MENU

Кінець місії Шокіна

15356 14

Кредит довіри до генерального прокурора вичерпаний. Однак він продовжує спускати на гальмах справи про злочини одіозних політиків, підриваючи авторитет всієї влади

Місяць тому голова одного з комітетів бундестагу у розмові з групою українських депутатів вимовив фразу: "Ваш [генпрокурор Віктор] Шокін став проблемою, про яку говорять в усій Європі". Додавши після паузи: "Ми бачимо, що уряд Китаю бореться з корупцією, але у випадку з Україною такого враження немає". Про це у своєму блогі на сайті "Новое время" пише народний депутат Сергій Лещенко.

Проблема нинішнього генпрокурора полягає в його тотальній лояльності президенту України. Петро Порошенко вперше став депутатом в 1998 році і сформувався як політик в роки правління Леоніда Кучми. Він на власні очі спостерігав, як генпрокурор був інструментом президента для досягнення цілей як у політиці, так і в бізнесі.

В Україні відсутній досвід незалежного глави ГПУ, ми живемо у матриці 20‑річної давності. Нинішній генпрокурор - найбільш комфортний для Порошенко: в разі відставки він більше не зможе провести настільки близьку людину через парламент на Банкову.

Після Майдану Україні не щастило з генпрокурорами. Олег Махніцький "забув" попросити включити Дмитра Фірташа, Сергія Льовочкіна чи Юрія Бойка в чорний список ЄС. Справа в тому, що санкції були накладені на людей, прізвища яких верховному представнику Євросоюзу Кетрін Ештон передала сама Україна. Причину такої вибірковості варто шукати в тому, що наглядаючий за Махницьким колишній депутат від Свободи Ігор Кривецький був партнером Фірташа в сфері нерухомості.

Віталій Ярема прославився тим, що під час його керівництва була "злита" справа колишнього міністра екології Миколи Злочевського. Лист про те, що екс-чиновник чистий перед законом, передали його адвокатам за три тижні до оголошення підозри. У результаті суд у Лондоні зняв арешт з $23 млн, а Злочевський тихо поїхав вести бізнес в Туреччину.

Початок керівництва Шокіна в Генпрокуратурі був багатообіцяючим - затримання Олександра Єфремова і Михайла Чечетова, кримінальне провадження проти Сергія Клюєва, збереження всіх санкцій проти оточення Януковича. Однак першим тривожним дзвінком стала безкарна втеча Клюєва, а потім сталася репутаційна катастрофа Шокіна у справі "діамантових прокурорів". Арешти Ігоря Мосійчука та Геннадія Корбана не переконали в сміливості Шокіна, посиливши підозри у виборчому правосудді. Микола Мартиненко, корупцію якого розслідують у Швейцарії і Чехії, продовжує насолоджуватися свободою, а Ігор Кононенко та Борис Ложкін з оточення президента розставляють своїх людей на потоки.

Однак більш шокуючі речі спливають тільки тепер. Наприклад, у липні 2015 року, як повідомляють мої джерела, слідчі Генпрокуратури підготували подання до Верховної ради про арешт одіозного депутата Юрія Бойка. Епізод стосується афери зі скрапленим газом Сергія Курченко. Компанії останнього, викуповуючи сировину за заниженими цінами для населення, насправді продавали його підприємствам за ринковими. В результаті різниця склала 5,8 млрд грн.

Слідчі підготували проти Бойко підозру за статтями "участь у злочинній організації" і "заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах". Подання було передано генпрокурору Шокіну для підписання та направлення до Верховної ради, щоб отримати згоду на його арешт. Однак далі ситуація зависла. Вже три місяці подання лежить без руху.

Також дивні процеси відбуваються навколо Юрія Іванющенка. Соратник Януковича живе в Москві і знаходиться в міжнародному розшуку, тоді як сім'я перебралася в Монако - його син після невдалої кар'єри в "Динамо" (Київ) став власником одного з фешенебельних барів. Щоб возз'єднатися з ріднею, Іванющенко намагається домовитися з нинішньою владою. В минулому місяці була спроба зірвати розшук по лінії Інтерполу, але завдяки резонансу ордер на арешт Іванющенко продовжили.

Аналогічні спроби заблокувати розшук були зроблені щодо Віри Ульянченко. Ця соратниця Віктора Ющенко, будучи главою Київської області, організувала схему приватизації Віктором Януковичем земель у мисливському господарстві Сухолуччя: її розбили на ділянки і роздали фізособам з оточення поваленого президента нібито для ведення сільського господарства. В результаті всі землі опинилися під контролем Януковича.

Насправді місія Шокіна ширше, ніж здається. Він відповідає не тільки за репутацію Генпрокуратури. Він відповідає за довіру суспільства до президента, до парламентської коаліції, в кінцевому рахунку - до Майдану як явища. І виданий йому в лютому 2015 року кредит довіри вже вичерпано.

Якщо рішучі реформи не будуть зроблені в найближчі тижні, влада може увійти в спіраль незворотних процесів. З'явиться шанс для тих, хто прагне до реваншу через дестабілізацію. Хіпстери і ліваки стануть пліч-о-пліч з волонтерами та батальйонами. І де цей протест зупиниться, сьогодні не скаже ніхто.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини