MENU

Навіщо потрібна декларація про майно, доходи і витрати?

4045 2

Володимир Шульмейстер зшахраював зі своєю декларацією

Справді, навіщо, якщо вона є «фількіною» грамотою, в яку посадовець може записати будь-що, або не вписувати взагалі нічого. Нещодавно спалахнув скандал зі вже колишнім заступником міністра внутрішніх справ Сергієм Чеботарем. Журналісти знайшли будинок екс-міністра в селі Лісниках і знову зіткнулись з тугим вузлом, у якому переплетено інтереси однієї, окремо взятої сім'ї: майно відсутнє в декларації чиновника, але записано на члена його родини.

Взагалі, найбільш поширена версія легалізації статків державними чиновниками і політиками в Україні – це запис майна на члена родини, який «займається бізнесом». Складається враження, що всі успішні бізнесмени в країні – родичі якихось політиків або держслужбовців. Можливо, так і є? Саме близьким родичам високопосадовців значно легше вести бізнес в нашій країні, отримувати дозволи, ліцензії, погодження з місцевою владою? Одним словом, такий собі синдикат політиків, чиновників та бізнесменів, які працюють у тандемі. Схема багатофункціональна, так само, як і проведення транзакцій з кіпрськими офшорами та працює безвідмовно. Але є і зворотній бік медалі: чи декларують свої статки самі бізнесмени? Особливо, бізнесмени та бізнесвумени, які прийшли в сферу управління державою? Адже це свідчить про те, чи готові вони не лише на словах, з екранів телевізорів «провадити реформи», створювати прозорі структури і, взагалі жити за європейськими нормами – як юридичними, так і моральними?

В інтернет-виданнях оприлюднили інформацію про фальсифікацію декларації першого заступника міністра інфраструктури Володимира Шульмейстера. Йдеться про відсутність в декларації одного з двох будинків, побудованого на земельній ділянці в Конча-Заспі, яка належить першому заступнику міністра, та суттєвому зменшенні на папері площі будинку, вказаного в декларації.

Нібито існуючі маніпуляції з документом зацікавили мене. Адже йдеться вже про наступне покоління українських високопосадовців, які прийшли на зміну Януковичеві та його команді. Пам'ятаєте Віктора Федоровича, який, з ображеним обличчям розповідав, що в Межигір'ї йому нічого не належить, а володіє він лише «будиночком» у 600 квадратів, що купив на гроші, які виручив після продажу своєї квартири в Донецьку? Мені здається, що тоді ще діючому президентові суспільство не повірило. І в цьому місці треба сказати, що в нашій країні таки відбуваються зміни. Перевірити чесність людини, яка іде на високу державну посаду і ставить свій підпис під власною декларацією, можна за кілька хвилин. Декларація чиновника міститься на офіційному сайті міністерства, а витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно можна отримати моментально.

Нескладна процедура підтвердила сумний факт: дані в декларації та в Держреєстрі суттєво різняться. За даними Держреєстру, загальна площа будинку Шульмейстера – 361,7 квадратних метрів, замість 210 квадратів, власноручно вписаних у відповідну клітинку документу. Між іншим, новітнім антикорупційним законодавством України передбачено вже кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації.

Здавалося б, крапка, питань немає. Але, насправді, вони є. Головне з них – навіщо? Що саме намагається приховати Шульмейстер? Свої статки? З якою метою? Справа в тому, що саме ця спроба щось приховати, ставить під сумнів й решту відкритої про публічну особу інформації.

Нібито, дрібниця, все це, чи не так? Це ж не Межигір'я, як у Януковича, зрештою. Але тоді виникає питання: а навіщо взагалі тоді потрібні декларації про майно, доходи та витрати державних службовців, якщо вони не відповідають дійсності? Чи справді декларація, яку заповнює посадовець, є інструментом опосередкованого контролю громадянського суспільства за чиновниками та рівнем корупції в країні?

Можливо, й справді – не варто порпатись у чужому господарстві, всіх цих причалах, ділянках, будинках. Тоді варто поцікавитись, а як діє вся ця система декларацій і контролю в країнах Європейського Союзу? Чи звертають увагу і як реагують державні структури й громадянське суспільство на, м'яко кажучи, невідповідність задекларованого та наявного майна? Чи є зв'язок між «помилково»заповненою декларацією, боротьбою з корупцією та реформами в країні? З цим питанням я обов'язково звернусь через Фейсбук до колег журналістів, які працюють у західних ЗМІ.

Дмитро ТУЗОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини