Хто керуватиме Рахунковою Палатою
За останні 2 роки використання бюджетних коштів стало значно прозорішим. Були прийняті закони «Про відкритість використання публічних коштів», зміни до закону «Про доступ до публічної інформації», бюджетного кодексу, готується до запровадження закон про електронні закупівлі.
Ці законодавчі новації відкривають можливість для проведення громадських аудитів по окремим аспектам використання бюджетних коштів. Однак усе це неможливо без ефективної роботи Рахункової Палати. Чотири місяці назад Президент підписав нову редакцію Закону Укарїни Про рахункову палату, який закріплює та розширює її повноваження. Палата отримує більше повноважень здійснювати аудит ефективності та фінансовий аудит щодо надходження коштів до Державного бюджету України та їх використання. А після прийняття у жовтні закону "Про боротьбу з політичною корупіцєю" Рахункова палата почне здійснювати контроль за використанням політичними партіями бюджетних коштів, які тепер будуть виділятися на їх діяльність.
Для встановлення довіри громадянського суспільства до інституту реформованої Рахуноквої палати, останній необхідно задекларувати бажання до співпраці. Це можна зробити наприклад шляхом розробки механізму консультацій з антикорупційними громадськими організаціями, щодо включення до річного плану аудиторських перевірок Рахункової палати найбільш одіозних кейсів зловживань виявлених ГО. Також варто запровадити механізм залучення громадськості до проведення аудиторських перевірок Рахункової палати - наприклад публікувати перелік об'єктів що підлягають аудиту в момент коли об'єкт аудиту вже повідомлений про перевірку і виступити з закликом надсилати інформацію про зловживання в відповідному органі. (в звітах одним з методів збору інформації є матеріали зі ЗМІ). Зразком також може слугувати інструмент Black Box - який активно використовуєтсья в розслідувальній діяльності, зокрема російським борцем з корупцією А. Навальним. Для підвищення дисципліни органів виконавчої влади щодо впровадження пропозицій РПУ могла б користуватись інформаційними ресурсами мережі антикорупційних організацій для створення підтримання в порядку денному суспільства необхідності впровадження рекоментадцій РПУ щодо ключових питань в сфері національної економіки.
Це вже має впроваджувати нове керівництво Рахункової Палати. На жаль, парламент до цього часу не обрав 9 членів палати, хоча мав це зробити ще після ухвалення закону.
Комітет з питань бюджету провів співбесіду з понад 60 кандидатами на посади і готується найближчим часом передати цю інформацію до залу.
Зважаючи на важливість цього органу Центр політичних студій та аналітики у співпраці з підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету з питань бюджету, який очолює Іван Крулько та Реанімаційним пакетом реформ провів аналіз доброчесності кандидатів.
Переконані, що виявлені факти повинні врахувати народні депутати перед тим, як остаточно голосувати за кандидатів. Нашому суспільству критично важливо сформувати доброчесний склад Рахункової палати. Тому що за умов, якщо вона буде публічно інформувати про результати своїх перевірок, а Генпрокуратура розслідуватиме належним чином виявлені порушення, то винні у вчинені злочину нестимуть покарання. Адже головною зброєю Рахункової палати стане її публічність та доброчесність.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки