MENU

Як парламентську корупцію приховують популізмом

6489 1

Зекономлені на зарплатах депутатів гроші підуть на підручники для шкіл. Таке рішення у п'ятницю 17 липня ухвалила Верховна Рада.

Автори відповідного законопроекту N2335а у пояснювальній записці вказали: у зв'язку з фактичним зменшенням заробітної плати народних депутатів та їх соціального забезпечення... зекономлена значна сума грошових коштів - 131 млн. грн.

У перерахунку на одного депутата це 310 тисяч гривень, а якщо цю суму розкидати на 12 місяців, то вийде близько 25 тисяч на місяць.

Ось ці гроші "соціально справедливо" і спрямували на закупівлю підручників. Ну це ж красиво, правда? Депутати таким чином "забезпечили реальне конституційне право на безкоштовну освіту", вважають автори документу.

Але разом із "безкоштовною освітою" по суті Україна отримує ще й "безкоштовних депутатів". А "безкоштовні депутати" так само допомагатимуть українцям, як наших дітей вчить "безкоштовна освіта", а лікує "безкоштовна медицина".

Звісно, депутати "подешевшали" не прямо завдяки законопроекту 2335а. Зарплати їм урізали іншим популістичним рішенням ще минулого літа. Тоді цим хизувався сам прем'єр Арсеній Яценюк. А зекономлені гроші спрямовували на інші популярні видатки - фінансування армії.

І фінансування армії, і закупівля підручників - важливі справи для країни. Але не менш важливим є і відсутність корупції у Верховній Раді. А зарплата депутата у 4900 грн. - це прямий шлях до корупції.

Про це весною прямо говорив Сергій Лещенко з БПП. На допис Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана депутат відреагував наступним чином:

Мені соромно за Гройсмана. За його примітивний популізм, наслідком якого буде збереження 0,1% його особистого рейтингу та мільярдні втрати бюджету, спровоковані політичною корупцією. Бо що зробив Гройсман? Ідучи на поводу в популістів, він не лише не збільшив - він зменшив зарплату депутатам. До сьогодні вона становила 7 мінімальних зарплат - десь 8.500 гривень, тобто на руки після виплати податків депутат отримував 6.677 гривень. З 1 квітня 2015 року зарплата депутата буде 6.100 гривень, на руки - 4.900 гривен. Це пряма дорога до корупції в парламенті.

Для порівняння. Середня зарплата у Києві в травні цього року склала 6331 грн. "Нові" поліцейські отримують 8-10 тисяч гривень, і це вважається однією з причин, чому вони не стануть "старими" мєнтами.

А ми зменшуємо зарплату "новим" депутатам і сподіваємося, що вони не працюватимуть як "старі". Що серед них не буде безпринципних тушек та зговірливих кнопкодавів...

Вас не дивує, що лише окремі депутати і лише іноді згадують про низьку зарплату?

І це при тому, що:

• трохи складно дорослій людині з родиною прожити у Києві на 5 тисяч;

• у людини з розумом та здібностями є багато можливостей знайти роботу на значно більшу за депутатську зарплату як в Україні, так і закордоном;

• є безліч спокус та спокусників у Раді "взяти на утримання" українських парламентарів.

Мене дивує. Точніше дивувало.

Але протягом останнього тижня для мене все стало на свої місця. Бо різні джерела розповіли, що депутати вже "взяті на утримання".

Додаткові виплати в конвертах у розмірі кількох тисяч доларів отримує 90% однієї коаліційної фракції. В іншій коаліційній фракції існує 2-3 групи депутатів, які також отримують додаткові доходи з рук "кураторів груп". Ці гроші, звичайно, ніхто не декларує.

Публічно про це не говорять. Але у четвер Віктор Чумак з БПП у коментарі одному з телеканалів розповів про "доплати" депутатам.

Дехто ці "доплати" пояснює "зарплатою від партії". Дивно, бо я думав, що члени партії мають самі сплачувати внески до бюджету партії. Це перше.

Друге: звідки у парламентських партій такі бюджети, щоб щомісяця виплачувати депутатам сотні тисяч доларів? Одними членськими внесками таку суму не назбирати. А от якщо у партії є свої представники у виконавчій владі. Або якщо партія продавала місця у виборчому списку. Або якщо продає голосування фракції у Раді.

Яке б "або" не було, усі ці доплати депутатам - чиста корупція. І гроші, які парламентарі отримують, так само мають корупційне походження. І допоки ці "доплати" гулятимуть Радою, ні на які системні зміни сподіватися не варто.

Тому з парламентською корупцією у вигляді доплат потрібно боротися. І для цього мають бути виконанні щонайменше два пункти:

1) Доплатами мають зацікавитися Генпрокуратура та СБУ. І як згадував Петро Порошенко при призначенні Віталія Яреми, за корупцію мають бути посаджені три друга. Чиїми б друзями юнацтва вони не було.

2) Популізму має бути покладений край. Зарплати депутатів мають підвищитися на порядок. І про це мають говорити і вимагати цього не лише "нові обличчя" у кількості до 5 осіб, а й політичні лідери.

Щодо спроможності останніх боротися з парламентською корупцією є величезні сумніви. Більше того, є підозри, що вони свідомо знижували депутатську зарплату, щоб тримати парламентарів на короткому доларі.

Нажаль, і депутатський корпус заражений популізмом. За згаданий на початку допису законопроект про перерозподіл зекономлених "депутатських" на підручники проголосували 262 депутата.

Серед тих, хто підтримав таке "популярне" рішення, є чимало так званих "нових облич": Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, Олександр Черненко (усі - БПП), Вікторія Сюмар, Тетяна Чорновол (НФ), позафракційні Юрій Левченко та Оксана Сироїд, Ганна Гопко, Вікторія Пташник, Олена Сотник, Єгор Соболєв, Аня Романова (усі - Самопоміч), Ігор Попов (РПЛ), Альона Шкрум та Олексій Рябчин з "Батьківщини".

Не голосував Ігор Луценко з "Батьківщини", а Мустафа Найєм з БПП був відсутній.

І на останок.

Сьогодні один друг поділився радістю. Він став батьком.

У пологовому будинку він сплатив 1000 грн. до благодійного фонду. Щоб пологи приймав досвідчений лікар, довелося б викласти додатково 8000 гривень. Через ускладнення виплата виросла до 15000 гривень. За ці гроші професіонал своєї справи знайшов час, щоб прийняти пологи. Усе пройшло майже ідеально.

Мій друг сплатив 3 депутатські зарплати, бо хотів отримати здорову дитину. "Безкоштовна медицина" йому цього не гарантувала.

Так само і з державою.

Якщо ми хочемо, щоб у нас народилася нова країна, ми маємо брати на високі зарплати професіоналів. Зокрема і у Верховну Раду. "Безкоштовні депутати" нам не допоможуть у будівництві нової України. Скоріше будуть перешкоджати у цьому.

Олексій БРАТУЩАК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини