MENU

Думка: Закупівля реверсного газу в Європі економічно невигідні "Нафтогазу"

2910 0

Якщо взяти до уваги оприлюдненні дані "Нафтогазу" лише за другий квартал, то вони свідчать, що компанія зазнавала збитків від купівлі реверсного газу. При середній ціні у 275 доларів було придбано 2,68 млрд. кубометрів на 737 млн. дол. При цьому була наявна пропозиція "Газпрому" по ціні 247 доларів за 1000 куб. м. І обсяг у 2,68 млрд. куб. м можна було би придбати за ціною 662 млн. дол.

Відповідно, у другому кварталі "Нафтогаз" зазнав збитків на суму 75 млн. дол. або 1,65 млрд. грн. Мало це чи багато? Безумовно, що на фоні очікуваного дефіциту "Нафтогазу" у 2015 році як мінімум на рівні 94 млрд. грн, то сума 1,65 млрд. виглядає маленькою. Але саме із таких маленьких "переплат" і складається майже 100-мільярдний дефіцит "Нафтогазу".

Визнання "Нафтогазом" переплати за реверсний газ означає розвінчування міфу про дешевизну газу із ЄС. При цьому Україна з 2012 року завжди реалізувала можливість купівлі дешевшого європейського газу на противагу дорожчому російському газу. Проте нині купівля європейського газу стала більше політичним та, не виключено, корупційним процесом, що впливає на прийняття рішень щодо купівлі дорожчого реверсного газу. Тим самим ідея реверсного газу як альтернатива російському газу може бути дискредитована і стати такою собі "мильною бульбашкою", яка може луснути у будь-яку мить.

Переплата лише у другому кварталі 75 млн. дол. за реверсний газ - це втрати України. І купівля дорожчого газу державною компанію за державні гроші - це абсолютно не диверсифікація поставок газу.

Адже можна згадати вугільний скандал, який трапився майже рік тому. До його початку представники державних компаній також розповідали про відповідність вугілля і нормам калорійності і про ціну у 100 доларів за тонну. Пізніше Генеральна прокуратура провела дослідження і виявила, що калорійність була низькою і ціна виявилася 134 долари.

Тепер представники "Нафтогазу" також заявляють про високу калорійність газу і наводять дані про нібито адекватну ціну реверсного газу у I та II кварталах 2015 року. Хоча, не виключено, що у випадку проведення розслідування правоохоронними органами закупівлі реверсного газу можуть виявитися "інші" ціни на реверсний газ.

Але більшою проблемою у порівнянні з правоохоронними органами є те, що кредитори України і "Нафтогазу" (МВФ, ЄБРР, Світовий банк) вже давно цікавляться наскільки ефективно використовуються їх гроші. І насамперед мова йде про звіти щодо використання коштів на закупівлю природного газу.

Юрій КОРОЛЬЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини