MENU

Можна сподіватися на незначне економічне зростання наступного року – експерт

2396 0

Однією з умов відновлення економічного зростання України в наступному році є консервація російської агресії на Донбасі, зазначає в своєму блозі на «Новому часі» директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. Якщо ж конфлікт знову розгориться, питання розвитку та зростання економіки знову перетворяться на невизначену перспективу.

Я також згоден з думкою, що економіка України досягла дна. Інфраструктурі, промисловості та економічним зв'язкам країни було завдано великої шкоди протягом трьох-чотирьох кварталів минулого року і першого кварталу 2015 року. Зараз ми спостерігаємо деяке заспокоєння ситуації, економічні агенти потихеньку перебудовують свої бізнес-зв'язки, не орієнтуючись на східні регіони, як це було раніше. Можна також очікувати, що надалі населення вкладатиме гроші у самозбереження, самозабезпечення і певне підвищення свого добробуту.

Виходячи з цього, можна сподіватися, що в наступному році відбудеться хоч невелике, але все ж таки економічне зростання, і валютний курс відреагує на це відповідним чином. Тобто, таких валютних шоків, як ми спостерігали в минулому році або на початку цього – не буде.

Якщо економіка залишиться стабільною, валютний курс зможе коливатися в невеликому діапазоні і з незначними тенденціями до девальвації. Таким чином, озвучений Міністерством фінансів курс 24 грн./дол., який вони планують закласти в бюджет 2016 року, не містить у собі нічого катастрофічного. Якщо в цьому році ми маємо, скажімо, 22 грн./дол., 24 грн./дол. у наступному – говорять про невелику девальвацію.

Для слабкої економіки девальвація є корисною, оскільки така економіка не може тримати курс фіксованим. Незначна девальвація в якійсь мірі допоможе країні набирати обертів, підсобить експортерам і дасть фінансові ресурси підприємцям за рахунок того, що гроші підуть в обіг. 

Таким чином, за умов відносної стабільності проект бюджету з 24 грн./дол. не видається утопічним. Тим не менш, він залишається досить оптимістичними.

По-перше, Україна лише починає процес збалансування зовнішньоторговельного балансу. Оскільки економіка все ще слабкоконкурентна, а експорт вузькоорієнтований, надходження в резерви і можливості для збалансування зовнішньої торгівлі не видаються безумовними. Іншими словами, ризики у зовнішній торгівлі все ще залишаються.

По-друге, незважаючи на те, що ми домовилися про реструктуризацію зовнішнього боргу, процентні виплати залишаються. Валютні резерви країни все ще на низькому рівні, і вони недостатні для макроекономічної стабільності.

Крім того, зважаючи на політичні невизначеності, зокрема, з голосуванням за пакет законопроектів, рекомендованих Євросоюзом, з'явилися серйозні ризики щодо продовження підтримки МВФ. Ще кілька місяців тому я був впевнений, що ми отримаємо подвійний транш, а зараз вже є сумніви. Якщо МВФ оголосить про припинення фінансування України, виникне велика ймовірність консервації проектів Світового банку, ЄБРР, ЄС, а також кредитних гарантій американського уряду. Це буде мати негативні наслідки для валютних резервів, а також створить тиск на валютний курс. Може початися паніка, спекуляції на валютному ринку і гривня може поповзти.

Тобто, дві головні умови для макроекономічної та валютної стабільності – це недопущення розростання військової агресії і внутрішньополітичне врегулювання (у першу чергу, прийняття необхідного пакету законопроектів).


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини