Мінські домовленості ставлять під загрозу майбутнє української держави - Яременко
Розмова з дуже приязним до України, молодим, активним, інтелектуальним західним аналітиком і журналістом.
Питає:
А що ви думаєте про кризу парламентської коаліції, яка розпочалась внаслідок відмови "Самопомочі" голосувати за зміни до Конституції щодо децентралізації?
Відповідаю:
Парламентська коаліція складається з 5-ти партій і три з них відмовилися голосувати за зміни до Конституції. При чому жодна з цих партій не назвала децентралізацію, як основну причину своєї позиції. Натомість усіх їх хвилює
1) проект змін до Конституції відбувся в обхід діяльності тих органів, які створені з цією метою;
2) справжні автори цих змін невідомі;
3) проект змін до моменту голосування не пройшов обговорення ні серед експертів, ні в суспільстві, ні в парламенті.
Справжня причина неголосування за проект змін до Конституції полягає у несприйнятті аргументу, що місцеве самоврядування на Донбасі повинно відрізнятися від решти регіонів.
Моя особиста думка в цьому питання цілком збігається з позицією партії "Самопоміч": - єдина причина існування вимоги щодо надання через Конституцію якихось особливих прав чи можливостей Донбасу, виділення його серед інших регіонів України, є наслідком війни.
Ця війна і не закінчена, і не програна Україною, тому фіксувати її результати в Конституції є абсурдом.
Також нас не влаштовує пояснення, що зміни до Конституції у цьому питанні є міжнародним зобов"язанням України. Жодна посадова особа України не наділена повноваженнями брати обов"язки перед іноземними державами змінювати Конституцію.
Мінські домовленості не були ратифіковані українським парламентом. Мінські домовленості по суті фактично є невигідними для України, оскільки переводять ситуацію, яка виникла внаслідок збройної агресії Росії в русло внутрішнього конфлікту, який має усі шанси перерости у громадянську війну.
Це ставить під загрозу майбутнє української держави. Ситуація ускладнюється для нас тим, що існує висока ймовірність, що після виконання в якомусь вигляді Мінських домовленостей більша частина санкцій проти Росії буде скасована.
За цих обставин Україна програє чотири рази - не позбавиться загрози з боку Росії, не позбавиться конфлікту на Донбасі, не вирішить проблему Криму і залишиться без основного інструменту тиску на Росію - санкцій.
Країни Заходу замість чинити тиск на Україну і вимагати одностороннього виконання Мінських домовленостей мали би запропонувати нам формулу, як відповісти на острахи України щодо Криму і гарантій безпеки. Наприклад, об"єднанням в один пакет санкцій по Криму і Донбасу, або прийняття України в НАТО, або надання юридично обов"язкових гарантій безпеки через низку багато чи двосторонніх договорів.
Що стосується децентралізації, то наприклад я не виступаю активно проти цих змін, бо вважаю, що в умовах війни управління має централізуватися, а запропоновані зміни саме це і передбачають. (Далі у відповідь на здивований погляд)
Так, усі розмови про децентралізацію - це обман, оскільки пропоновані зміни до Конституції лише здешевлюють контроль над регіонами для олігархів, а також спрощують контроль над місцевими громадами для влади, а для президента створюють можливість втручатися практично в усі питання життя та діяльності регіонів та громад, навіть у тих питаннях, де у президента немає і не може бути повноважень. Хоча я не є прихильником нинішнього президента, але вважаю, що такі повноваження в умовах війни не будуть для країни шкідливими.
Ви ще досі вважаєте, що парламентська криза в Україні викликана позицією партії "Самопоміч" щодо змін до Конституції?
- Тепер я думаю, що мені потрібно значно більше знати про Україну.
Ну, це таке. Було б бажання. Ми допоможемо знати і розуміти більше.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки