Що Ви маєте знати про місцеві вибори за новою системою
- 120 місць в Київраді, як і раніше, але тепер 120 округів замість 60 округів. Округи стали в 2 рази менші. Більше немає закритих списків. Депутати висуваються тільки від партій (самовисування неможливе).
- У бюлетені до Київради буде список із 40 партій. Кожна строчка починається з назви Партії, потім голова партії, і на третьому місці кандидат в депутати по округу..
Наприклад:
№25 - Партія Петра Порошенка «Солідарність», Віталій Кличко, Ясинський Георгій.
Якщо після назви партії стоїть лише одне прізвище голови і немає третього прізвища власне кандидата в депутати, значить на цей округ партія не висунула кандидата.
Не у всіх партій є кандидати на всіх 120-ти округах. Відповідно, виборцям не має сенсу голосувати за партії, які на окрузі не висунули кандидата: навіть якщо, ця партія отримає високий результат, то округ все одно не отримає свого депутата-представника в Київраді!
- Виборець ставить лише одну позначку. Голос за кандидата одночасно зараховується до загального результату партії. Голоси за всіх кандидатів на 120 округах від однієї партії підсумовуються та визначається % від загальної суми голосів по місту.
Наприклад: Солідарність в цілому по місту отримає 33% голосів. Це приблизно 40 місць в Київраді.
- Які ж саме 40 кандидатів стануть депутатами? Для цього партія розташовує всіх своїх кандидатів у список, зверху вниз ті, хто отримали найбільший % голосів на своєму окрузі! Решта 80 не проходять, навіть якщо отримали математичну більшість голосів на своєму окрузі!
- Кожна партія має голову (наприклад від Солідарності - Кличко). При проходженні партією 5% бар'єру голови стають депутатами але не від конкретного округу, а від міста в цілому.
Наприклад, якщо 5 партій пройдуть 5%-й бар'єр, то, відповідно, якісь 5 округів в Києві залишаться без свого депутата!
- На деяких округах, якщо виборці проголосують відповідно середнім рейтингам кандидатів, то жоден з кандидатів не набере достатній % щоб отримати мандат від своєї партії. А на деяких округах, якщо якісь 2 кандидати наберуть %-ки вище середнього показника своїх партій по місту, буде обрано одразу 2 депутати від одого округу.
Отже, приблизно 15 округів з 120 можуть залишитись без депутата.
- Помилка, яку можуть зробити виборці: вирішити що «кандидат і так перемагає за рейтингом, отже можна не йти і не голосувати». Ні!
Кожен голос на рахунку. Оскільки змагання відбувається не лише з конкурентами на одному окрузі, але й між колегами по партії на інших округах!
- На цих виборах, виборці змагаються між собою за те, щоб їх округ отримав свого представника в київраді, який буде ВІДСТОЮВАТИ інтереси громади! Округ без свого депутата це найгірше для виборців!!!
ВИСНОВОК І ПОРАДА ВИБОРЦЯМ: Для того щоб Ваш округ отримав свого представника в Київраді Вам необхідно:
1. не розпорошувати голоси на багато різних партій/кандидатів і тим більше не голосувати за партії/кандидатів, які не мають шансу пройти 5%-й бар'єр!
2. Проголосувати всім за ОДНОГО ГІДНОГО КАНДИДАТА З МАКСИМАЛЬНИМ РЕЙТИНГОМ.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки