який не потрапив на один із етапів відбору). Після цього проходить більше, ніж півтора місяці, й ухвалюють рішення оголосити – не провести, а оголосити (!) початок нового конкурсу – ще через півтора місяці. Так, лише на оголошення процедури має піти більше трьох місяців – цілий сезон. Хтось відверто не поспішає – в країні, яка потребує і декларує проведення швидких реформ. І, формально не відмовляючись від гасел Майдану, відбуваються призначення в «ручному режимі». Політолог Вадим Карасьов пише, що це не було одноосібне рішення міністра Пивоварського. Йому, нібито, допомогли люди з Адміністрації президента – радник її голови Михайло Бейлін, (якого вважають «куратором» Мінагрополітики й Мінінфраструктури).
За даними Карасьова, йдеться про кількаходову комбінацію, в якій зійшлися інтереси людей, наближених до президента і до прем'єра. На жаль, схема призначень лояльних керівників державних підприємств починає витісняти принцип проведення прозорих професійних конкурсів і в інших міністерствах. І треба розуміти, що для торпедування конкурсів будуть задіяні всі механізми: судові рішення, зміни форми власності підприємств, проведення корпоратизації. А тим часом, непрозорі призначення (ручні, «квотні», за принципом «хороша людина», «свій чоловік» та ін.), не мають нічого спільного зі проведенням реформ. Між іншим, про реформи: Михайло Саакашвілі оголосив проведення конкурсів на посади керівників районів та функціонерів обласної адміністрації негайно після свого призначення. І не став очікувати «корпоратизації» Одеської області.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки