MENU

Україна і реформи – ризикувати потрібно

3634 1

Логіка діалогу з Міністерством фінансів України щодо податкової реформи.

Ви не можете закладати в розрахунки детінізацію, бо не можна бути впевненими, що вона відбудеться від зниження податків. Тому рахуйте так, ніби детінізації не буде.

Ви не можете закладати в розрахунки економічне зростання, бо не можна бути впевненими, що воно відбудеться від зниження податків. Тому рахуйте так, ніби росту не буде.

Ви не можете закладати в розрахунки зростання надходжень від покращення адміністрування, бо не можна бути впевненими, що покращення адміністрування щось змінить. Тому рахуйте так, ніби покращення адміністрування не буде.

Порахували? Бачите, якщо нічого не зміниться на краще, то бюджет не сходиться. Тому все це не підходить. Треба, щоб бюджет зійшовся у варіанті, де нічого в країні не змінюється на краще.

Намагаюся перенести цей принцип на рівень бізнесу. "Не закладай в план збільшення доходів і частки ринку, бо цього може не відбутися, ти ж не певен". "Рахуй так, ніби твої інвестиції нічого не дадуть. Порахував? То чи варто інвестувати?"

Намагаюся перенести цей принцип на рівень особистості. "Ти думаєш, що від тренувань почнеш швидше бігати. А раптом ні. Рахуй свій результат так, ніби ти не тренувався. Порахував? Чи дійсно тобі підійде така програма тренувань?". "Не розраховуй, що в тебе щось покращиться. Спирайся на те, що вже маєш. Порахував? То чи варто робити щось нове?".

Якщо цілі реформи на рівні людини / бізнесу / країни не закладати в розрахунки і плани, результат буде передбачуваний – реформа безперспективна, нічого не можна змінювати. 

Люди, які прагнуть лише гарантованого результату без жодних ризиків, зазвичай мало чого досягають. Те саме і на рівні країни. Немає в історії успішних країн такого, щоб майбутній результат доленосних трансформаційних реформ було пораховано заздалегідь з ідеальною точністю. Всі великі результати було досягнуто ціною великих ризиків. Уникнення ризиків апріорі позбавляє шансу на видатний результат. Не все, що містить великі ризики, є реформою для України, але все, що їх не містить, точно не є реформою.

Країни, які вже досягнули великих результатів, можуть собі дозволити уникати ризиків, щоб зберегти те, що вже мають, результати минулого розвитку. Що може прагнути зберегти Україна?

Олексій ГЕРАЩЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини