MENU

Як вуличне мистецтво вирощує перспективних молодих художників. ФОТО

4067 2

Коли 2013 року біля Central Park у Нью-Йорку невідомий почав продавати полотна з фрагментами настінних робіт англійського стрит-артиста Бенксі з оригінальним підписом самого художника по $60 і вони розійшлися лише за декілька годин, стало зрозуміло: вуличне мистецтво близьке народу.

А якщо врахувати, що дві фрески (по суті, два фрагменти бетонної стіни) того ж автора на аукціоні в США буквально кілька тижнів тому пішли за $300 000, переконуєшся: до вуличного мистецтва небайдужі також і заможні колекціонери.

Те, що раніше називали вандалізмом, нині не лише частенько йде з молотка за сотні тисяч доларів, а й приваблює безліч туристів.

Наприклад, у Лондоні продають спеціальні тури місцями розписів стрит-артистів під назвою «альтернативний Лондон». І попит на них високий: за даними місцевих агентств, їх купує близько 2000 щорічно. І це тільки легальні екскурсії.

В інтернаціональному світі стрит-артистів українці посідають почесне місце: їхні роботи цінують, а самих авторів запрошують на зльоти вуличних художників у Парижі, Лондоні, Нью-Йорку, Дубліні та інших містах. Часто українські стрит-творці відоміші за кордоном, ніж у рідній країні.

Серед знаменитих українських стрит-артистів - колектив Interesni Kazki, який складається з художників WAONE і AEC. Розписані ними стіни міжнародні експерти називають сучасною вуличною інтерпретацією полотен Ієроніма Босха. Kislow - ще один стрит-діамант України. Його фрески часто сюрреалістичні й іронічні, що в принципі характерно для українського вуличного мистецтва в цілому.

Teck - майже Бенксі (не менш загадковий) і любитель зображати Ісуса. Точніше чоловіків, які сильно нагадують Христа. Духовність і все, що з нею пов'язано, - основний мотив його робіт.

Дедалі більша кількість українців переходить на бік стрит-арту - не вважає його шкідництвом, а сприймає як повноцінну концептуальну творчість. Та й самі вуличні художники поступово «дорослішають». Спостерігаючи за західними колегами, вони щораз краще розуміють, як правильно себе подати і продати українській публіці.

Починають із того, що намагаються робити все легально: пишуть відповідні запити до органів місцевого самоврядування і просять дозволу розписати певну стіну, паркан, вагон. Хоча, треба визнати, підпільними розписами періодично грішать майже всі вуличні творці.

Такою вже є ця культура.

Найпрогресивнішим сіті-арт-містом в Україні вважають зовсім не Київ, а Кам'янець-Подільський. Саме там проводять великий зліт вуличних художників у рамках фестивалю «Республіка», під час якого стрит-артисти розписують спальні райони міста. Оскільки фестиваль стартував 2011 року, вуличного мистецтва в Кам'янці накопичилося чимало.

Втім, у столиці теж є на що подивитися. Крім помітних робіт худколективу Interesni Kazki, Київ може похвалитися закритими арт-кластерами, захованими від чужих очей. Наприклад, на Подолі є район розписаних графіті гаражів, який перетворився фактично в галерею просто неба.

Стрит-артист Чарлі Узелл-Едвардс, який більше відомий під ім'ям Pure Evil («Чисте зло») і який згодом став галеристом, якось сказав: «Стрит-арт є першим по-справжньому глобальним рухом у мистецтві, оскільки він розвивається за допомогою інтернету. Якщо хтось розмалював шматок стіни в Панамі, ми дізнаємося про це наступного ж дня».

Соціальні мережі дуже допомагають у комерціалізації вуличного мистецтва. Власне, у мережі й відбуваються основні продажі. Молода, але вже відома французька художниця Zabou, яка живе в Лондоні, познайомилася зі стрит-артом через свого однокурсника, сфотографувала свою першу настінну роботу на телефон, виклала в соціальні мережі і того ж тижня отримала електронного листа від колекціонера з Маямі, який замовив їй п'ять полотен зі схожими сюжетами.

Приклад француженки лише підтверджує те, що ринок стрит-арту стрімко зростає і знаходить нетривіальні шляхи розвитку, а водночас народжує чимало нових талантів. В Україні заробляння грошей на вуличному мистецтві з допомогою туризму, аукціонів, галерейних продажів наразі ще не стартувало повним ходом, але це лише питання часу. Тому українським колекціонерам до вітчизняних стрит-арт-зірок варто було б придивитися вже зараз.

Євгенія Смирнова


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини